Pokud si přivyděláváte investováním, musíte myslet na to, že stejně jako další zisky, i tyto mohou podléhat zdanění. Slovo „mohou“ používám proto, že existuje mnoho výjimek. Například u takových cenných papírů nezáleží na tom, jestli byla investice zisková a jak moc. I pokud byste na ní o peníze přišli, ji musíte danit, pokud se jí netýká následující osvobození od daně.
Příjmy z prodeje cenných papírů (akcie, dluhopisy, směnky, podílové listy investiční fondy) nedaníte:
- Pokud úhrn příjmů nepřekročí částku 100 tisíc Kč za jedno zdaňovací období (rok),
- pokud jste je drželi déle než 3 roky
Pozor, pokud pravidelně investujete po dobu několika let, musíte dohledat, jestli jste VŠECHNY prodané cenné papíry opravdu drželi déle než 3 roky. Pokud ne, dopočítáte poměrnou část příjmů z prodeje těch cenných papírů, které jste drželi příliš krátce na to, aby byly osvobozené.
Stavební spoření, spoření na penzi, spořící účty a termínované vklady
- Sami nedaníte nikdy, buď jsou totiž od daně osvobozeny, nebo se o placení daně stará instituce, která vám produkt poskytuje.
Vy nemusíte dělat vůbec nic.
Vyplacené dividendy nedaníte:
- Pokud vám byly vyplaceny firmou, která je daňovým rezidentem ČR, protože už jste je obdrželi zdaněné srážkovou daní.
Daň totiž odvádí firma, která daň či úrok vyplácí. V takovém případě daňové přiznání nemusíte podávat.
Jak danit příjmy z investic
Pokud se vás netýká výše uvedené osvobození od daně, připravte se na to, že budete své příjmy muset uvést v daňovém přiznání.
Danění příjmů z prodeje akcií, dluhopisů atd.
Příjem z prodeje cenných papírů patří podle zákona o daních z příjmů mezi takzvané ostatní příjmy podle § 10. Pokud není osvobozen od daně viz výše, v daňovém přiznání jej musíte uvést ve druhém oddílu přílohy č. 2.
Uvedete tam součet všech zdanitelných příjmů z prodeje v uplynulém roce a vedle toho zdanitelné výdaje (pořizovací hodnota cenných papírů a případné poplatky spojené s nákupem a prodejem). Rozdíl těchto dvou částek je následně dílčím základem daně z příjmů, který se přenese na řádek 40. Nemůže být záporný, pokud jste na investici prodělali, je základ daně 0. Sazba je 15 %.
Danění dividend a podílů na zisku z podílových listů ze zahraničí
Tady to začíná být trochu složitější. Pokud vám dividendy platí společnost, která je cizím daňovým rezidentem, podléhají vaše příjmy 15% zdanění.
Příjem ve formě dividend se uvádí do řádku 38 v „Přiznání k dani z příjmů fyzických osob“ jako příjem z kapitálového majetku (§ 8 zákona) v brutto hodnotě (tedy před snížením o jakoukoliv srážku daně v zahraničí nebo poplatky) a současně se vyplní příloha č. 3 přiznání „Výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí. V této příloze se vyčíslí daň sražená zahraničním plátcem.
Pokud má Česká republika s danou zemí účinnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, pravděpodobně nebudete muset ve výsledku daň reálně platit, ale cesta k tomu je poněkud kostrbatá. Daň zaplacená v zahraničí (kterou uvádíte do přílohy č. 3) musí být potvrzená zahraničním správcem daně, musíte tedy zaplacení daně prokázat např. potvrzením plátce příjmu či depozitáře o sražené dani.
Nezapomeňte také že příjmy ze zahraničí uvedené v daňovém přiznání musí být správně přepočteny na českou měnu. K tomu se využívá jednotný kurz, který vyhlašuje každý rok Generální finanční ředitelství.
Jde z toho hlava kolem, co? Proto je rozhodně praktičtější kupovat dividendové akcie, jejichž dividendy vyplácejí firmy danící v ČR.
Jak je to s daněním příjmů z obchodování kryptoměn?
Když nakoupíte kryptoměny a následně je vložíte na burzu a obchodujete je, zisk z těchto transakcí podléhá 15% dani z příjmu. Kryptoměny u nás nemají žádné vlastní osvobození či výhody. Protože je problematika danění příjmů z obchodování kryptoměn komplexní, nebudu zacházet do podrobností a raději vám doporučím přehledný a podrobný článek Finexu, který se daněním kryptoměn zabývá.
#byznys #podnikani #investovani #investice #dane #zdaneni #kryptomeny #akcie #dluhopisy #cennepapiry