Automobilový průmysl
Akcie Tesly byly v prvních dvou měsících 2020 v růstové fázi. S příchodem COVID-19 ale nastal výprodej pozic až na úroveň 400 dolarů za akcii.
Ostatně lépe na tom není ani celý automobilový sektor. Velké značky jako Volkswagwen, Hyundai či TKA musely reagovat na šířící se pandemii uzavíráním závodů a čelit tak jen stěží raketově se šířícímu viru. Následky budou pravděpodobně velice citelné a výpadek ve výrobě vozů způsobí přinejmenším stamilionové ztráty.
ČEZ vyplatil vysokou dividendu a plánuje růst
Představenstvo ČEZ na svém zasedání schválilo návrh na výplatu hrubé dividendy ze zisku roku 2019 ve výši 34 korun na jednu akcii, což bylo o 10 korun více, než v předchozím roce a zároveň 2 koruny nad odhady pro letošní rok. Celkově to odpovídá 18,3 mld. Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a 97 % konsolidovanému čistému zisku očištěnému o mimořádné vlivy. ČEZ je přitom energetický gigant s velkým potenciálem nejen růstu, ale i skvělý dividendový titul. Firma se řadí k předním společnostem, které dosahují rekordní objemy obchodování na pražské burze. A i to přes to, že cílová cena na akcii byla z důvodu současné situace snížena analytiky z 520 Kč na 445 Kč za akcii. ČEZU zároveň stoupl zisk i v prvním čtvrtletí letošního roku.
A dobře je na tom celý energetický sektor, který v době krize nezaznamenal výraznější a hlavně dlouhodobější omezení. Od poloviny března, tedy v době, kdy pandemie postupně dosahovala vrcholu, ceny akcií ČEZ stoupaly z úrovně 360 Kč raketově nahoru.
Fúze na bankovním trhu
První část roku byla v bankovním sektoru ve znamení fúze MONETA Money Bank a Wüstenrotu. I to je ostatně důvodem zvýšeného zájmu o akcie první jmenované. Bankovní sektor přitom stále jede na housenkové dráze – odklady splátek úvěrů, klesající úroky a platební neschopnost dlužníků, která bude čím dál častějším jevem a zároveň sliby další pomoci stát – to vše přineslo volatilitu srovnatelnou snad jen s rokem 2008.
Elektronika Made in China
Apple, stejně jako řada dalších firem s dodavatelským řetězcem navázaným na Čínu, zažil se začátkem roku horké chvilky. Již v polovině února tak Apple oznámil, že nesplní očekávání pro první čtvrtletí. Opatření proti koronaviru se sice začala uvolňovat, Čína ale opět hlásí nové nakažené. Nemluvě o značkách čistě čínských. Tencent Holdings čelila v průběhu března propadu až 25 %. Xiaomi Corp., gigant ve výrobě elektroniky a hlavně telefonů, propadl kvůli nejasným podmínkám vývozů způsobených COVID-19 až o 30 %. Pandemie tak zaútočila na společnosti celosvětově bez ohledu na to, kde se začala šířit.
Autor: Martin Sklenář, analytik pražské pobočky Saxo Bank
#ekonomika #cr #2020 #automobilovyprumysl #automotive #cez #dividendy #bankovnisektor #moneta #wustenrot #cina #elektornika