08.08.2018 6 minut čtení

Jak vybudovat miliardovou společnost? Inspirujte se na severu Evropy

Neustále se setkáváme s technologickými novinkami, aniž bychom si byli vědomi skutečnosti, že šlo původně o startupy, jejichž podnikání bylo na samém počátku velmi rizikové a spojené nejenom s možností neúspěchu, ale také s případnými finančními ztrátami. Dnes však mnohé z nich mají hodnotu i několika miliard dolarů. Tyto projekty si většinou spojujeme se Silicon Valley, v Evropě si však možná trochu překvapivě vůbec špatně nevede Stockholm.

Zjistit přesný počet startupů, které dnes na světě existují, by bylo asi velmi obtížné. Těch nejúspěšnějších, které se pohybují v technologické branži, je však 259 a jsou označovány pro svou výjimečnost jako „unicorn“ (v překladu výraz označuje bájné zvíře – jednorožce). Všechny tyto společnosti byla založena po roce 2003, tedy po splasknutí tzv. „dot-com bubliny“ a jejich minimální hodnota je 1 miliarda dolarů.

Pokud jde o Evropu, pak v absolutním počtu miliardových startupů vede Londýn, kde vznikají zejména tzv. fintech startupy, jestliže bychom se však zaměřili na ty nejhodnotnější evropské startupy, pak je jejich kolébkou švédský Stockholm. Toto severské město se navíc pyšní i druhým místem v pomyslném žebříčku měst či regionů co do počtu miliardových startupů v přepočtu na počet obyvatel. Zatímco v proslulém Silicon Valley připadá na milion obyvatel 8,1 unicornů, ve Stockholmu je to 6,3.

Nevídaný úspěch telefonních hovorů přes Internet

Zakladatelé prvních miliardových švédských startupů se shodují, že jejich začátky nebyly před více než deseti lety jednoduché. Dnešní tamní vizionáři však již mohou navázat na úspěchy prvních švédských unicornů a také na renomé a popularitu, kterou tyto startupy získaly jak pro sebe, tak i pro celou severskou zemi.

První unicorny vznikly ve Švédsku v roce 2003. Byl mezi nimi i King Digital Entertainment, který vytváří hry pro web, mobilní telefony i pro sociální sítě, zejména pro Facebook. Na svůj velký úspěch sice startup čekal 11 let, ale dnes je tato společnost obchodována na Burze cenných papírů v New Yorku. Její současná hodnota činí 5,69 miliardy dolarů.

Také druhý velmi úspěšný švédský miliardový startup s názvem Skype vznikl v roce 2003. Tato nejenom počítačová aplikace umožňuje mimo jiné levné mezinárodní volání, včetně videohovorů a videokonferencí. Mezi zakladatele startupu patří Janus Friis a Niklas Zennström, kteří vytvořili i velmi oblíbený software Kazaa pro sdílení dokumentů, MP3 nahrávek, videí apod.

Pouhé dva roky od založení Skype projevila o tento startup zájem společnost eBay, která jej získala za 2,6 miliardy dolarů. Dnes se mnozí odborníci shodují, že Skype byl prodán velmi brzy a pokud by jeho tvůrci vyčkali ještě nějakou dobu, mohli vydělat mnohem více, což může dokládat i skutečnost, že v roce 2011 se jeho majitelem stal technologický gigant Microsoft poté, co za něj zaplatil 8,5 miliardy dolarů. Zajímavostí je, že většina vývojářů a téměř polovina zaměstnanců divize Skype společnosti Microsoft dnes stále sídlí v Estonsku, tedy v zemi, ve které byl program spuštěn nejdříve.

Bodují hry, streamování hudby i služby pro zákazníky e-shopů

Dalším švédským miliardovým startupem je Klarna, jež byl založen v roce 2005 a miliardové hodnoty se dočkal po 8 letech své existence. Klarna cílí na zákazníky internetových obchodů a nabízí jim možnost vyzkoušet si objednané zboží dříve, než jej zaplatí. Společnost v loňském roce prostřednictvím 90 milionů zákazníků utržila 21 miliard amerických dolarů, mezi její klienty patří 90 tisíc obchodníků.

Klarna v průběhu let expandovala i do dalších evropských zemí, např. do Rakouska, Nizozemska, Francie či Španělska. V roce 2014 se bývalý švédský startup spojil s německou platební bránou Sofort a stal se tak jednou z nejrychleji rostoucích evropských společností. Její současná hodnota je odhadována na 2 miliardy dolarů.

Nejenom několikamiliardovou hodnotou, ale také investicemi, které v součtu dosahují desetimístného čísla, se může pyšnit startup Spotify, který vznikl před jedenácti lety a který nabízí streamování hudby.

Spotify v minulosti tvrdě bojovalo o své místo. Jeho největším konkurentem byl Apple, který spustil 30. července 2015 Apple Music. Nicméně od té doby vrostla hodnota Spotify z 8,53 miliardy dolarů na dnešních 32 miliard, takže můžeme směle říci, že se mu daří více než dobře.

Nejmladším švédským unicornem je společnost Mojang, která se zabývá vývojem počítačových her, např. celosvětově velmi populární hry Minecraft. Mojang byl koupen Microsoftem v září 2014 za 2,5 miliardy dolarů.

Čím je Švédsko tak výjimečné?

Spousta lidí si jistě položí otázku, proč nejhodnější evropské startupy vznikají zrovna ve Švédsku a jeho metropoli, zvláště když pomyslně soupeří s Londýnem a jeho startupy zaměřujícími se na finance. Důvodů je hned několik.

Základy pro rozvoj společnosti, která dokáže využívat všechny výhody, jež nabízí moderní technologie, byly ve Švédsku položeny již v devadesátých letech minulého století. Švédská vláda v této době mohutně investovala do rozvoje technologické infrastruktury, přičemž důraz byl kladen na možnost budoucího využívání zejména vysokorychlostního Internetu. Firmy, domácnosti a jednotlivci byli navíc motivováni různými daňovými úlevami spojenými s pořízením si počítačů, hardwaru, softwaru, Internetu apod.

Švédové tak velmi brzy, a navíc jednoduše získali jak technické vybavení, tak i znalosti a zkušenosti, na kterých mohli začít stavět.

Druhým hlavním důvodem úspěchu švédských startupů je velikost země. Švédsko je co do počtu obyvatel srovnatelné s Českou republikou, žije zde zhruba 9,9 milionů lidí. Trh je tedy například ve srovnání s Velkou Británií zhruba šestinový. Jestliže švédské startupy hodlají uspět, pak musí přemýšlet globálně, tedy takovým způsobem, aby mohly co nejdříve expandovat do zahraničí, což se jim daří. Experti zjistili, že průměrná firma z malé země, jako je například Švédsko, si najde zákazníky v zahraničí zhruba za 1,4 roku, zatímco podniky ze zemí s populací převyšující 50 milionů obyvatel získají zahraniční klienty za zhruba dvojnásobek tohoto času.

Zaujal vás článek o miliardových švédských startupech? Něco jste se dozvěděli, pomohl vám nebo máte tip na konkrétní zlepšení článku? Podělte se níže v komentářích.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.