28.03.2019 3 minuty čtení

20 miliard dolarů? To je málo, chceme valuaci 25 miliard dolarů, říká Lyft a zvýšil upisovací cenu

Už zítra proběhne tolik očekávané IPO druhé největší alternativní taxislužby Lyftu. Až se však v nabídce Nasdaq objeví ticker LYFT, nebude u něj svítit původně očekávaná upisovací cena.

Kdekdo by čekal, že povinně zveřejněné dokumenty v rámci IPO, které Lyft předal americké Komisy pro cenné papíry, mnoho investorů odradí. Proč?

Lyft je mnohem menší než jeho velký konkurent Uber, navíc nemá takový globální rozmach. A v neposlední řadě je až nepěkně ztrátový – jen za loňský rok měl při obratu 2,2 miliardy dolarů ztrátu 911 miliard. Firma ve svých podkladech pro IPO dokonce uvedla, že existuje riziko, že se do zisku nikdy nedostane.

Přes to všechno jsou investoři jako hladoví psi, kteří čekají, až jim na dvorku jménem burza přistane nové „žrádlo“. Úspěšné IPO legendárních Levisek z minulého týdne byl jen takový chutný předkrm.

Ještě loni se mluvilo o celkové valuaci Lyftu kolem 15 miliard dolarů, na což měla nemalý vliv medvědí nálada na trhu. Jenže od ledna trhy opět utěšeně rostou a to vedlo Lyft ke zvýšení odhadované upisovací ceny na 62 až 68 dolarů, což v celkových číslech znamená valuaci kolem 20 miliard dolarů.

Ani to však očividně ambiciózní firmě Logana Greena a Joshe Zimmera nestačí. Dnes přinesly agentury zprávu, že Lyft se rozhodl zvýšit upisovací cenu na rozmezí 70 až 72 dolarů, což mu propůjčí valuaci ve výši téměř 25 miliard dolarů.

Pokud bude zájem investorů opravdu tak intenzivní, budou mít důvod k radosti nejen samotní zakladatelé, ale také investoři, kteří do firmy vkládali peníze už od roku 2012. Takový General Motors by ze své původní investice ve výši 500 milionů dolarů obratem udělal podíl v hodnotě 2 miliard dolarů. Podobně by na tom byli i Alphabet nebo japonský Rakuten.

Úspěšná trefa by to v neposlední řadě byla také pro investiční firmu Andreessen Horowitz, která do Lyftu investovala 60 milionů dolarů už v roce 2013. Její podíl by měl rázem hodnotu 1,6 miliardy dolarů.

Jestli to tak opravdu bude, to se dozvíme už zítra.

Lyft bude v podstatě takovým lakmusovým papírkem pro všechny ostatní technologické firmy, které se letos na burzu chystají, ať už se jedná o konkurenční Uber, který vstoupí na NYSE v průběhu dubna, nebo o sociální síť Pinterest, ubytovacího giganta Airbnb či týmovou platformu Slack.

Pokud bude IPO Lyftu úspěšné, dá se s velkou pravděpodobností očekávat, že stejně tomu bude minimálně také v případě Uberu. Pokud by ovšem neproběhlo podle představ a investoři odmítli danou valuaci, mohla by do řad ostatních firem chystajících se na IPO vstoupit nervozita případně i odklad vstupu na burzu.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.