08.08.2018 5 minut čtení

Jak vytvořit životopis, který zaručeně zaujme na první pohled?

Láká vás byznys, ale než se do svého vlastního podniku pustíte, chcete nabrat zkušenosti o chodu a fungování firmy v praxi? Pak už asi dost dobře víte, že hledání práce v úspěšné firmě i v dnešní době znamená jednu velkou bitvu desítek životopisů, které se ve většině případů podobají jako vejce vejci. I proto uchazeči neustále pátrají, jak by právě svůj životopis dokázali odlišit od zbytku. Dumáte nad tím, jak dát svém CV potřebný šmrnc? Čtěte dále.

I když jdou technologie neustále dopředu, drtivá většina životopisů, které chodí personalistům, stále kopírují starý zavedený vzor. Bitva o místa je sice tuhá, ale každý druhý člověk jde stále hledat uniformní předlohu na internet, kde nalezne vždy to stejné strukturování. Ve finále vznikají velmi podobné CV, ze kterých lze vybrat toho nejlepšího jen obtížně. Proč se ale nezkusit odlišit tak radikálním způsobem, že si vás nepůjde nevšimnout?

#1 Místo klasického textu zašlete video

Na úvod se třeba můžete úplně vykašlat na tradiční formu životopisu a zkusit něco zcela jiného. Každý, kdo se pohybuje v online světě, je už dnes zvyklý běžně sledovat videa. Možná se budete divit, ale takové CV ve formě videa může opravdu zaujmout. Jednak budete pravděpodobně téměř jediný, kdo zvolí takovou formu. Pokud se vám zároveň podaří natočit krátké a výstižné video, je dost možné, že jako jediní nebudete personalistu při projíždění vašeho životopisu nudit.

Ve videu máte rovněž možnost ukázat své vyjadřovací schopnosti, můžete zkusit nějaký ten střih, zavtipkovat, nebo cokoliv jiného. Fantazii se meze nekladou. V neposlední řadě prokážete videem i notnou dávku odvahy. Pokud se pak necítíte na to poslat pouze video, můžete odkaz na něj přiložit k papírové verzi životopisu.

#2 Nestyďte se za své profily na sociálních sítích

Zaměstnavatelé si v současnosti velice často ověřují své potenciální zaměstnance na sociálních sítích. Zkuste jim to ulehčit a poskytněte jim odkazy na vaše profily přímo ve vašem životopisu. Dokážete tím, že se za nic nemusíte stydět a ani nic neskrýváte. Velmi dobře poslouží například LinkedIn a Twitter. Sociální sítě vám mohou dokonce výrazně pomoci dostat vytoužené místo.

Pokud totiž třeba na Twitter vkládáte příspěvky týkající se vašeho oboru, nebo jste na LinkedIn ve spojení s uznávanými odborníky, určitě se vám to přičte k dobru. Navíc tím dokážete, že umíte pracovat s novými médii a jdete s dobou, což může přispět k tomu, že se misky vah převáží na vaší stranu.

#3 Čísla prodávají

Myslíte si, že čísla a procenta do životopisu zrovna nepatří? Věřte tomu, že potenciální zaměstnavatelé mají zájem přesně vidět vaše výsledky z minulého zaměstnání. A co jiného je vyjádří přesněji než čísla?

Zkuste najít způsob, jak prodat své zkušenosti tím, že je podložíte jasnými čísly. Pokud se vám to povede, dáte nahlas najevo, že si nechcete chodit jen pro výplatní pásku, ale dlouhodobě sledujete výsledky vaší práce. Například jasně uveďte, v jaké finanční kondici byla vaše bývalá firma, když jste do ní nastoupil a srovnejte ji se stavem ve chvíli vašeho odchodu. Pochlubte se, že jste získal 20 nových klientů během čtvrt roku, anebo že jste přispěl ke zvýšení prodejů o jednu pětinu.

#4 Vložte QR kód na váš životopis

Nejvíc tímto způsobem zapůsobíte, pokud se ucházíte o práci v IT. QR kód, prostředek pro automatizovaný sběr dat, můžete použít pro odkázání třeba na váš profil na sociální síti. Dokážete tím, že rád pracujete s moderními technologiemi. Není to přitom nic složitého. Takový kód si může na internetu vytvořit úplně každý zcela zdarma. Jasně, je to spíš jen pro efekt, ale upřímně, v záplavě dalších životopisů jde hlavně o efekt a takovéto maličkosti, které budí pozornost.

#5 Nestyďte se za své začátky

Pokud si myslíte, že některé vaše dřívější pracovní pozice byly tak nenáročné na odbornost, že vám nemohou pomoct dostat vysněné místo, pletete se. Zaměstnavatelé dobře vědí, že pracovat ve fast foodu nebo roznášet letáky není lehká práce a vy pravděpodobně budete jedni z mála, kteří budou vědět, že jim to může pomoci, a uvedou proto i tuhle pracovní zkušenost do svého životopisu.

Řada úspěšných lidí začínala za mlada úplně obyčejnými brigádami, takže i váš nový šéf může moc dobře tuhle zkušenost znát a tím spíš vás přijme.

#6 Nebojte se přiznat neúspěch

Asi by vás nenapadlo do životopisu psát i to, co se vám během pracovní kariéry nepovedlo. Ve skutečnosti vám to ale může pomoci dostat vytoužené místo. Pro zaměstnavatele jsou totiž nejcennější zkušenosti a to i ty negativní. Vědí totiž, že v takovém případě jste si už prošel i neúspěšným obdobím a poučil se z něj, nebo jej dokázal přestát. Podobné je to i v podnikání, kde se krach vůbec prvního projektu začínajícího podnikatele považuje za ohromně cennou zkušenost, ze které může čerpat v budoucnu. Nebojte se tedy „pochlubit“ i tím, co vám nevyšlo.

Zaujal vás článek věnující se vytváření poutavého životopisu? Něco jste se naučili, pomohli jsme vám a máte tip na konkrétní zlepšení článku? Podělte se níže v komentářích.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.