O Warrenu Buffettovi jste už nepochybně slyšeli, a I kdyby ne, tak vám doporučuji sledovat skupinu Warren Buffett Fans. V současnosti se chlubí majetkem okolo 70 miliard dolarů (v závislosti na ceně akcí Berkshire Hathaway), od mládí však ve zlaté kleci rozhodně nežil.
Svou investiční kariéru zahájil už v 6 letech, když kupoval six-pack nápoje Coca-Cola za 25 centů a pak je jednotlivě prodával po 5 centech. V dětském věku se věnoval také podomnímu prodeji časopisů nebo balíčků žvýkaček.
Díky svým zkušenostem může z kapes tahat i další tipy pro každodenní život. Nebylo by skvělé je znát? Dnes, v 89 letech, je Buffett jedním z nejchytřejších moneymakerů na světě. Proto vás seznámím s 5 tipy pro správu peněz inspirovaných Buffettem, které vám pomohou dosáhnout bodu, kdy budete mít dostatek prostředků k zahájení investování.
1. Rozvíjejte správné návyky
„Můj otec mi byl největší inspirací, už v mladém věku jsem se od něj dozvěděl, že bych si měl osvojit zdravé návyky,“ řekl jednou Buffett v rozhovoru.
Zdravé finanční návyky si lze s trochou práce a odhodlání osvojit. Charles Duhigg ve své knize Síla zvyku píše, že 40-50 % našeho každodenního chování se děje ze zvyku. Pokud tedy vaše denní úkony nevedou k tomu, aby vám peníze na kontě přibývaly a vy tak vybudovali časem investiční rezervu, je čas na jejich úpravu.
Se změnou však nečekejte příliš dlouho. Neodpustím si ještě jednu trefnou Buffettovu citaci: „Řetězy zvyků jsou příliš lehké na to, abyste je cítili, dokud nejsou příliš těžké na to, aby se rozbily.“
2. Spořte, šetřete, ukládejte
Hned první zvyk, který je vhodný si osvojit, je spoření peněz. Ve světě osobních financí zaznívá obecná moudrost, abyste nejprve platili sami sobě – co to přesně znamená? Buffett vysvětluje: „Neukládejte to, co zbylo po utrácení, utraťte to, co zbylo po uložení.“
Podle Finaparády si je pouze 2,5 procenta Čechů schopno spořit 10 000 Kč měsíčně a nejčastěji si odkládají částku 100-500 Kč. Pokud tedy v současnosti se spořením bojujete, rozhodně v tom nejste sami. Chcete-li začít rozvíjet spořící návyk začněte s tím, že si nastavíte trvalý příkaz, který bude automaticky část vašeho příjmu, alespoň 5 %, posílat na spořící účet. Vy posléze můžete utratit ten zbytek.
Odborníci doporučují si odkládat stranou až pětinu vašich příjmů, ale určitě si nechcete hned na začátku nastavit laťku příliš vysoko. Proto začněte spořit s libovolnou částkou a pokuste se ji s postupem času zvyšovat, jak si budete budovat váš pozitivní návyk.
3. Buďte zdrženlivý vůči dluhům
Je nepříjemné, pokud si nemůžete koupit nový iPhone, protože na něj nemáte finanční prostředky. To poslední rozumné ale je, vzít si za tím účelem půjčku. Raději se chovejte jako Buffett, který k tomuto tématu dodává: „Pokud kupujete věci, které nepotřebujete, brzy budete prodávat věci, které potřebujete.“
Určitě není ve vašem zájmu spadnout do začarovaného kruhu dluhové pasti. Jak se dluhu rychle zbavíte? Vraťte se k bodu číslo 1 – vytvořte si zvyk splácení dluhů v maximálně krátkém čase. Z obnosu, který během roku naspoříte z vašeho příjmu, můžete například část použít k zaplacení mimořádné splátky dluhu.
4. Vytvořte si nouzový fond
V Berkshire Hathaway razí pravidlo vždy udržovat alespoň 20 miliard dolarů v hotovosti a obvykle mnohem více v dalších peněžních ekvivalentech.
Nyní drží všechny tyto peníze, aby mohli využít případné příležitosti, které se naskytnou v průběhu aktuální krize. My ostatní, kteří si nemůžeme vyčlenit miliardy dolarů, musíme tuto myšlenku přetransformovat do naší situace. Nebudeme se připravovat na příležitosti, ale spíše na potíže – jinými slovy, vybudujeme si pohotovostní fond.
Odborníci obecně doporučují začít okamžitě budovat 3měsíční pohotovostní fond a posléze pomalejším tempem získat tzv. železnou rezervu dokonce na půl roku. Jakmile máte vytvořený pohotovostní fond a pravidelně si odkládáte na spořící účet, můžete případně další disponibilní příjem využít k pravidelné investici na akciovém trhu.
5. Žijte pod vaše poměry
Abyste byli šťastní nepotřebujete přepychový dům nebo řídit luxusní auto. Buffett, který by si mohl pořídit jakýkoliv dům, na který si ukáže, stále bydlí v Omaze v domě, který koupil v roce 1958 za 31 500 dolarů. Pravidelně jí nezdravé jídlo, sleduje sport v televizi a řídí Cadillac, který se 6 let zpátky prodával za necelých 24 000 dolarů.
Jedná se samozřejmě o jeho volby – nemusíte se chovat podle jeho vzoru. Náležitě se však ukazuje, že nepotřebuje nutně hromadit majetek, aby byl šťastný. Poslední rada tak zní, abyste žili pod svými poměry. Ovšem všeho s mírou. Ušetříte tak více peněz, nicméně vám to může přinést také pocit nedostatku. To není úplně zdravé, protože deprivace z nedostatku může vést ke špatným pocitům, které byste se taky mohli snažit vyhnat nezřízeným utrácením. Je proto třeba hledat zdravou míru, která vám osobně vyhovuje.
Slovo závěrem
Ačkoliv je Buffettovi už 89 let, neustále mě překvapuje, kolik se od něho můžeme ještě naučit, a to nejenom v rámci investic, ale i pravidel pro osobní život.
Warren Buffett je příkladem vynikajícího skromného člověka, jehož finanční úspěch by chtěl každý napodobit. Je šťastný, žije skromně, neutrácí za rozmařilosti a vždy má po ruce hotovost. Dodržováním těchto rad – které plynou přímo z jeho citací si možná nebudete moci dovolit koupit oběd se samotným věštcem z Omahy za 4,5 milionu dolarů, dokážete však nashromáždit dostatek hotovosti, abyste mohli začít žít svůj investiční sen.