4 minuty čtení

Jak uzavřít obchod přes videohovor? Začněte těmito tipy a zlepšete svou digitální řeč těla

Ať už děláte přes video pohovor, meeting nebo se snažíte uzavřít obchod, určitě byste měli zvážit těchto 7 tipů, díky kterým si můžete člověka na druhé straně sítě naklonit jen pomocí řeči těla.

Většina z výše zmíněných situací může být dost stresující sama o sobě a to se nezměnilo. Jen teď máte k dispozici pouze prostor o velikosti úhlopříčky vašeho monitoru. To může být nevýhoda, že? Máte mnohem menší vliv na pocity člověka na druhé straně.

Podle průkopnického antropologa Raye Birdwhistella je konverzace dvou lidí asi jen ze 35 % verbální a více než 65 % proběhne nonverbálně. 

Když si budete více vědomi chování vlastního těla, může vám to při důležitých videohovorech dát náskok. Stejně tak byste si měli dávat pozor na řeč těla člověka, se kterým přes videohovor komunikujete. Číst v lidech je totiž prostřednictvím monitoru mnohem náročnější.

1. Dívejte se do kamery nebo na monitor, ne na sebe

Tento bod možná mluví sám za sebe, ale je velmi důležitý. Když je řada na vás a mluvíte, měli byste se střídavě dívat přímo do kamery a na monitor. Určitě nechcete, aby druhá strana viděla váš pohled v pravém horním rohu a bylo jí jasné, že se díváte sami na sebe. Vím, že k tomu videohovory svádí, zvlášť, když jste nervózní, ale dávejte si na to pozor. 

2. Buďte napřímení

Určitě byste se měli vyhnout hrbení se, podpírání si brady a dalším pozicím, které jasně dávají protistraně najevo, že jste si sebou nejistí, nebo se nudíte. Když budete sedět napřímeně, ukážete tím sebejistotu a zájem.

3. Malinko se nahněte k monitoru

Při rozhovoru face to face je přirozené, že když vás konverzace zajímá, trochu se předkloníte a přiblížíte k protistraně. Při videohovoru to můžete suplovat tím, že se přiblížíte ke kameře. Musíte si ale dát pozor na to, abyste nebyli příliš blízko. Nechcete, aby si člověk na druhé konci sítě musel prohlížet vaše chlupy v nose. Jednoduché pravidlo je být od kamery na délku paže a trochu se předklonit, když mluví protistrana.

4. Minimalizujte gesta

Gestikulace je skvělý nástroj, jak vtáhnout publikum do děje a jasněji ilustrovat své nápady nebo názory. Když ale s někým komunikujete digitálně, měli byste svá gesta udržet na uzdě. Ve videu totiž mnohem více vyniknou a mohla by být rozptylující. Máchat rukama před kamerou prostě není moc dobrý nápad.

5. Nezakládejte si ruce

Zakládání rukou je no-go zóna v jakékoliv komunikaci a ta digitální není výjimkou. Abyste se vyhnuli jakýmkoliv nepříjemným závěrům, které by si z vašich založených rukou mohla druhá strana vyvodit, měli byste mít ruce pohodlně položené v klíně nebo na stole.

6. Přikyvujte

Když ovládnete umění přikyvování, pomůže vám to dát ostatním najevo, že s nimi aktivně  komunikujete a chápete, co vám chtějí předat. Vyhněte se ale neustálému přikyvování, které by mohlo působit strojeně a neupřímně. 

7. Nešetřete úsměvy

Experti na řeč těla se shodují na tom, že obrázek o druhém člověku si můžeme vytvořit už v desetině sekundy. Abyste hned zkraje mohli zapůsobit dobře, měli byste se zeširoka usmát. To v naprosté většině lidí vyvolá pozitivní pocity.

Úsměv ve vás zároveň vyvolá příliv endorfinů, takže se po chvíli opravdu budete cítit uvolněněji. Když protistrana řekne něco vtipného, klidně se zasmějte. Uvolněná atmosféra je to, co při uzavírání obchodu chcete.

#rectela #online #meeting #obchod #online #digitalizace

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • S bodem jedna mají určitě problém všichni narcisové (jako já ???)
    0
    • Třeba Google Meet má tu výhodu, že člověk sebe téměř nevidí, zvětšené jsou jenom kamery ostatních. Stejně ale do kamery nekoukám, ale spíš na monitor na ostatní. #silazvyku
      0