„Nemocnice a další zdravotnická zařízení se dlouhodobě potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek jako jsou roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Tento problém často řeší opakovanou sterilizací pomůcek nebo jejich nákupem od méně důvěryhodných dodavatelů bez potřebných certifikací. V obou případech je žádoucí účinnost ochranných prostředků testovat, což je však v současnosti v ČR schopno dělat jen několik málo naprosto přetížených pracovišť,” říká o motivaci k odstartování projektu jeho hlavní řešitel a jednatel firmy Machine Learning College Jiří Materna.
Za pomoci Akademie věd ČR chtějí pomoci se zrychlením analýzy ochranných pomůcek díky automatickému zpracování snímků z elektronového mikroskopu pomocí umělé inteligence. Cílem projektu je vytvoření celosvětově unikátního a velmi potřebného softwarového nástroje, který ze snímku filtru ochranné pomůcky, pořízeného elektronovým mikroskopem, automaticky určí virovou propustnost materiálu. Tím bude celý proces analýzy jednoho vzorku zkrácen na desítky minut a náklady budou sníženy na zlomek částky.
Přestože tato metoda negarantuje takovou přesnost jako metoda přímého měření virové propustnosti, bude velmi užitečná pro spolehlivou identifikaci vzorků s překračujícími mezními hodnotami propustnosti. Pro vývoj webové služby již mají autoři produktu přislíbenou spolupráci dvou ústavů AV ČR.
Přihlaste svůj projekt do hackathonu
Naše země potřebuje pomoc. Přihlaste svůj nápad do hackathonu, který pořádá #CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, a získejte podporu zajímavých mentorů, firem i veřejného sektoru.