New York Times píší, že je tu „konec masa“. Měli byste investovat do akcií Beyond Meat?

Koronavirus podle Jonathana Safrana Foera zapříčinil, že více přemýšlíme nad tím, jaké maso jíme. Povede to k tomu, že přijde konec masa, jak tvrdí ve svém článku pro New York Times? A mohli byste na tom vydělat?

V článku, který vyšel 21. května v The New York Times, píše spisovatel Jonathan Safran Foer:

„Nemůžeme se ochránit před pandemiemi za předpokladu, že budeme nadále pravidelně jíst maso. Hodně pozornosti se přineslo mokrým trhům, ale velkochovy jsou pro pandemie mnohem důležitějším hnízdištěm

C.D.C. dokonce oznámila, že tři ze čtyř nově vzniklých infekčních onemocnění jsou zootonická – následek našeho pokřiveného vztahu se zvířaty. “

Jeho názory se v posledních dnech staly mezi nejdiskutovanější na internetu. Minimálně na Twitteru o tom každý mluví. Většina lidí negativně. Objevují se tam typické posměšné příspěvky o slanině a tak podobě. 

Zároveň ale existuje nemalá část populace, která závažnost Foerových tvrzení schvaluje. A nejde jen o vegany a vegetariány, kterých je v populaci jen zlomek. Jde i o konvenčně se stravující lidi, kteří si rádi dají občas místo steaku jeho rostlinnou alternativu.

K flexitariánům (lidem omezujícím maso) se podle nejnovějších statistik hlásí již 30 % americké populace. Počet zástupců všech třech zmíněných skupin strmě stoupá – bez pandemie i s ní. S ní pravděpodobně ještě strměji, protože jak víme, COVID-19 se přenesl na člověka nepřímo kvůli konzumaci masa.

Je teď vhodný čas na investici do firem s rostlinnými alternativami masa a mléčných výrobků? Pravděpodobně ano. Do roku 2025 by měla hodnota globálního rostlinného průmyslu narůst ze 12 miliard dolarů na 27,9 miliard. 

Ale pravdou je, že přesun směrem k rostlinné produkci můžeme pozorovat především například u firem jako Tyson nebo Smithfield – obrovských amerických potravinářských korporací. Pokud chcete vsadit na akcie čistě rostlinné firmy, máte na výběr jen jednu jedinou... tedy vlastně nemáte na výběr.

Investovat do Beyond Meat, ano nebo ne?

Beyond Meat je první čistě rostlinná značka, která vstoupila na akciový trh. Nabízí pravděpodobně nejautentičtější alternativy masných produktů na trhu. 

Jejich IPO proběhlo začátkem května 2019 a hned ze začátku byl o akcie BM obrovský úspěch. Během prvního dne obchodování jejich cena stoupla o 163 %. Vrcholu dosáhly ceny akcií vloni v létě, kdy se obchodovaly dokonce za 234 dolarů za akcii. Kdybyste při vstupu BM na burzu investovali 1000 dolarů a prodali je 5. února 2020, zhodnotili byste své peníze podle výpočtů CNBC asi o 345 %.

Jak si první rok na burze akcie Beyond Meat vedly?

Akcie Beyond Meat každopádně vykazují obrovskou volatilitu a i teď se někteří experti shodují na tom, že jsou akcie v poměru k výdělkům společnosti příliš vysoko. V roce 2020 plánuje společnost tržby zvýšit o polovinu a to samé udělat rok následující.

Vypadá to, že by v dlouhodobém horizontu nemělo růst značky nic ohrozit, ale rozhodně nejde o nákup pro investory, kteří preferují méně rizikové investice. Jedno úskalí, které může akcie Beyond Meat potkat, jsou například vysoké ceny jejich produktů, které by mohly být problém, pokud by přišla opravdu tvrdá ekonomická krize. A akcie Beyond Meat nejsou aktuálně právě levné. Jedna vyjde téměř na 140 dolarů, což dělá asi 3,5 tisíce korun, nezbývá tedy než si investici dobře rozmyslet.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#rady #inspirace #uspech #byznys #investovani #investice #beyondmeat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 11 556.

Zaregistrovat se