29.05.2020 3 minuty čtení

Ve Švédsku je na prodej celá vesnice včetně historicky proslulého pramene vysoce kvalitní vody za 7 milionů $

Zámožní fandové Švédska nebo Skandinávie mají poměrně unikátní příležitost pořídit si zde za relativně nízkou cenu rovnou celé realitní portfolio, a to zároveň ve velmi unikátní lokalitě.

O tom, jaké dopady má koronavirus na realitní trh a jeho zmražení, se nejen u nás v posledních měsících bouřlivě diskutuje. A zatímco na tuzemském trhu ceny nemovitostí navzdory krizi stále rostou, ve Švédsku, které žádnou úplnou karanténu před okolním světem nezavedlo, je nyní na prodej rovnou celá vesnice.

Městečko Sätra brunn je takovou "wellness vesnicí", která leží asi 80 kilometrů od hlavního města Švédska Stockholmu. Jeho historie sahá až do roku 1700, kdy zde jistý doktor Samuel Skragge objevil pramen velmi kvalitní vody a koupil okolní pozemky. Následně zde vybudoval studnu, nemocnici, kostel a ubytovací zařízení.

 

Přírodní prameny byly na začátku 18. století v Evropě velkým hitem, jelikož lidé věřili, že koupáním se v a popíjením vysoce kvalitní vody přímo z přírodních pramenů docílí odstranění svých zdravotních neduhů a lepšího zdraví do budoucna.

Informace o novém "lázeňském" městečku nedaleko předměstí Stockholmu se rychle rozšířilo a zanedlouho už v Sätra brunn měl svůj letní dům prakticky každý člen lokální smetánky. Tyto domy byly posléze darovány majitelům pozemků ve vesnici.

 

Přijíždějícím hostům byla denně nabízena zdejší voda i horké či ledové koupele. V té době lidé věřili, že jim tyto procedury pomohu spravit emoční nerovnováhu (a i z dnešního pohledu nebyli daleko od pravdy, neboť co pomůže proti stresu či úzkosti víc než pobyt v přírodě či wellness centru?).

Ve 40. letech 18. století koupil všechny pozemky a domy okolo pramene biskup z nedalekého přístavního města Västerås, jež jej po pár dalších letech přenechal ve vlastnictví jedné z nejprestižnějších švédských vysokých škol, Univerzity v Uppsale.

 

Univerzita Sätra brunn vlastnila více než 250 let a až v roce 2002 jej prodala skupině 16 lokálních byznysmenů, jež vesnici začali provozovat jako lázně a místo pořádání různých kulturních či zábavných akcí veřejného i soukromého rázu.

 

Od roku 2015 zde funguje i linka na stáčení zdejší proslulé pramenité vody, která je zahrnuta v prodejní ceně. Zdejší pramen je pouze jeden ze sedmi v celém Švédsku, jež získal při testech nejvyšší možné hodnocení z pohledu čistoty vody.

V ceně je zahrnuta samotná vesnice o rozloze téměř 60 akrů a navíc ještě 84 akrů okolních pozemků bez jakékoliv zástavby.

 

Sätra brunn i veškeré pod ní spadající nemovitosti jsou zároveň registrovány jako společnost s ručením omezeným, takže neexistuje žádná překážka, která by dle realitního makléře Jonase Martinssona, jež má prodej na starost, zamezovala jakémukoliv zahraničnímu kupci si celkem 144 akrů pozemků s celou vesnicí a hodnotným vodním pramenem pořídit.

Prodejní cena je stanovena na 70 000 000 švédských korun, neboli téměř 7,3 milionu dolarů. Nemovitost prodává pobočka Christie’s International Real Estate ve Švédsku s názvem Residence Fastighetsmakleri.

#investovani #nemovitosti #reality #svedsko

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.