24.03.2019 2 minuty čtení

Drtivá většina obchodů s bitcoinem je pouze hoax, tvrdí studie

Až 95 % obchodů s bitcoinem je podle nové studie od Bitwise prováděno jen "naoko" neregulovanými kryptoburzami. Z průměrného denního objemu obchodů ve výši 6 miliard dolarů je tak podle studie skutečných a legálních asi jen 273 milionů dolarů.

Analýza, kterou jako první zveřejnil The Wall Street Journal, tak potvrzuje obavy regulátorů, že kryptoměnový trh je stále výrazně manipulován.

„Lidé se podívali na kryptoměnový trh a pomysleli si, že to je ohromný zmatek. A je to pochopitelné, dívali se totiž na zmanipulovaná data,“ řekl ke studii Matthew Hougan, vedoucí analytického týmu Bitwise.

Bitwise dlouhodobě usiluje o bitcoin ETF a tento výzkum tak byl součástí podkladů, které se firma vydala konzultovat s SEC. Právě možná manipulace je jedním z hlavních důvodů, proč SEC bitcoin ETF doposud odmítala. Ústy svého šéfa Jaye Claytona zdůrazňuje, že potenciální investoři musí mít jistotu, že je žádná zákulisní manipulace nepřipraví o peníze.

„Pokud dokážeme odstřihnout tuto komnatu ozvěn (situace, kdy se větší množství lidí vzájemně přesvědčuje o svých společných názorech a jakékoli jiné názory likviduje, pozn. red.) s nesmyslnými čísly, může z toho být poměrně efektivní a dobře řízený trh,“ vysvětlil smysl průzkumu Matthew Hougan.

Analýza ukázala, že v podstatě veškerý objem obchodů na 71 z celkových 81 kryptoburz byl pouhým wash tradingem, tedy procesem, kdy určitá osoba či subjekt opakovaně nakupuje a prodává bitcoiny, čímž vytváří efekt obchodu. Je to však pouhá iluze, který zkresluje reálný zájem.

„Podezření na smyšlené obchody tu bylo už dlouho. My jsme však byli prvními, kteří se na celou problematiku podívali systematicky srovnáváním jednotlivých burz,“ doplnil Hougan.

Zda se tímto průzkumem podaří přispět k prosazení bitcoin ETF bude jasné v následujících měsících.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.