Měnové reformy byly historicky používány, když národní ekonomiky dosáhly stavu bez možnosti jiné nápravy - byly velmi zadlužené a zbylo jen velmi málo možností, které by vlády nebo centrální banky mohly dělat. Upřímně řečeno, byla to vždy poslední možnost, než by země musela vyhlásit #bankrot.
Historické měnové reformy
Podle Wikipedie došlo v historii zatím k těmto měnovým reformám:
Československé měnové reformy: 1919, 1945, 1953
Německé měnové reformy: 1923, 1948, 1990
Rakousko-Uherské měnové reformy: 1816, 1892
Rakouské měnové reformy: 1924/25, 1938, 1945, 1947
Israeli monetary reforms: 1948, 1980, 1985
Rumunská měnová reforma v r. 2005
Bulharská měnová reforma v r. 1952
Turecká měnová reforma v r. 2005
Historie má tendenci se opakovat
Jak vidíte, většina z těchto reforem proběhla po nejvýznamnějších globálních událostech minulého století, kterými byly dvě světové války. Od té doby nedošlo k žádným událostem takového rozsahu, ale současná #pandemie by se mohla stát jednou z nich, hlavně kvůli jejímu dopadu na globální ekonomiku.
Co je měnová reforma
Pro příklad si připomeňme měnovou reformu, provedenou v bývalém Československu v roce 1953. Okradení vlastních občanů bylo předznamenáno památným prohlášením prezidenta Zápotockého: „Naše měna je pevná a nedojde k žádné měnové reformě, vše jsou jen pomluvy, které šíří nepřátelé státu.“ Následující den rádio oznámilo, že k reformě dojde. Ačkoli ušetřené peníze byly vyměněny v různých poměrech, průměrný poměr byl asi 10: 1.
Představte si nyní, že vláda dnes v televizi oznámí, že s okamžitým účinkem na všechny bankovní účty bude odmazána jedna nula (nebo desetinná čárka bude posunuta doleva) a hotovost bude vyměněna za nové bankovky ve stejném poměru. Současně by ceny vzrostly přibližně dvakrát (!). Zeptejte se svých dědů nebo pradědů, jak to tehdy bylo ... A můžete se také zeptat sami sebe, co byste za takových okolností udělali a kolik peněz by vám pak zbylo.
Je tedy zlato řešení?
Nezmínili jsme se zatím o zrušení zlatého standardu Spojenými státy. Je to dobrý příklad skutečnosti, že ani zlato není dobrým řešením. Zlatý standard byl zrušen v několika fázích. Klasika „placení zlatem“ skončila první světovou válkou, následovala konfiskace fyzického zlata od amerických občanů.
Konec konců, náklady na válku musely hradit státy - a #zlato nelze vytisknout nebo jeho inflaci nelze uměle vyvolat. Do roku 1929 vytiskli Američané tolik peněz, že zlato pokrylo pouze 5 %. 5. dubna 1933 prezident Roosevelt ve Spojených státech nařídil americkým obyvatelům, aby okamžitě vydali veškeré své zlato pod pokutou 10 000 USD nebo 10 let vězení, pokud by si ho ponechali doma v trezoru.
Závěr
Měnová reforma je jedním ze způsobů, jakými státy mohou vyřešit problém jejich špatného řízení a #zadlužení. Existuje ještě méně nápadný způsob - vytvořit inflaci vytištěním spousty nových peněz. Ale i tak si lidé v průběhu času všimnou, že stokorunová bankovka měla jinou hodnotu dříve, než dnes.
Takže pokud zlato není řešením, co je? #Kryptoměny, které nejsou kontrolovány žádným státem, stojí za to alespoň zvážit. Ale vyberte si dobře, protože existuje mnoho podvodů a je to kvůli vysoké volatilitě považováno za vysoce rizikovou investici.