13.12.2018 2 minuty čtení

Dílo "čínského da Vinciho" prodáno za rekordních 59 milionů dolarů

Trhu s uměním se jednoduše daří. Konjunktura přeje bohatým a ti neváhají utrácet rekordních částky na aukcích domů jako Sotheby´s či Christie´s. A právě druhá zmíněná aukční síň má na svědomí rekordní asijský prodej.

Umělec Su Shi žil na přelomu 11. a 12. století a je právem považován za jednu z nejvýznamnějších postav čínské historie. Podobně jako Leondardo da Vinci, byl i Su Shi všestranně nadaný, věnoval se kaligrafii, poezii, psaní, politice či malbě. V době vlády dynastie Song (960–1279) měl ve společnosti významné postavení s přesahem do řízení státu.

Pokud vám cena 59 milionů dolarů za jeden svitek (znázorněn na obrázku výše) přijde příliš vysoká, pak vězte, že z tvorby mistra Su Shi se dochovaly pouze dva takové svitky. Vzhledem k jeho pověsti a postavení v čínské historii se tak dá očekávat další zhodnocení tohoto díla nesoucího název Wood and Rock.

Jak říká Jonathan Stone, ředitel pro asijské umění, je to unikátní příležitost a přesně taková aukce, pro které v Christie´s žijí. Dílo charakterizuje jako dokonalou destilaci čínské kultury smíšenou s nádechem unikátnosti a vyzrálosti.

Některé původní odhady hovořily o cílové částce „pouze“ kolem 8 milionů dolarů, tři dražitelé, kteří byli ochotni před aukcí složit kauci 20 milionů dolarů, však byli jiného názoru a výsledkem byl rekordní prodej Christie´s na asijském kontinentu.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.