08.08.2018 5 minut čtení

Jak si zorganizovat čas? 6 tipů, které vám zaručeně pomohou

Budování byznysu není žádný med. I když pomineme to nejdůležitější – zisk, máte stále celou řadu věcí, které je potřeba udělat. A aby toho nebylo málo, každý vyřešený problém zpravidla způsobí, že se objeví několik dalších, které jste doteď ani neviděli. Dříve či později proto i ti nejzapálenější podnikatelé, kteří pracují 12 hodin denně, zjistí, že takhle to dál nejde. Jenže jak na tenhle bludný kruh vyzrát?

Člověk má jeden mozek, dvě ruce a 24 hodin denně, z čehož plyne, že existují určité limity smysluplné práce. A ty nespočívají jen v tom, co děláte, ale také v tom, jak dlouho to děláte. Chcete-li se jednoho dne stát dobrý manažerem, nemůžete být šíleným workoholikem. Účinná, efektivní práce a výsledky by měly být vaším jediným cílem a měřítkem. Ne to, jak dlouho jste pracovali.

#1 Pracujete systematicky

Chytrý telefon, notebook nebo klasický diář. Ten či onen nástroj se stane vaším partnerem. Minimálně den předem si v něm vyznačte vše, co musíte následující den udělat. Úkol po úkolu, hodinu po hodině. Klidně si dané body doplňte poznámkami. Úspěšní lidé vědí, že čas je tou nejdražší komoditou, a podle toho s ním zacházejí.

#2 Vypusťte veškerou práci, která není opravdu důležitá

Jedna z nejtěžších věcí, kterou je ne každý schopen odpovědně provést. I když konstantně nestíháme a pořád někam spěcháme, stejně se všichni považujeme za efektivní dříče, kteří umí makat jako nikdo jiný, že ano? Paretův princip ovšem říká, že 80% vašeho bohatství ve výsledku vzejde z pouhých 20% vaší práce.

Takže každý, kdo „nemá čas“, nechť začne analýzou svého času. Jak trávíte běžně svých 24 hodin? Kolik prospíte, kolik projíte, kolik protelefonujete, prochatujete s přáteli, prosurfujete na internetu, proflákáte hloupostmi a kolik doopravdy pracujete? Drtivá většina těch, kdo navenek tvrdí, že pracují 8 až 10 hodin denně, ve skutečnosti reálně pracuje v lepším případě asi 5–6 hodin denně, ne víc.

Omezte sociální média v případě, že je nevyužíváte k podpoře svého byznysu, nevěnujte jim více než několik minut denně. Neustálé návštěvy Facebooku či Instagramu vás v souhrnu dne připraví až o několik hodin. Příspěvky, které tam čtete, váš byznys v drtivé většině nijak neovlivní.

#3 Využijte Parkinsonovo pravidlo

Představte si, že musíte napsat tiskovou zprávu a máte na to hodinu času. Vsadil bych si na vás, že to bez problémů stíháte. A taky bych si vsadil, že kdybyste na tuhle práci měli 20 hodin času, trvalo by vám to 20 hodin. Sháněli byste si nepodstatná fakta a neustále celou zprávu přepisovali, dokud by výsledek ve vašich očích nebyl perfektní.

Tento fenomén je založen na Parkinsonově zákoně, kde „práce expanduje tak, aby zabrala čas, který je k dispozici na její dokončení.“

Chcete poznat, jak efektivní dokážete ve skutečnosti být? Vezměte si práci, která vám normálně zabere hodinu času a půl hodiny před deadline se do ní teprve pusťte. Žádné testování, pěkně naostro a v reálu. Možná budete sami překvapeni.

#4 Trénujte sami sebe, jako byste trénovali štěně

Víte o tom, že pokaždé, když vstanete v polovině práce, abyste si vzali kávu, něco na zub, podívali se z okna, nebo něco podobného, trénujete své tělo, aby mělo špatný návyk? Takový postup lze přirovnat k situaci, kdy učíte svého psa povel „sedni!“ a dáte mu odměnu i přes to, že hraje mrtvého. V 9 z 10 případů se navíc při tomhle odběhnutí od práce s někým zapovídáte, nebo zkontrolujete telefon. Hodiny tikají a práci na dvě hodiny skončíte za hodiny tři, protože si mezitím děláte, co se vám zrovna zamane.

Stejně, jako trénujete štěně, musíte dokázat vytrénovat i sami sebe. Až rozdělanou práci dokončíte, můžete jít a odměnit se, ale když makáte, tak makáte a nic jiného v tu chvíli neexistuje.

#5 Dělejte si plánované(!) přestávky

Základem produktivního dne je dostatek energie. Toho nedocílíte nepřetržitým zápřahem. Vyznačte si v diáři několik desetiminutových přestávek denně a během nich zcela vypněte. Například za pomoci oblíbené hudby.

#6 Přizpůsobte si čas

Jednoduchý trik, který vám může značně ulehčit život. Pokud někde máte být například v 10 hodin a cesta vám zabere 30 minut, jednejte, jako byste tam měli být v 9:30. Postupem času tak začnete vnímat každou schůzku a vaše klasické zpoždění nebude zpožděním. Jestliže máte na něco deadline v neděli, napište si jej do diáře na sobotu.

Zodpovědnost je na vás

To vy chcete pracovat, podnikat a vy chcete svobodu. Byli jste to vy, kdo si založil živnostenský list, společnost nebo webovou stránku. Vy jste získali prvního klienta a vydělali první korunu. Logicky to tedy jste opět jen a pouze vy, kdo musí chtít něco změnit. Zkuste se stát efektivním podnikatelem, který pracuje sice méně, ale zato chytře. Skóre ukazují úspěchy a vydělané peníze, ne odpracované hodiny.

Zaujal vás článek věnující se time managementu? Něco jste se dozvěděli, pomohl vám nebo máte tip na konkrétní zlepšení článku? Podělte se níže v komentářích.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.