12.12.2018 2 minuty čtení

Šedesátiletá whisky Macallan prodána za rekordních 1,5 milionu dolarů

V tom roce byla veřejnosti poprvé představena televize, mezi Chicagem a Los Angeles vznikla slavná Route 66 a spisovatelka Agatha Christie záhadně zmizela na 11 dní. V tomto roce zároveň ve skotském Speyside naplnili tvůrci whisky Macallan sud č. 263 a na dalších mnoho let nechali španělské dřevo, aby čarovalo.

Toliko popis aukční síně Christies, která tento cenný kousek, uložený do sudu už v roce 1926, nyní dražila. A byla to dražba vskutku úspěšná, jelikož cena se vyšplhala až na závratných 1,5 milionu dolarů, čímž byl vytvořen nový rekord.

Když v roce 1986, po šedesáti letech zrání, nadešel její čas, byla tato whisky stočena do pouhých 40 lahví. A jednu z nich si vzal na starost irský umělec Michael Dillon, aby na ní vytvořil své osobní malířské dílo a tím z této lahve udělal jedinečný kousek.

„Za posledních jedenáct let narostla cena čtrnáctinásobně. To ukazuje sílu trhu s investiční whisky a také to, jak se tyto lahve staly sběratelsky zajímavými.“

Tim Triptree

„Tyto whisky jdou do prodeje pouze výjimečně. Letos v květnu se prodala šedesátiletá láhev Macallan s kresbou od malíře Valieria Adamiho za částku 1,1 milionu dolarů, což byl až dosud rekord. Přitom do té chvíle poslední šedesátiletá whisky Macallan s kresbou od Valeria Adamiho byla vydražena v roce 2007 za cenu 75 tisíc dolarů. Na tom je vidět unikátnost a také ohromný růst ceny těchto lahví,“ říká k aukci Tim Triptree, ředitel vinného oddělení v aukčním domě Christies.

Bude kupec čekat na další zhodnocení, nebo tento cenný kousek vypije? „Rád bych věřil tomu, že tuto lahev vypije. Přecijen, whisky byla stvořena k tomu, aby byla ochutnávána a vychutnávána. Na druhou stranu, je nutno podotknout, že každý "přípitek“ vyjde poměrně draho," říká s úsměvem Tim Triptee.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.