Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
25.05.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 25.05.2020: Zuckerberg bohatší než Buffett, Chytrá Karanténa 2.0 a krachující autopůjčovna

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za uplynulý víkend.

Dobré ráno, dnes je velký den. Naše země se už téměř definitivně probouzí z jarního pandemického spánku a staví se koronaviru čelem a návratem co nejblíže k normálu, který jsme ještě na začátku roku považovali za naprostou samozřejmost. Je načase přestat se bát a myslet na to, co bude zítra. Úspěšný a optimistický vstup do nového týdne Vám přeje Tomáš.

-----

Partnerem newsletteru je portál Darujme.cz, skrze který můžete pomáhat těm, kteří to dnes opravdu potřebují. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Pinduoduo +14.50 % (68.70 USD)
Menší čínský rival Alibaby zažil skvělý pátek poté, co i přes kvartál naplněný epidemií COVID-19 společnost vykázala růst napříč všemi klíčovými indikátory.

Alibaba -5.87 % (199.70 USD)
Čínský e-commerce gigant v pátek zveřejnil své výsledky za Q1. I přes lepší než očekávané tržby zklamal slabší výhled výnosů Alibaby pro letošní rok a přišel výprodej.

-----

Burza

Americký "Roman Prymula" Anthony Fauci v pátek odkývl další uvolňování pandemických omezení, aby pomohl rozjet zaseklou ekonomiku, čímž Wall Street před víkendem udělal radost. Stejně jako u nás bude nyní kritické sledovat křivku nových případů.

-----

Warengo doporučuje: Poradna pro podnikatele a živnostníky

-----

Slova dne

„Bude to nastaveno tak, abychom zvládli zhruba 400 nakažených lidí denně, případně můžeme rozšířit až na tisíc lidí denně.“

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch včera popsal detaily fungování i náklady na provoz tzv. Chytré karantény 2.0. Ta bude zahrnovat 150 nových pracovníků krajských hygienických center a včetně IT technologií by letos měla celkem vyjít na 200 milionů korun.

-----

Číslo dne

69 200 000 000 $

Žebříček nejbohatších lidí světa zažívá na špici zásadní změny. Doposud třetí Warren Buffett propadl až na pátou pozici. Kromě Bernarda Arnaulta jej přeskočil i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Na dostřel jsou Larry Ellison a Steve Ballmer.

-----

Bleskově

EU uzavřela s Vietnamem po více než tříletém vyjednávání dohodu o volném obchodu. Ta by měla začít platit letos v létě a postupně odstranit 99 % všech aktuálně platných cel. Vývozci i dovozci tak ušetří stamilióny korun.

▶ Slovenská vládní koalice si pohrává s myšlenkou uzákonit trvalý zákaz prodeje v neděli. Zatímco probíhá politická diskuze, experti varují, že by takový zákon připravil o práci potenciálně až tisíce lidí a mimo jiné zkomplikoval zemi zotavení po pandemii.

▶ Přibližně 2/3 všech českých restaurací využily dle Storyous možnosti mít už od 11. května otevřené své zahrádky. Dosavadní tržby jsou ve srovnání s obdobím před pandemií na zhruba 50 %. Uvidíme, co s tím udělá dnešní uvolnění opatření.

▶ Celosvětově známá půjčovna aut Hertz v pátek vyhlásila bankrot. Její byznys nebyl koronavirem pouze zdecimován. Ze dne na den se prakticky zcela vypařil. Největším akcionářem společnosti je s 39 % známý miliardář Carl Icahn.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty