5 minut čtení

6 tipů na čistotu v kanceláři

V kanceláři je obvykle slyšet vyzvánění telefonů, hučení kopírek a vrčení výdejníků vody. Někdy ale můžete slyšet navíc i kýchání, kašlání a smrkání. Jakmile se podezřelé zvuky v kanceláři objeví, je třeba být se na pozoru.

V první řadě je třeba držet si od nemocného odstup. Následně je dobré, abyste dbali na čistotu vašeho pracovního prostoru. Udělejte maximum proto, abyste se zbavili choroboplodných zárodků, které se na vašem pracovním stole mohou nacházet. Zde jsou oblasti, kde se bakterie a viry nejčastěji nacházejí a způsob, jak se před nimi co nejúčinněji chránit, nebo jim předcházet.

1. Počítačová klávesnice

Případová studie anglické neziskové organizace zabývající se obranou spotřebitelů odhalila, že klávesnice v kanceláři měla více choroboplodných zárodků než toalety. Samozřejmě, že pracovníci úklidu toalety pravidelně čistí. Kdo ale čistí vaši klávesnici?

Co budete k čištění potřebovat:

  • dezinfekci (doporučujeme bez chlóru)
  • mikroutěrku
  • vatové tyčinky
  • sprej se stlačeným vzduchem
  • vodu

Vytvořte si dezinfekční roztok podle návodu na dezinfekci. Pokud použijete dezinfekci s obsahem chlóru, dbejte na dodržení poměru ředění. Pokud byste použili silnější koncentraci než doporučuje výrobce, mohlo by dojít k poškození čištěného povrchu.

Návod na čištění klávesnice:

  1. Vypněte počítač a odpojte klávesnici.
  2. K uvolnění prachu z klávesnice použijte sprej se stlačeným vzduchem a pokuste se vyfoukat veškeré nečistoty z mezer mezi klávesami.
  3. Vatové tyčinky ponořte do dezinfekčního roztoku a otřete povrchy mezi každou klávesou.
  4. Všechny ostatní povrchy jemně otřete vlhkou mikroutěrkou namočenou v dezinfekčním roztoku.

 

2. Telefon

Určitě tušíte, že telefon je semeništěm nečistot, které se na něj dostávají zejména z vašich rukou a úst. Kromě bakterií a virů na telefonu ulpívá mastnota z vašeho obličeje. Vzpomeňte si na to před příštím hovorem a telefon vydezinfikujte.

Co budete k čištění potřebovat:

  • dezinfekci (doporučujeme bez chlóru)
  • mikroutěrku
  • vodu

Vytvořte si dezinfekční roztok podle návodu na dezinfekci. Pokud použijete dezinfekci s obsahem chlóru, dbejte na dodržení poměru ředění. Pokud byste použili silnější koncentraci než doporučuje výrobce, mohlo by dojít k poškození čištěného povrchu.

Návod na čištění telefonu:

  1. Odpojte, nebo vypněte telefon.
  2. Jemně otřete všechny povrchy vlhkou mikroutěrkou namočenou v dezinfekčním roztoku.
  3. Nepoužívejte utěrku příliš vlhkou, ať přístroj nezničíte.

 

Uklizený pracovní stůl v kanceláři

 

3. Láhev na pití

Je skvělé, že dodržujete pitný režim po celý den. Bohužel právě díky tomu se láhve s pitím dotýkáte tak často.

Návod na čištění láhve na pití:

  1. Vezměte si denně láhev domů.
  2. Láhev důkladně omyjte mycím prostředkem a teplou vodu, nebo ji vložte do myčky.
  3. Láhev nechte nejlépe volně oschnout vzhůru nohama.

 

4. Držák tužek a propisek

Vaše sbírka per, tužek a zvýrazňovačů může být překvapivě místem, kde se bakterie a viry hromadí ve velkém. Zejména proto, že psací potřeby často cestují od stolu ke stolu a z ruky do ruky.

Návod na čištění držáku na tužky:

  1. Zbavte se vašich současných propisek, které jsou stejně většinou reklamní a pořiďte si nové.
  2. Raději psací potřeby schovávejte do šuplíku, aby nebyly tolik na očích. Vaši kolegové nebudou používat vaše propisky, když je neuvidí přímo na stole.
  3. Držák umyjte mýdlem a teplou vodou. Překvapí vás, kolik prachu a jiných nečistot najdete na dně kalíšku na tužky.
  4. Psací potřeby pravidelně otírejte vlhkou mikroutěrkou a dezinfekčním roztokem. Můžete si také pořídit pohodlnější jednorázové dezinfekční utěrky, které po použití jednoduše vyhodíte.

 

5. Svačina

Zapomenutá svačina nebo oběd mohou být živnou půdou pro bakterie nebo škůdce. Nebuďte tím kolegou, který do kanceláře přivítá nezvané hosty.

Jak jíst v práci zodpovědně:

  1. Uchovávejte veškeré potraviny ve vzduchotěsných obalech.
  2. Oběd jezte zejména na místech tomu vyhrazených. Pokud v kanceláři takové místo nemáte, přesuňte se s jídlem ven nebo alespoň do zasedací místnosti.
  3. Pokud po vás na stole zbyly nějaké drobky a jiné nečistoty, ihned je otřete vlhkým hadrem s čistícím prostředkem.
  4. Jednorázové nádoby na jídlo po použití ihned vyhoďte. Krabičky pro opakované použiti si odneste domů a důkladně je umyjte. Stejně postupujte u použitých příborů.

 

6. Psací stůl

Posledním krokem čistého pracovního prostoru je dezinfikovaný psací stůl.

Návod na čištění psacího stolu:

  1. Odstraňte z počítače všechny papíry a nepořádek.
  2. Jemně otřete všechny povrchy vlhkou mikroutěrkou namočenou v dezinfekčním roztoku. Pro pravidelnou dezinfekci můžeme doporučit pohodlnější jednorázové dezinfekční utěrky, které po použití jednoduše vyhodíte.
  3. Neignorujte prostory, které nejsou snadno přístupné. Například otřete stůl pod fotorámečky a pod šanony.

 

Abyste nemuseli věnovat úklidu pracovního prostředí svůj drahocenný čas, kontaktujte společnost Raccoon - cleaning service, která vám zpracuje nezávaznou kalkulaci pravidelného úklidu. Pro nezávaznou poptávku nám napište přes formulář na webových stránkách nebo e-mailem.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.