Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
29.05.2020 7 minut čtení

Môže prežiť malá nezávislá rybka v mori korporátnych žralokov

Jediné čo po nás na tomto svete ostane sú hodnoty, ktoré vštepujeme do naších detí...

Z každej strany počúvame o bilionároch, miliardároch, motiváciách, ako sa stať úspešným či bohatým, doslovne za pár minút. Zapnete si meditáciu pri ktorej dookola počúvame vymývanie mozgu typu: "Zamerajte sa na svoje želanie a predstavte si čo všetko máte....Už sedíte vo svojom lietadle alebo šoférujete Ferarri." Nádhera, ale čo ak netúžite po podobných zhýralostiach a uprednostňujete, možno teraz budem pre niekoho znieť komicky "prácu" Normálne bežne radi pracujete, budujete a tvoríte trvalé hodnoty. Možno by ste radi po sebe niečo zanechali, sieť malých hotelov, kvalítnú značku, silné zdravé meno rodiny a pod. 

Jediné čo po nás na tomto svete ostane sú hodnoty, ktoré vštepujeme do naších detí, niečo, na čo budú hrdé nasledujúce generácie, zdravé silné základy do života. Akosi odmietate zapredať „vlastnú dušu“ za rýchle peniaze, bohatstvo, ilúziu a intrigy. To však neznamená, že náš život bude ochudobnený, práve naopak, možno si len radi si užívame zarobené peniaze v „striedmejšom moode“ a nepotrebujeme sa vystatovať. 

Na svete sú prekrásne miesta, ľudia a hodnoty, ktoré budujú reálne šťastie, ako pre nás, tak aj pre nasledujúce generácie.  Hodnoty ktoré neprispeli k zničeniu dažďového pralesa, uhynutiu vzácnych druhov zvierat, znečisťovaniu životného prostredia či zabíjaniu pre nerastné bohatstvo či „nadvládu nad svetom“. 

Sú vôbec medzi nami podobný podnikatelia? 

Ako prežívajú, fungujú a ako sa im darí žiť normálne a budovať hodnoty?

Milujem krásne miesta, ktoré majú dušu a ponechali si rázovitosť, ako aj pečať majiteľa po niekoľko generácií, malé podniky, reštaurácie a penzióny či ubytovania na súkromí, kde sa cítim nádherne. Slobodne a hlavne pokojno- spokojne.

Áno, takéto miesta skutočne existujú a chvála Bohu za ne, majitelia ich milujú natoľko, že sa stali súčasťou nich samotných.

 

1.     Liptovská Lúžna/ Romantická drevenica

Nádherná malebná dedinka vsadená medzi horami, miesto na ktoré sa aj Boh rád pozerá. Liptovská Lúžna, jedna z najdlhších dedín na Slovensku sa nachádza medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom. Za dedinou bol v minulosti vybudovaný areál v ktorom sa liečili detičky choré na pľúca, kombinácia nepoškvrnenej prírody a ihličnatých lesov, chránených rastlín, čučoriedok a brusníc ako aj hríbov, všade vyrážajúca zeleň má blahodárny vplyv, nie len na ľudskú psychiku ale aj zdravie. Na tomto mieste sa pred viac ako 30timi rokmi mladý manželský pár rozhodol zrekonštruovať zdedenú drevenicu, ako inak, ako vlastnou tvrdou prácou a umeleckým ako aj remeselným nadaním vybudovali prekrásne miesto. Drevenicu s množstvom tradičnej architektúry a umeleckých prvkov, na tomto mieste je najúžasnejšia energia a láska vložená do budovania. Ľudia sa z pobytu v Romantickej drevenici vracajú ako vymenení, oddýchnutí a páry podozrivo viac zamilované. Upozorňujem, vypnúť telefón a nebrať noteboook .  A za 3 hodinky od Bratislavy môžete načerpať potrebnú energiu ako aj podporiť psychické aj fyzické zdravie. Množstvo možností na turistiku, salaše s domácimi výrobkami, či umelecké skvosty vytvorené majiteľom, posedenie pri rybníčku a vychutnanie nádhernej atmosféry, miesto, kde zabúdate na starosti....

,,Máme radi ubytovávanie, naše deti od malička vedieme k láske ku tradíciám a krásam prírody. Niekedy to je náročné, často veľmi veľa pracujeme, nakoľko si všetko robíme sami, veľmi sa tešíme, keď hostia odchádzajú spokojní. Vidíme, že to čo robíme má zmysel, ľudia sa k nám vracajú z ďalekých krajín, domáci turisti a hlavne vyťažení ľudia. Vidíme ako ich pobyt zmení a sú šťastnejší pri odchode.  Kým budeme vládať, budeme sa o naše drevenice starať a prenajímať ich. "Dreveničky majiteľov http://www.booking.com/Share-zp8s69 majú skvelé hodnotenia od hostí.

,, Oči sa boja ale ruky spravia.“

 

2.     Chinquee Terre /Monterosso

Miesto na Severe Talianska, ktoré sa preslávilo farebnými domčekami z instagramových fotiek. Čo možno o ňom neviete je, že drvivá väčšina pôvodných obyvateľov tohto miesta nevie čítať ani písať. Majú limitovanú vodu aj potraviny a niekedy žili v absolútne chudobe. Naučili sa, ale tvrdo a poctivo pracovať, čo im prináša ovocie až dodnes. Na tomto mieste som jedla jeden z najlepších croissantov na Svete, myslím, že čarovnou prísadou boli tradícia, dlhé roky praxe v pečení, ako aj láska s ktorou boli robené. Domy sú tu postavané zo skál a dedinky patria do chránenej oblasti Unesco. Jeden z majiteľov, kde som mala prenájom mi hovoril svoj príbeh: Mladý 32 ročný IT čkár z Janova, investoval všetky svoje našetrené peniaze a kúpil si malinký byt v Cinque Terre, zobral si pôžičku a prerobil ho na ubytovanie. Dnes má také bytíky 3. Ráno pripravuje turistom raňajky, radí im, kde sa môžu ísť pozrieť, nevadí mu ráno si privstať či niekoľko krát za rok nanovo ťahať plynové potrubie, nakoľko kamene z ktorých sú domy postavané neustále pracujú a ničia tak elektriku či vodu. "Túto prácu milujem, teším sa, že niečo hodnotné budujem, rád hovorím s hosťami, starám sa o nich a pripravujem im raňajky. Mal som úžasnú kariéru ale nebol som šťastný"

 

3.     Česká republika/ Mikulov na Morave

Malá vynohradnícka dedinka na Morave je jednou z najlukratívnejších miest pre degustáciu vín, niet sa čomu čudovať, nakoľko sa kocháte pohľadom na Pálavu a milovníkom vína ktorým nestačí pohľad majitelia „Sklípku“ radi ponúknu degustáciu. Práca okolo viniča je neuveriteľne náročná ale krásna. Rodený vinár, ktorého súčasťou je zem a vinič, by svoje povolanie a ťažku prácu nevimenil za nič na svete. Odmenou mu sú plody jedho práce v podobe vlastného vínka, burčáku, ako aj mnohé ocenenia, ktoré v tejto oblasti nie sú žiadnou vzácnosťou. Rodia sa tu skutočne skvelí vinári. Srdečnosť a pozitívna nálada tu prevláda v každom ročnom období. 

"No co Ivanko, už sis tady našla nejakého borce, ne abys ses nám tu provdala, to by ti pak bylo moc hezky holka, tady na Moravě...." 

 

Krásne miesta na zemi sú všade, vytvorené prírodou, srdcom, láskou a tvrdou prácou ľudí bez ktorých by tieto miesta boli len bodkou na mape.

Tajomstvom úspechu je láska a práca, tvrdá práca, ktorá  prináša radosť a prospech, nie len pre nás, ale aj spoločnosť a budúce generácie.

So srdcom dokážeme obrovské veci.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.