15.12.2018 3 minuty čtení

Mission Impossible: 100 tisíc dolarů, pokud vydržíte rok bez smartphonu

Kolik by standardně firmu stálo mít článek na hlavní straně desítek, ne-li stovek světových byznysových médií? Milion dolarů? Možná i víc. A právě to se nyní podařilo firmě Vitaminwater. A nejen že jí taková kampaň bude stát pouze 100 tisíc dolarů, ale ještě za ni zaplatí více než rok po proběhnutí. Je dokonce možné, že za ni vůbec nezaplatí. Dokonalý návod pro všechny, kteří chtějí svou firmu zviditelnit.

Americká firma Vitaminwater, spadající pod mateřskou Coca-Cola Company, ke svému „velkému překvapení“ zjistila, že každý druhý člověk tvrdí, že by nemohl žít bez svého chytrého telefonu.

A jelikož Vitaminwater se se svými zdravými nápoji snaží o zlepšení zdraví v celé společnosti, rozhodla se změnit i tento trend. Nutno uznat, že je za tím samozřejmě i chytrý marketingový záměr.

Stačí, abyste do 8. ledna 2019 na Twitter či Instagram (ano, za použití smartphonu, jak jinak) napsali hashtagy #nophoneforayear a #contest a k tomu přidali text o tom co byste dělali, kdybyste byli rok bez chytrého telefonu. Kolem 22. ledna pak firma Vitaminwater vybere jednoho „šťastlivce“, který jí odevzdá svůj chytrý telefon a místo toho obdrží telefon z roku 1996 (raději nedomýšlet, jak vypadá a kolik váží).

Potom následuje rok, během kterého můžete kromě smartphonu používat v podstatě vše jako dosud, tedy notebook, počítač, televizi. Firma vás navíc ani nebude nijak pravidelně kontrolovat. Ono to vlastně zní jednoduše, že? Má to však přecijen jeden háček, po skončení ročního půstu vás firma posadí na detektor lži, kde si potvrdí, zda jste celý rok poctivě dodržovali pravidla. Pokud obstojíte, získáte hlavní výhru 100 tisíc dolarů. Pokud vydržíte pouze půl roku, dostanete 10 tisíc dolarů.

Tak se dělá marketing

To, že může být soutěž pro někoho zajímavým obohacením, pokud uspěje, to je věc nesporná. To je však pro samotnou firmu Vitaminwater druhořadou záležitostí. Už nyní je díky této výzvě na webech většiny světových byznysových médií a to má hodnotu mnohonásobně větší, než samotná výhra.

Jen si to představte, teď máme podzim 2018 a firma má obrovskou globální kampaň v hodnotě několika milionů. A to ještě neutratila ani korunu. Další kampaň, asi trochu menší, bude pokračovat v lednu, kdy firma vybere onoho šťastlivce, který se vydá na roční půst. Stále kampaň zdarma. Nepochybně se v médiích objeví menší zprávy o průběhu soutěže ještě během roku 2019. A pokud se stane, že to onen soutěžící vydrží a stane se výhercem, čeká firmu další velká globální propagace na začátku roku 2020.

To máme minimálně 3 vlny globální propagace a zatím stále zdarma. Jedině v případě úspěšného výherce firma zaplatí odhadem někdy na jaře 2020 slíbených 100 tisíc dolarů. Jenže to už bude jen zlomek toho, co díky celosvětové propagaci do té doby firma vydělá navíc.

Jedná se o dokonalou ukázku marketingové šikovnosti a návod pro všechny, kteří touží po nízkorozpočtové propagaci s velkým dosahem.Vymyslete nějakou soutěž, dejte k ní dohromady podklady, klidně i nějaký zajímavý příběh a rozpošlete článek do všech možných médií. Při troše štěstí vás čeká lavina propagace s minimálními náklady.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.