Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 568.

Zaregistrovat se

Stříbro nad zlato? Drahý kov připisuje v květnu největší měsíční zisky za téměř 7 let

Stříbro svým zhodnocením v průběhu května drtivě válcuje zlatý kov. Zvyšující se poptávka a nedostatečná nabídka tlačí ceny stříbra vzhůru. V květnu zaznamenalo nejvyšší měsíční procentuální zhodnocení za poslední sedmiletku.

Na trzích s komoditami je obvyklé, že se po intenzivním růstu stane zlato pro investory příliš drahé. Ti mají posléze tendenci přecházet k jeho levnějšímu protějšku, stříbru. Nyní jsme přesně svědky popisované situace.

Dubnový růst ceny zlata je s měsíčním zpožděním následovaný růstem stříbrného kovu. Zlato se zdá řadě investorů a fondů předražené, proto přesměrovali své penězovody právě ke stříbru. Opravdu je však vysvětlení tak jednoduché?

Roli zde sehrává více vlivů. Růst stříbra je dále podporován všudypřítomným strachem z koronaviru. Odhaduje se, že dvě třetiny světové nabídky těžby stříbra byly ovlivněny odstávkami spojenými s onemocněním COVID-19. Poptávka po stříbře tak momentálně výrazně převažuje. Stříbrné těžařské velmoci, jako například Mexiko a Peru, na delší dobu úplně pozastavily své doly, přičemž Mexiko teprve začíná s procesem částečného obnovování těžby. Problém vzniklé nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou tak může přetrvávat až do doby, než onemocnění ustoupí, nebo se s ním zkrátka naučíme žít.

Vývoj ceny stříbra za poslední měsíc:

Zdroj: silverprice.org

Stříbro od půlky března vyrostlo o více než polovinu

Tržní mechanismy fungují skvěle, a tak přebytek na straně poptávky, spolu s „předraženým“ zlatem dorovnaly a dále překonaly ztráty, které stříbro zaznamenalo v březnu. 18. března klesla cena drahého kovu až na 11,7 dolarů za unci, což byla nejnižší cena od ledna 2009. V současnosti naopak stříbro přesahuje hodnotu 17 dolarů za unci.

Březnový pokles způsobilo obrovské zpomalení zemí jako Čína a Indie, kde nalézá stříbro obrovské uplatnění v rámci průmyslové výroby. Protože je hodnota stříbra jako průmyslového kovu spojena s vývojem globální ekonomiky, její oživení může nabídnout možnost pro další růst stříbrného kovu, nebo ne?  

Cena kovu padala v březnu právě kvůli jeho uplatnění ve výrobě. Investoři očekávali globální pokles poptávky po všech průmyslových komoditách. Jeho průmyslová hodnota však není jediným faktorem, který promlouvá do ceny stříbra.

Vývoj ceny zlata za poslední dva měsíce:

 Zdroj: silverprice.org

Co doopravdy promlouvá do ceny stříbra?

Jak je výše naznačeno do ceny stříbra promlouvá objem nabídky na straně těžařských společností a poptávka průmyslových firem. To ale není zdaleka všechno. Pokud by drahý kov neměl žádnou funkci jako uchovatel hodnoty, jeho cena by se pravděpodobně pohybovala v jednotkách dolarů. Stříbro ve většině případů slouží pouze jako vedlejší vstup do průmyslové výroby a jeho role v průmyslu není stěžejní.

Řada investorů ho ale považuje za uchovatele hodnoty, což je důležitá informace, která se projevuje i ve vztahu zlato vs. stříbro. Pokud dochází ke zhoršení geopolitické situace, obvykle roste poptávka po zlatě (primárního uchovatele hodnoty), na což se zpožděním reaguje pozitivně stříbro. Jakmile se situace obrátí, má naopak zlato tendenci klesat. Pokud se však situace ve světě zlepší, stříbro by mělo teoreticky těžit ze zotavení průmyslové výroby. Je pravděpodobné, že by mohla cena stříbra růst i v rozporu s poklesem ceny zlata.

Lze tedy momentálně stavět stříbro nad zlato? Odkryla se před námi ideální příležitost pro investici do stříbra? Zdá se, že lepší karty má rozdané stříbro.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek?

Registrujte se na Warengo teď hned!

#investice #investovani #komodity #coronavirus #covid19 #zlato #stribro #drahekovy  

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 568.

Zaregistrovat se