08.12.2018 6 minut čtení

Z chudé šikanované dívenky bohatou Baronkou. Inspirativní příběh Michelle Mone

Michelle Mone musela již během dětství okusit pachuť chudoby. Její rodina totiž pocházela z chudé části Glasgow a tuto nelítostnou situaci navíc korunovalo ochrnutí jejího otce. Dospívající Michelle tak vzala vše do svých rukou, aby získanou pracovitost následně využila při budování svého podnikatelského impéria.

Příběh Michelle Mone je dalším z těch, které jasně ukazují, že ať máte za sebou jakkoli složitou minulost, nemusí vám to bránit v dosažení úspěchu. Její odhodlanost a nezlomnost ji dovedla až na samotný vrchol podnikání.

Taktéž se stala mentorkou, která pomáhá ve zdokonalení se lidem, kteří také touží dosažení svých snů. Její dvacetileté tažení na vrchol podnikání ocenil samotný princ Charles i Sněmovna lordů titulem Baronka.

Z původně chudé dívenky se tak stala silná a samostatná žena, která se snaží pozitivně ovlivnit celou britskou společnost.

Nelehké dětství

Michelle Mone (rozená Allan) měla od ostatních trochu odlišné dětství. V roce 1982, když bylo Michelle 11 let, musela začít při škole pracovat. V části East End v Glasgow, kde s rodinou žila, byla všudypřítomná chudoba a jinak tomu nebylo ani v rodině Allan.

Aby toho nebylo málo, její rodinu překvapila velmi těžká situace. V roce 1986 jejího otce postihlo degenerativní svalové onemocnění, které ho bohužel připoutalo na invalidní vozík. Následkem toho přišel o práci a jakožto živitel rodiny byl zčistajasna doslova odepsaný. Ve skotském Glasgow byla stále celkově špatná pracovní situace a otec Michelle tak nepochodil ani při hledání zaměstnání, které by mohl vykonávat jako hendikepovaný.

Michelle tak musela skončit se studiem a v 15 letech začít naplno pracovat. Pro mladou Michelle to bylo ale nakonec snad i vysvobození, protože jak později přiznala, byla dost často šikanovaná. Byla totiž podle svých slov klasickým šprtem a to neměl v drsném East Endu nikdo rád.

Žena, která chce víc

V 17 letech poznala svoji velkou lásku Michaela Mone. Když bylo Michelle 18 let, tak otěhotněla a tentokrát bylo nutné i pro ni, aby zůstala doma. Jak ovšem plynul čas, z dívky se stávala nespokojená žena, která již nechtěla čekat na příležitost. Chtěla mít osud ve svých rukou. Díky štěstí se nakonec dostala na vedoucí pozici marketingového a prodejního oddělení v pivovaru Labatt.

Šťastné chvíle ale dlouho netrvaly a tehdy 23 letá Michelle byla kvůli snižování nákladů propuštěna. Zatímco toužila po lepším životě, osud jí neustále házel klacky pod nohy. Tentokrát jí však naštěstí krutá finanční tíseň nečekala. Z dobře placené pozice si stačila něco našetřit a v hlavě se jí začala rozvíjet myšlenka, že by peníze navíc mohla nějak rozmnožit nebo chytře použít.

Po několika týdnech byla s manželem na Floridě, aby si zde na chvíli od všeho odpočinuli. Během jedné taneční akce si Michelle neustále stěžovala, jak je její podprsenka nepohodlná, žertovala, že si snad ušije vlastní. Vzápětí jí došlo, že určitě není jedinou ženou, která se kvůli podprsence během tance necítí ve své kůži. Z původně nevinné myšlenky se nakonec stal nápad, který z Michelle v budoucnu udělá milionářku.

Inovátorka spodního prádla

Během následujících 2 let se rozhodla ponořit do „výzkumu“ spodního prádla, aby si nechala roku 1996 patentovat svou revoluční podprsenku Ultimo. Z našetřených peněz tak založila svou společnost MJM International, pod kterou své vylepšené spodní prádlo začala vyrábět. V nejistých začátcích její manžel stále pokračoval ve své práci a po večerech Michelle pomáhal jako její finanční poradce.

Její firma postupně rostla a získávala si čím dál větší popularitu. Z Michelle pomalu rostla v Británii známá podnikatelka a díky tomu se její patentovaná podprsenka dostala i ke známým lidem, což znamenalo nárůst tržeb. V roce 1999 se oficiálně k její společnosti připojil už i manžel Michael.

Přelom tisíciletí se nesl ve znamení změn a manželský pár to korunoval početím již třetího dítěte. Život Michelle se konečně ustálil, stala se uznávanou podnikatelkou a za svůj raketový vzestup dostala všemožná ocenění. Honoroval ji dokonce i samotný princ Charles.

Strasti, které posouvají

Její poklidnou cestu podnikatelky po novém tisíciletí však poznamenaly ještě dvě těžké události. V roce 2003 byla při cestě z kanceláře přepadena a brutálně zbita. Vzhledem k tomu, že jí byly při přepadení ukradeny některé prototypy podprsenek, tak se možná stala obětí vcelku radikální konkurenční bitvy.

To druhé narušení klidu se Michelle stalo v roce 2011, kdy ji opustil manžel kvůli designérce spodního prádla pracující právě pro Michelle. Tehdy bydleli s manželem ještě ve své honosné vile a až v roce 2013 se po dlouhých 19 letech manželství rozvedli. Černou tečkou na příběhu Michelle a Michaela bylo dělení společnosti. Michelle nakonec svého ex-manžela vyplatila částkou 24 milionů liber.

Podnikatelská ikona

V roce 2014 prodala Michelle 80% své firmy srílanské společnosti MAS Holdings, zůstala však ředitelkou firmy, ačkoli se již tak významně v celém byznysu neangažuje.

Osud si však pro Michelle nachystal ještě jednu zkoušku. Celá tato situace s manželem se totiž na Michelle začala projevovat každodenním pitím a postupným přibíráním na váze.

Jelikož ale Michelle zvládla i těžší situace, nakonec i z tohoto období povstala silnější. Svou znovuobjevenou energii začala vkládat do designu luxusních nemovitostí, resp. interiéru. Také založila vlastní společnost zabývající se šperky. Z původně prodejkyně spodního prádla se tak nakonec stala opravdu podnikatelka s mnoha zájmy. O svých těžkých začátcích a posunu na vrchol podnikání přednáší na různých konferencích, kde se snaží motivovat lidi k velkým změnám a hledání štěstí.

V současnosti se vrhla dokonce na svět kryptoměn. Společně se Stevem Wozniakem založila investiční start-up Equi Capital, jehož cílem má být získání kapitálu ve formě kryptoměn od menších či větších investorů, který se posléze reinvestuje do dalších potenciálně lukrativních projektů. Způsob investic by měl probíhat skrze blockchain kryptoměny Ethereum.

„Nezáleží na tom, z jakého prostředí pocházíte nebo jaké máte vzděláni. Jestli máte velké sny, pak můžete dosáhnout čehokoliv.“ – Michelle Mone

Její přínos podnikatelskému světu a britské společnosti byl oceněn v roce 2015, kdy dostala ocenění Start-Up Business Tsar z rukou tehdejšího premiéra Davida Camerona a taktéž získala doživotní šlechtický titul Baronka z rukou Sněmovny lordů. Michelle se tak stala opravdu podnikatelskou ikonou, která je vzorem pro nespočet lidí pocházejících z nepřívětivého prostředí.

Podívejte se na přednášku Michelle Mone, kde vypráví svůj životní příběh:

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.