Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
23.05.2020 4 minuty čtení

2 500 rokov staré pravidlá v dnešnom biznise "Art of War" podľa Sun-c ', najlepšieho bojového stratéga

Je možné aby sa 2 500 ročné pravidlá stratégii od jedného z najvädčich bojových taktikov dali využiť v dnešnom svete biznisu?  

Sun-c’ , vlastným menom Wu Sun je autorom diela Umenie vojny, veľmi vplyvnej čínskej knihy o vojenskej stratégii. Bol jeden z prvých realistov v teórii medzinárodných vzťahov. Na prvý pohľad veľmi jednoduché pravidlá ktoré sa dajú výužiť tak povediac v každej oblasti života. 

Pred pár rokmi som riešila náročný obchodný problém a nevedela som sa pohnúť z miesta, na porade sme s celým tímom prešli možnosti, no po aplikovaní do praxe, nič nefungovalo. Na to si ma riaditeľ spoločnosti zavolal do kancelárie: "Prečítaj si knihu od Sun-c', The Art of War,Ja ju mám pri sebe stále. " / Tento riaditeľ bol jendým z najlepších ochodníkov akých poznám a jedným z najlepších leadrov, vo všetkom mal prehľad, učil ma myslieť na rôzne aspekty/. Vtedy som si myslela, že si robí srandu, Ako mi kniha može pomôcť pri uzavretí biznisu? Teraz ju pri sebe nosím aj ja. Je ako malý strategický lexikón múdrosti využiteľných v každom aspekte života. Niekedy sa stane, že na ne zabudnem a zakopnem ...

V  živote sú situácie, kedy si neviete rady, alebo spravíte zlý krok, či ostanete stáť na mŕtvom bode, proste kdekoľvek sa pozriete alebo čokoľvek skúsite nejako to nefunguje. Najvyšší čas vytiahnuť knihu a oprášiť dávno naučené taktiky boja. Od koho iného, ako najlepšie stratéga, predsa sa chceme učiť od tých najlepších.....

Tak ako na to?

Plánovanie 

  1. "Umenie vojny má pre štát kľúčový význam."
  2. "Rozhoduje o živote a smrti o bezpečí a skaze. Preto je nutné sa ním zaoberať a v žiadnom prípade naň nezabúdať."
  3. "Vo vojnovom umení zohráva vždy kľúčovú úlohu 5 prvkov, ktoré je potrebné zohľadniť v úvahe o podmienkach boja."

1. PORIADOK 2. NEBO 3. ZEM  4.VOJVODCA  5. METÓDA  A DISCIPLÍNA 

  • PORIADOK VECÍ spôsobuje dokonalú zhodu medzi ľudom a vládcom. Ľud ho nasleduje bez ohľadu na vlastný život a nebojí sa žiadneho nebezpečenstva.
  • NEBO ohlasuje striedanie noci a dňa, tepal a zimy, dôb a ročných období.
  • ZEM obsiahne diaľavy, malé i veľké, ohrozenie i bezpečie, otvorenú krajinu i úzke priesmyky, život i smrť.
  • VOJVODCA stelesňuje múdrosť, spoľahlivosť, ústretovosť, srdnatosť a prísnosť.
  • METÓDA A DISCIPLÍNA znamenajú náležité rozdelenie vojska do odielov, odstupňovnie hodností dôstojníkov, zabezpečenie ciest pre zásobovanie a rozumnú mieru výdavkov.

"S touto päticou počíta každý stratég, ten, kto ju pozná, stane sa víťazom, ten kto sa ňou riadi, neprehrá."

 

4.   "Na základe tejto úvahy predpoviem víťazstvo i porážku."

5.   "Vojvodca ktorý počúva moje rady a riadi sa nimi, zvíťazí, kiež by taký bol poverený velením! Vojvodca, ktorý je hluchý voči mojím radám a nedbá na ne, utrpí porážku, takého sa zbavte. 

6.   "Nestavaj iba na mojích radách, využi aj priaznivé okolnosti s ktorými však nemožno vždy počítať."

7.  "Ak sú okolonosti naklonné neváhaj upraviť svoj plán."

Sun-c'

Predchádzajúce body mi pripomínajú strategické plánovanie vo veľmi jednoduchých  a pekne spracovaných bodoch ibaže sú pár tisíc rokov staré, no stále platné. 

A to najlepšie nakoniec:

„Ak poznáš nepriateľa i seba samého, nebudeš porazený. Ak nepoznáš nepriateľa, ale poznáš sám seba, máš 50% šancu na víťazstvo. Ak nepoznáš sám seba, ani nepriateľa, prehráš.“  Sun Tzu

„Skutočným cieľom vojny je mier.“

 

#motivation #motivace #penize #strategie 

Informujem, že všetky moje osobné údaje, ilustrácie, kresby, články, karikatúry, obrázky, fotografie, videá, atď, sú predmetom mojich autorských práv (v súlade s Bernským dohovorom).
Pre komerčné využitie všetkých vyššie uvedených predmetov autorského práva je v danom prípade vyžadovaný môj písomný súhlas!
Týmto informujem  o tom, že šírenie, kopírovanie, využívanie mojich osobných údajov, ilustrácie, kresby, články, karikatúry, obrázky, fotografie, videá, atď, sú predmetom mojich autorských práv a bez  môjho súhlasu je šírenie zakázané. Tento zákaz sa vzťahuje aj na zamestnancov, študentov, agentov alebo akýkoľvek iný personál, ktorý je týmto alebo iným spôsobom zmluvne spojený s Warengo Technology © 2020.

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.