29.03.2019 2 minuty čtení

Američané jsou uplakánci, chtějí nás zničit, protože s námi nemohou soupeřit, říká ředitel Huawei

Šéf čínského technologického giganta se při příležitosti oznámení rekordních výsledků opřel do americké vlády.

Americko-čínská obchodní válka dalece přesahuje cla a omezení importu či exportu. Ačkoli obyčejný občan těžko rozliší, co ještě je a co není její součástí, určité souvislosti občas napovídají, že toho je mnohem více, než vlády tvrdí.

Jednou z takových kauz, které chtě nechtě jasně zapadají do kontextu současné obchodní války, je boj americké vlády proti čínské telekomunikační firmě Huawei. Ta byla nejenom Spojenými státy, ale už i Evropskou unií, nařčena ze špionáže a předávání dat a informací čínskému komunistickému režimu.

Ačkoli se pravdu v dohledné době nedozvíme, Huawei může taková kauza výrazně poškodit. Například připravenost firmy na zavádění 5G sítí je asi nejlepší na světě, ale kvůli této situaci s ní některé státy odmítají na systému spolupracovat. To jsou miliardy ztracených dolarů.

Huawei se všem nařčením logicky brání a obviňuje Spojené státy z poškozování značky. A samotný šéf firmy se do Trumpovy vlády pustil ještě ostřeji.

Bojí se Američané konkurence?

„Americká vláda jsou uplakánci. Chtějí Huawei pošpinit, protože s ním nemohou soupeřit,“ řekl Guo Ping na páteční tiskové konferenci, kde shodou okolností oznamoval loňské rekordní výsledky firmy.

I přes tuto mezinárodní kauzu totiž čínský obr i nadále roste a zejména díky úspěšné spotřebitelské divizi vykázal za rok 2018 tržby ve výši 107 miliard dolarů, což je meziroční nárůst o 19,5 %.

Guo Ping před novináři shromážděnými v centrále Huawei v čínském Šen-čenu zároveň dodal, že by jeho firma s čínským režimem nikdy v takové rovině nespolupracovala, protože by se to rovnalo byznysové sebevraždě.

Huawei se nyní se Spojenými státy soudí kvůli místnímu zákazu nakupovat od této čínské firmy jakékoli vybavení, který platí pro všechny státní instituce. Stejný zákaz platí také v Austrálii. Mnohé další státy, jako třeba Velká Británie, jsou spíše skeptické a poukazují na možná rizika, ale konkrétní kroky zatím nepodnikají.

„Země, které si dnes vyberou Huawei ke spolupráci, budou v příští vlně rozvoje digitální ekonomiky ve výhodě,“ ujistil Ping novináře.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.