17.07.2018 3 minuty čtení

Kryptoměny jako prostředek směny: Která má největší uplatnění?

Není žádným tajemstvím, že většina mainstreamových ekonomů nemá o kryptoměnách příliš valné mínění. Nejenže podle nich vytvořily Bitcoin, Ethereum a další „největší bublinu v historii“, nemůžou být ani seriózním směnným prostředkem nebo dobrým způsobem jak ukládat kapitál, díky obrovské volatilitě.

Ačkoliv tradicionalisté tráví nesčetné hodiny stěžujíc si nad volatilitou kryptoměn, příbývá možností jejich použití jako platidla na nejrůznějších místech, kde je možné si za ně koupit cokoliv od pizzy až po boty.

Která kryptoměna je ale nejvyužitelnější jako tradiční peníze? Celkem očekávanou odpovědí je Bitcoin. Jednoduše proto, že je přijímán jako platidlo na mnohem více místech než kterákoliv jiná kryptoměna. To ale neznamená, že by se ostatní měny také netěšily stoupající popularitě, navíc díky své větší škálovatelnosti mohou nakonec původní kryptoměnu i nahradit.

Kde je přijímán Bitcoin?

Neexistuje žádný jednoznačný seznam všech společností na světě, které kryptoměny přijímají, známe však celou řadu webových stránek a agregátorů, které nabízejí obecný přehled o tom, kde jsou akceptovány.

Nejužitečnější stránkou je pravděpodobně Virtual Coin Squad. I když se nejedná o nejrozsáhlejší katalog obchodníků, uvádí společnosti včetně měn, které akceptují. Stránka tak poskytuje jasný přehled o tom, která z kryptoměn je nejvíce používána jako platební prostředek.

Z 55 největších společností uvedených na stránce pouze dvě nepřijímají Bitcoin. Ostatních 53 včetně Microsoftu, Expedie, Mozilly nebo Shopify naopak ano. Na druhé straně Litecoin přijímá 25 společností, 13 akceptuje Ethereum, 14 Bitcoin Cash, 12 Monero a 15 Dogecoin. Ve zkratce – Bitcoin je nejpoužívanějším prostředkem směny z jednoduchého důvodu. Téměř všichni obchodníci ho přijímají, což se o ostatních konkurentech říci ani zdaleka nedá.

Samozřejmě, seznam 55 společností není zcela vyčerpávající, ale existují i další rozsáhlejší zdroje, který tento obrázek potvrzují. UseBitcoin je adresář s více než 5000 podniky a prodejci, kteří akceptují Bitcoin (a další kryptoměny). Platí zde podobný princip – téměř všichni akceptují Bitcoin, zatímco většinu ostatních kryptoměn nikoliv.

Rostoucí obliba kryptoměn po celém světě (včetně Prahy)

Totéž platí o informacích, které poskytuje server Coinmap, který umožňuje uživatelům vyhledávat na mapě světa podniky, které přijímají kryptoměny.

Je pravda, že rostoucí počet firem po celém světě nyní přijímá více digitálních měn než pouze Bitcoin, jak vysvětluje Bach Nguyen, manažer komunity v pražském SatoshiLabs, která provozuje webovou stránku coinmap: „Pokud můžu hovořit o Praze a České republice, jsme svědky širšího přijímání kryptoměn. Místa, kde dříve začali přijímat Bitcoin nyní akceptují i Litecoin nebo Ethereum. K dispozici jsou zde už i bankomaty, které nabízejí službu Bitcoin Cash.“

Nejen, že tento růst akceptace altcoinů svědčí o narůstajícím povědomí veřejnosti o kryptu, ale také o rostoucí důležitosti těchto platebních služeb v prostředí inovativních podniků. Například Coinbase Commerce , který spatřil světlo světa v únoru, umožňuje obchodníkům přijímat platby ve vícero digitálních měnách.

Podobně chovající se obchodníci však stále zůstávají v menšině. Pro většinu platí, že pokud chtějí využívat plateb v kryptoměnách, jedná se pouze o jednoho zástupce a to Bitcoin.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.