29.03.2019 4 minuty čtení

Má stavební spoření stále smysl v portfoliu klienta?

Stavební spoření má v naší republice už více než 25letou tradici. V průběhu let se podoba tohoto finančního produktu vyvíjela. Jakou hodnotu dnes toto spoření přináší jaká budoucnost jej čeká?

Řečníci:

  • Jiří Šedivý - tajemník Asociace českých stavebních spořitelen

Diskusi moderuje Emil Brož, ředitel společnosti FINFOCUS.

Již od roku 1993 můžeme sjednávat v České Republice „Stavební spoření“. Slavíme tedy dvacáté páté výročí. Jak se vyvíjelo stavební spoření a jaká je jeho budoucnost? Má stále u klientů své nezastupitelné místo v portfoliích? Na to jsme se zeptali pana Jiřího Šedivého (JŠ), tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen.

Emil Brož (EB): Vítejte. Úvodní otázka. Máte stavební spoření? (00:47)

JŠ: Asi jinou odpověď nečekáte … J

EB: Jste s ním spokojen? (00:52)

JŠ: Jsem s ním spokojen. Mám několik stavební spoření a celá moje rodina také. Já jsem fanoušek stavebního spoření, a to nejen profesně.

EB: Jaké jsou jeho hlavní výhody? Proč je tak oblíbené? (01:05)

JŠ: Vidím několik sobě rovných výhod. A vyplývají napovrch v momentě, když se vám něco stane. Můžete si univerzálně spořit. Když přijde situace, že potřebujete peníze na bydlení, můžete si vzít úvěr. Nebo použít úspory s nějakým malým úvěrem na financování bytových potřeb. Pokud již spoříte danou zákonnou dobu, tedy alespoň šest let, tak můžete finance vybrat a použít na co uznáte za vhodné. Máte tedy určitou finanční rezervu, a přitom jste na nějakou dobu poskytly finance těm, kteří je na bydlení použít chtěli.

EB: Jeho oblíbenost tedy spočívá v tvorbě rezerv ve střednědobém horizontu za účelem bydlení. Po šestiletém období můžeme peníze použít na cokoliv? (01:48)

JŠ: Určitě. Možnost použití financí na cokoliv po šestiletém období ho předurčuje do role rezervy. Máte svobodnou volbu naložení s nakumulovaným kapitálem.

EB: Stavební spoření nemusí být použito primárně k nákupu bydlení? (02:23)

JŠ: Nemusí. Nicméně v drtivé většině případů (až 85%) je využíváno k bydlení. A to i v případě, že si klient nebere úvěr.

EB: Že je obliba stavební spoření velká, ukazuje i barometr obliby spoření, který pro asociaci stavebních spořitelenpravidelně dělá agentura International Business and ResearchServices. Můžete říci jaká je metodika agentury? Protože stavební spoření zde vychází na prvním místě s oblibou 50 %, druhé jsou drahé kovy s oblibou 47%. Až třetí je doplňkové penzijní spoření se 45 %. Jakým způsobem se tedy dělá tento barometr obliby? (02:44)

JŠ: Jedná se o klasický výzkum veřejného mínění na vzorku tisíce respondentů. Je tam kladena otázka, která zhruba zní: „Bez ohledu nato, co využíváte nebo máte, nám sdělte, co považujete v současnosti za obzvlášť atraktivní variantu pro spoření.“ Je tam nabídnuto několik možností a následně se klasicky matematicky srovnává výsledek a graficky převede do zmíněného barometru.

EB: A co byste na to řekl Vy? Komodity nejsou zrovna konzervativním produktem. (03:50)

JŠ: Podle mě je to odrazen nízkých úrokových sazeb v ekonomice. Na drahé kovy je poslední dobou relativně spolehnutí.

EB:Doplňkové penzijní spoření jste porazily. Přitom v DPS mají Češi aktuálně 414 mld. Kč. Ve stavební spoření to bylo koncem roku 2017 359 mld. Kč. Je to právě díky tomu, že DPS má dlouhodobý horizont -v porovnání se stavebním spořením, kde si Češi dokáží představit jeho využití? (04:09)

JŠ: Popsal jste to úplně přesně. Sám bych řekl, že je to ve vnímání horizontu peněz. Ve „stavebku“ si na něj můžete za pár let šáhnout. V penzijním spoření je to mnohem dál a složitější pro představu.

Pokračování videorozhovoru naleznete ZDE.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.