Vnější polař L.A. Angels Mike Trout je teprve 28letý mladík, který hraje profesionální baseball teprve devět sezón. Ale tento týden se baseballová karta podepsaná Mikem Troutem prodala v aukci za neuvěřitelných 922,500 dolarů. To je nový prodejní rekord za moderní baseballovou kartu.
Napadlo by vás, že tato kartička má hodnotu 900 tisíc dolarů?
Tato kartička od Topps ze série Bowman Crome Draft Prospects byla vydána v roce 2009 a prodala se na aukci společnosti Goldin Auctions.
To je mimochodem ta samá společnost, která prodala v roce 2016 historickou kartu s Honusem Wagnerem za 3,12 milionu dolarů. Ano, čtete správně – tři miliony dolarů za kartu s baseballistou. Tehdejší prodejce karty na investici vydělal milion dolarů za tři roky, co ji vlastnil. To není špatné zhodnocení, že? Asi tedy chápete, proč je investování do baseballových karet v Americe oblíbenou alternativní investicí.
Ale vraťme se zpátky k jarní aukci roku 2020. Kromě výše zmíněné karty Mikea Trouta se na ní prodaly například dvě karty podepsané Michaelem Jordanem (každá z nich za více než 150 tisíc dolarů), dvě nepodepsané rookie karty s Jordanem (za téměř 100 tisíc dolarů), rookie karta s Kobem Bryantem (za 113 tisíc dolarů) nebo karta s LeBron Jamesem v dnesu Cavaliers z roku 2003 (za 371 tisíc dolarů).
Nejvýnosnější aukce Goldinu v historii – boháči se nudí
V této letošní aukci se tudíž prodaly karty za více než dvojnásobek peněz ve srovnání s dosavadní nejúspěšnější aukci v historii Goldinu. CEO společnosti Ken Goldin říká, že zaznamenal také dvojnásobný počet nabídek a účastníků aukce. A to vše prosím během globální pandemie, která tvrdě zasáhla nejen americkou ekonomiku.
Trh s alternativními investicemi do karet a dalších upomínkových předmětů podle Goldina „od začátku karantény exponenciálně stoupá, protože hodně bohatých lidí nemá nic, za co by mohli utrácet.“
Goldin to vysvětluje takto:
„Hodně z nich stáhlo peníze z akciového trhu a chtějí hmotná aktiva... Trajektorie byla vzestupná již posledních pár let – moderní trh s kartami začal počítat se šestimístnými čísly v roce 2015 – ale posledních šest měsíců je neuvěřitelných. A poslední tři šokující.“
Baseballové karty jsou komplexní byznys
Je samozřejmě obrovský rozdíl mezi byznysem, ve kterém dospělí sběratelé platí za karty statisíce dolarů a mezi byznysem, který prodává baseballové kartičky dětem, které si je pak mezi sebou vyměňují jako koníček.
Ten druhý byznys momentálně tolik nevzkvétá, protože se spolu děti nemohou příliš vídat. Ale pravdou je, že i baseballové kartičky už se v posledních letech přesunuly na internet, kde například videa rozbalování balíčků s kartičkami trhají rekordy v počtech zhlédnutí na YouTube a Facebooku.
O komplexnosti byznysu s baseballovými kartami mluví i fakt, že se teď dá celý proces uskutečnit přes internet. Společnosti na sekundárním trhu si koupí balíčky karet od firem jako Topps a následně si je hráči mohou „rozbalit“ online a rovnou vyměnit. „Je to téměř jako e-sport vyměňování kartiček,“ říká náměstek ředitele firmy Toppos Michael Leiner.
Karanténa prý tomuto již existujícímu trendu dodala vítr do plachet. Topps vydělává více i v rámci maloobchodů, i online.
„Vidíme opravdu neobvyklou poptávku. Posledních pět let bylo skvělých, ale během několika uplynulých měsíců jsme v karanténním režimu svědky ještě většího růstu. Myslím, že na hodně sběratelů přichází nostalgie. Hodně lidí sedí doma, prochází si své staré baseballové karty... a přikupuje další,“ doplňuje Leiner v rozhovoru pro Yahoo! Finance.
#byznys #podnikani #investovani #investice #baseball #sberatelstvi #alternativniinvestice