26.03.2019 2 minuty čtení

Kolik stojí vykoupení z nacistické minulosti? Podle německé rodinné firmy 11 milionů dolarů

Bulvární deník Bild přišel s důkazy, že jedna z nejbohatších německých rodin má historii silně provázanou s nacistickým režimem. Její členové se proto rozhodli darovat 11 milionů dolarů na charitativní účely.

Rodina Reimannových, která se s odhadovaným majetkem ve výši 33 miliard dolarů řadí mezi ty nejbohatší rodiny v Německu a která skrze holding JAB drží podíly v mnoha firmách po celém světě, čelí v těchto dnech nepříjemným skutečnostem.

Německý bulvární deník Bild totiž v pondělí zveřejnil čtyřstránkovou reportáž, která dokazuje, že předchozí generace aktivně podporovala Adolfa Hitlera a činnost NSDAP. Ve svých továrnách a v soukromých vilách zároveň rodina využívala ruské a francouzské zajatce na nucenou práci.

„Reimann senior i Reimann junior byli vinni. Dnes už jsou sice tito podnikatelé po smrti, ale jednoznačně patřili do vězení,“ řekl deníku Bild ředitel JAB Holding Peter Harf.

Harf, který zároveň funguje jako mluvčí společnosti, k tomu dodal, že také sama rodina se ve spolupráci s Mnichovskou univerzitou snažila pátrat ve své minulosti.

Dřívější generace totiž věřila, že podpora nacistů byla kompletně odhalena už v roce 1978, kdy se v médiích objevily první informace. Reimann junior sice zemřel až v roce 1984, ale o spolupráci s nacistickou stranou nikdy nemluvil, stejně jako jeho otec.

Mladší generace však při procházení starých dokumentů pojaly podezření, že na světlo dříve nevyšlo vše. Rodina se proto spojila právě s Mnichovskou univerzitou, která prošla historické materiály a už pár dní před reportáží Bildu přišla se stejnými důkazy.

„Byli jsme z toho naprosto zahanbeni. Není co skrývat, je to naprosto nechutné,“ vyjádřil své pocity Harf.

Důkazy ukázaly, že rodina Reimannových netěžila ze spolupráce s nacistickou stranou pouze v době druhé světové války, kdy tak činilo mnoho velkých německých podniků, ale už mnoho let předtím, v podstatě od chvíle, kdy se Adolf Hitler chopil moci.

Rodina se v návaznosti na tato zjištění rozhodla skrze JAB Holding věnovat 11,3 milionu dolarů na zatím nespecifikovanou charitu a výsledky výzkumu Mnichovské univerzity v blízké době zpřístupnit veřejnosti.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.