28.03.2019 3 minuty čtení

S&P 500 útočí na nejlepší první čtvrtletí za poslední dekádu. Čeká investory snový rok?

Americké akcie se po drsném propadu z konce loňského roku rychle vzpamatovaly a od začátku roku 2019 dělají investorům radost. Logicky se však nabízí otázka - jak dlouho to vydrží?

Pokud jste někdy v posledních pár dnech neslyšeli o blížící se krizi, patříte mezi šťastné jedince. Nebo spíše mezi jedince, kteří nečtou zprávy, nesledují televizi a tak nějak celkově nemluví s lidmi. Protože téma krize je tak intenzivní, až by se člověk mohl divit, že tu ještě žádná krize není. Spíše naopak.

Medvědí nálada ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se zdála být právě tím okamžikem, který tolik očekávanou recesi zažehne. Akcie největších (nejen) amerických firem se propadaly ve dvouciferných hodnotách a všechno nasvědčovalo tomu, že psychologie davu pošle trhy ještě hlouběji.

Přesto se trhy jako zázrakem vzpamatovaly a jak už bylo zmíněno na začátku, po celý rok 2019 dělají investorům radost. Dokonce tak intenzivně, že první čtvrtletí tohoto roku může a pravděpodobně bude tím nejlepším za poslední dekádu. Tedy od dob poslední velké krize.

Dobré znamení?

Jak poukázal analytik investiční společnosti LPL Financial Ryan Detrick ve spolupráci se CNBC, pokud kdykoli od roku 1950 rostl S&P 500 v prvním čtvrtletí ve dvouciferných hodnotách, následoval téměř vždy dvouciferný růst po celý rok. Výjimkou je pouze rok 1987, kdy trhy „sejmulo“ říjnové Černé pondělí.

Konkrétně se tak stalo v 9 z 10 případů a to může být pro dnešní investory dobré znamení, protože S&P 500 by měl za první čtvrtletí dosáhnout 12% růstu.

Pozitivní náladu na burzách by navíc mohla posilovat IPO hned několika pro investory jistě „sexy“ firem jako jsou Uber, Lyft, Airbnb, Slack či Pinterest.

Přesto však mnozí volají po zdrženlivosti a zdůrazňují, že tato situace není těm dřívějším tak podobná.

„Ještě jsme se ani nevzpamatovali z té pohromy, kterou jsme si prošli ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Takže bych to klasifikovala spíše jako odraz ode dna, než nějaký déletrvající růst, tak jako tomu bylo v těch dřívějších případech,“ řekla CNBC Erin Gibbs z S&P Global.

Frank Cappelleri z tradingové společnosti Instinet zase v historickém kontextu zdůrazňuje, že pokud by měl S&P 500 růst k novým výškám, musí nejdříve dlouhodobě potvrdit svou pozici nad 2800 body.

Jasnou odpověď tedy jako tradičně investoři nedostávají, ale jednoznačně se jedná o pozitivní signál, který může náladě na trzích pomoci.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.