Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
04.06.2020 3 minuty čtení

Jak ovlivňují podvody kryptoměnový trh?

Dnes Vám chceme zdělit něco málo ze zákulisí oboru, ve kterém i naše směnárna funguje. Naší prací sice žijeme, ale nemyslete si, není to žádná procházka růžovou zahradou :-) 

Vývoj ceny Bitcoinu v letošním roce nesplnil očekávání velké části jeho držitelů a investorů do něj. Velký vliv na tom mají i podvody páchané jeho prostřednictvím. Reputace je pro kryptoměny důležitá, protože Bitcoin a podobné krypto jsou podloženy právě důvěrou jejich uživatelů. Když pak takový podvod tuto důvěru naruší, má to dopad i na poměr nabídky a poptávky a negativně to ovlivňuje cenu.

 

Další "level" poškozování pak nastane v případě, kdy se jedná o tak velký scam, jakým je nedávno "prasklé" ponziho schéma PlusToken. Jeho provozovatelům se podařilo vybrat téměř 3 miliardy dolarů prostřednictvím kryptoměn a z toho zhruba 2/3 tokenů se podařilo zákonodárcům vypátrat a sledovat. Zde samozřejmě také došlo k silnému reputačnímu dopadu, ale přidává se i ryze obchodní faktor. Když se totiž provozovatelé snaží zbavovat takto masivního množství prostředků rychle a prodávají je klidně pod cenou jen aby se jich zbavili, takzvaně "dumpují" (shazují) cenu. Pokud je tato zásoba opravdu obrovská (v tomto případě se jednalo konkrétně v BTC minimálně o 187 000 mincí), toto poškození trhu může být i dlouhodobějšího rázu a o to déle mu trvá se z něj zotavit.

 

PlusToken ovšem nepoškodil jen Bitcoin, ale například i komunita Etherea s napětím sleduje více než 100 milionů dolarů v této kryptoměně, která byly v rámci podvodu také vybrány. Dále je tu pak EOS v hodnotě téměř 70 milionů dolarů, které také může s trhem pořádně zamávat.

 

Dopad těchto částek tak klidně může předčit skandál s burzou Mt. Gox, kde jen např. v BTC šlo "pouze" o 3/4 sumu oproti PlusTokenu.

 

Ponziho schémata a Pyramidy/Letadla jsou evergreenem podvodníků ve všech oblastech. Je to bohužel tak, že právě tyto zavrženíhodné existence jsou vždy jedna z prvních skupin, která dokáže vynalézavě využívat nový trend tak, aby si na jiných namastili vlastní kapsu. Je proto třeba být opravdu obezřetný a při nakládání s penězi vidět jak ty dobré, tak i ty špatné možnosti a potenciální výsledky. Pokud jste v tomto nováčci, pročtěte si naše články o Kritickém myšlení a Základních investorský pravidlech. Brzy přidáme i článek zaměřující se právě na struktury Pyramidy/Letadla a Ponzi.

 

Za tým VirtualProperty - autor Vlk

 

Zdroj obrázku

Zdroj číselných informací o PlusTokenu

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Pár takových projektů jako je/byl PlusToken máme republice. Problém těchto projektů je, že obyčejný člověk nerozumí kryptoměnám a nechá se zlákat sladkými kecy prodejců, kteří se neštítí použít ty nejhorší praktiky..

    2
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
5 minut
2 minuty
5 minut
5 minut
8 minut
4 minuty
3 minuty
11 minut
9 minut
7 minut