11.12.2018 6 minut čtení

Můj recept na úspěch? Týmová práce, říká Karolína Topolová

Její kariéra by se dala nazvat ukázkovou. Ve 22 letech nastoupila do sítě autobazarů AAA Auto jako projektová manažerka, aby zde vybudovala callcentrum. Následně si pod sebe převzala také HR, aby se v roce 2007 stala viceprezidentkou firmy a pomohla jí vstoupit na burzu. V roce 2009 převzala řízení slovenské pobočky AAA Auto a od roku 2012 zastává pozici generální ředitelky pro celou skupinu operující ve čtyřech zemí střední Evropy.

Karolíny Topolové jsme se zeptali na několik rychlých otázek nejen ohledně jejího přístupu k řízení firmy, ale také na budoucnost celého automobilového trhu.

Už po několik let se umisťujete vysoko v žebříčcích vlivných a úspěšných žen Česka, jaký je váš recept na to udržet se na vrcholu?
Umístění v žebříčcích považuji spíše za zásluhu dobrých výsledků společnosti, kterou řídím a to je kolektivní úspěch. V posledních letech rosteme tempem zhruba 10 % ročně – jak v prodejích aut, které letos přesáhnou 83 000 kusů, což je nejvíce v historii, tak v obratu, který bude letos rovněž rekordní.

Jak zvládáte péči o malou dceru a zároveň pozici generální ředitelky?
Péči o dceru a rodině věnuji veškerý svůj zbývající čas mimo práci. Po jejím narození jsem si uvědomila, že nemůžu pokračovat ve stejném pracovním nasazení jako dosud a trochu jsem zvolnila. Bez pomoci rodiny bych to ovšem zvládala obtížně.

Co pro Vás bylo v rámci vaší práce nejtěžší před deseti lety a co dnes?
Moje pozice se v rámci společnosti za poslední roky hodně změnila, takže se to nedá úplně porovnávat. Před deseti lety jsme byli uprostřed ekonomické krize a nejtěžší bylo firmu zeštíhlit na méně než polovinu její velikosti. Dnes je mým nejtěžším úkolem už podruhé připravit společnost na možnou změnu majitele. A s tím je spojená řada činností, včetně masivního zavádění inovací, které nás zásadním způsobem vzdálí od jakékoliv konkurence. Právě kvůli tomu jsme letos založili inovační laboratoř AuresLab, která pracuje na inovacích pro celou skupinu.

Jak se za dobu Vašeho vedení firmy proměnil byznys s ojetými vozy?
Zcela zásadně. Hned v roce mého nástupu do pozice generální ředitelky začal trend prodeje zánovních vozů, který byl do té doby zanedbatelný. Dnes je to hlavní trend v prodeji ojetých aut. Druhou podstatnou změnou je elektronizace marketingu i samotného obchodu. Zatímco před pár lety byly hlavním nástrojem prodeje aut tištěné inzertní tituly, dnes je to hlavně internet – PPC reklama, internetové katalogy, SEO pro vyhledávače. Také výkup a prodej vozů se mění z „papírového“ a „telefonického“ managementu do on-line aplikací.

Jak na tyto změny reagujete v rámci AAA Auto?
Už v roce 2012 jsme pořídili „nostalgickou značku“ Mototechna a pod ní jsme soustředili do té doby roztříštěný prodej zánovních automobilů. Od té doby Mototechna prodala už padesát tisíc aut a v České republice tvoří tyto vozy už zhruba pětinu našich prodejů.Co se týče on-line marketingu, výrazně jsme změnili strukturu našeho marketingového týmu, kde dnes většina rozpočtu na marketingové aktivity jde právě do internetu. Vozy dnes naceňujeme a vykupujeme díky in-house vyvinutým softwarovým řešením se zapojením umělé inteligence. Díky tomu máme v reálném čase přesný obraz celého trhu ve střední Evropě.

Měla jste někdy moment, kdy jste například zapochybovala o cestě, kterou firmu vedete?
Pochybuje o sobě určitě občas každý manager, natož v takto exponované funkci. Já mám naštěstí dobrý tým, se kterým mohu vše konzultovat. Výhodou naší společnosti je, že je schopna reagovat rychle. Když se rozhodneme realizovat projekt, který se pak nedaří podle našich přestav, jsme schopni to rychle rozpoznat a zastavit ho, nebo změnit tak, aby splnil naše očekávání.

„Elektromobilita je těsně před obrovským boomem.“

Podle jakého klíče skládáte tým, který firmu povede směrem k budoucím úspěchům?
Velmi mnoho manažerů v naší společnosti se na svoje pozice dostalo postupně, přes práci v call centru. To je takovou naší líhní talentů, ze které lidé přecházejí na vyšší pozice. Díky tomu, že poznali firmu odspodu, mohou pak lépe fungovat ve vedení. Většina z mých nejbližších spolupracovníků ve společnosti působí deset, patnáct, nebo i dvacet let, jako například provozní ředitel Petr Vaněček, který zastává druhou nejdůležitější pozici.

Hrají pro Vás tedy hlavní roli zkušenosti?
Vzhledem k povaze naší firmy, která je svou velikostí, záběrem a obchodním modelem ve střední Evropě unikátní, zde hrají zkušenosti velkou roli. Tito lidé jsou součástí úspěchů, kterých už jsme dosáhli a které nás, jak věřím, čekají. Tento tým však čas od času doplňuji o talenty zvenku, které mohou přinést nové nápady. Jedním z nich je i Stanislav Gálik, šéf naší již zmíněné inovační laboratoře AuresLab, který přišel ze zcela jiného businessu.

Jak vidíte budoucnost AAA Auto a automobilového průmyslu celkově?
Stojíme na prahu zcela zásadních změn. Ačkoliv teď se to tak ještě nemusí zdát, elektromobilita je těsně před obrovským boomem. Nemyslím tím ideologickou přípravu nebo střednědobý výhled. Vlády většiny nejrozvinutějších zemí EU vytvářejí podmínky, které nutně povedou k masivnímu rozvoji elektromobility v řádu několika málo let. Bude to mít zcela zásadní dopady na výrobu automobilů, způsob obchodování s novými i ojetými elektromobily, na jejich servisování a způsob vlastnictví. Sekundární trh tato změna zasáhne poměrně rychle, jak se u nás začnou objevovat elektromobily z firemních a municipálních flotil, kde se elektromobilita díky státním dotacím a regulacím prosadí pravděpodobně nejdříve. Na tyto změny chceme být připraveni a téma elektromobility bereme vážně. V Praze jsme už v listopadu pro vozy na alternativní pohony otevřeli specializovanou sekci Mototechna EcoDrive, kterou budeme postupně budovat i na ostatních 22 pobočkách v České republice. Není to tak, že lidé přešli na elektromobily dobrovolně. Spíše nastane taková souhra okolností, že postupně nebude jiná volba. Pokud samozřejmě nenastanou nějaké nyní nepředvídatelné okolnosti, které by tento trend zvrátily.

A co Vaše budoucnost, dokážete si ještě představit, že se pustíte do další výzvy mimo AAA Auto? Co třeba vlastní byznys?
O změně působiště nemám čas uvažovat. S nastavením své kariéry jsem spokojená tak, jak je. Kromě práce a rodiny mi na úvahy o změnách nebo dokonce vlastním businessu nezbývá kapacita.

Sledujte Karolínu Topolovou na Warengo!

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.