6 minut čtení

„Věřte svým schopnostem a nápadům“ říká Jindřich Machan ze společnosti QapLine

Jak se řídí rodinná přepravní firma ve Zlíně, která by mohla jít příkladem možná i Vám? Právě se chystáte přečíst si první kousek ze série rozhovorů, které povedeme s osobnostmi, se kterými spolupracujeme, a kteří jsou nám často inspirací.

Pokud navštívíte webové stránky firmy QapLine, velmi rychle dostanete pocit, že pokud jde o přepravu, jste na správné adrese. Firma zajišťuje převážně silniční dopravu po Evropě, ale i nízkonákladovou kontejnerovou po celém světě. Poradí si s nebezpečným i nadměrným nákladem a postaráno o Vás bude jako v bavlnce především díky jejich nadčasovému softwaru. 

Přečtěte si příběh otce a syna, kteří společně prorazili do světa díky svému stylu vedení společnosti. Na otázky odpovídá Jindřich Machan Jr., spolumajitel firmy QapLine.

 

Koala42 vs. QapLine

   

  • Jak jste se Jindro k tomuto druhu podnikání dostali?

Můj otec v tomto oboru pracoval téměř celý profesní život. Roku 2013 založil spediční firmu QapLine, do které jsem o 3 roky později také nastoupil.

 

  • Předpokládáte, že do firmy po Vás nastoupí i Vaše děti?

Ještě žádné děti nemám, takže opravdu nevím. Každopádně by to bylo asi příjemné.

 

  • Jaký je váš pohled na inovace ve vašem oboru? Jak se tento obor během let vašeho působení proměnil?

Náš obor se změnil zásadně. Když mi otec občas vypráví, jak tento obor fungoval před 25 lety, přijde mi to někdy až nemožné. Když to porovnám s dnešní dobou, změnilo se v podstatě všechno – dopravní obslužnost, množství přepravovaného zboží, požadavky na rychlost přepravy, byly zrušeny hranice, změnily se předpisy, a hlavně byly zavedeny nové informační technologie.

 

  • Pokud byste se podíval do budoucnosti, jak si myslíte, že se váš obor podnikání ještě promění?

Nejsem věštec, ale myslím, že se ještě velmi promění.

Věříme, že za změnou bude stát i naše firma – že celý proces vyřizování přeprav se částečně zautomatizuje a tím výrazně zjednoduší.

 

  • Jak vaše činnost vypadala před zavedením nového softwaru?

V procesu vyřizování zakázky (přepravy) bylo poměrně dost prostoru pro chyby, tím pádem i pro spoustu vylepšení.

Před zavedením softwaru jsme s dopravními partnery komunikovali buď přes telefon, nebo jsme nabídky přeprav posílali emailem každému zvlášť. Dnes díky aplikaci, která funguje na cloudu, dokážeme oslovit větší množství relevantních dopravců v mnohem kratším čase.

 

  • Pomohlo vám řešení aplikace nějakým způsobem v přizpůsobení se aktuální situaci?

Samozřejmě. Jak už jsem říkal, aplikace nám běží na cloudu, takže jsme bez větších problémů a s minimální investicí mohli začít všichni pracovat z počítače z domu.

 

  • Jak tedy zvládáte aktuální situaci obecně? Jaký byl průběh posledních dvou měsíců ve firmě, co vás tahle situace naučila?

Pochopitelně jsme zaznamenali pokles zakázek. Myslím, že je to především tím, že byl omezen trh, např. byly zavřené automobilky – tím pádem i jejich dodavatelé, mezi kterými máme také klienty. Hned, jakmile byl vyhlášen nouzový stav, jsme se přesunuli na homeoffice a do kanceláře jsme chodili (vždy pouze jeden) zhruba jednou týdně. A to kvůli dokumentům, které je potřeba zpracovat, a chodí nám poštou. A co nás tahle situace naučila? Spíš bych řekl, že nám ukázala směr, kterým bychom měli pokračovat.

  • O jaký směr se konkrétně jedná?

Musíme se více věnovat aplikaci. Vymýšlet a spolu s našimi zákazníky konzultovat, jak by mohla fungovat a postupně tyto nápady měnit v realitu. Například, aby se aplikace stala uživatelsky příjemná i pro naše dopravní partnery, a dokumenty, které posílají dnes převážně poštou, nahrávali přímo do aplikace.

 

  • Máte nějaké vize do budoucna, kde vidíte potenciál pro svůj růst?

Vize do budoucna máme. Téměř všechny jsou spojené s vývojem softwaru. Takže jednoznačně náš software je potenciálem našeho růstu.

 

  • Co je pro vás nejdůležitější ve vašem podnikání?

Nejdůležitější je pro nás spokojený zákazník, kterému dokážeme zařídit přepravu zboží podle jeho požadavků tak, aby se v průběhu přepravy nijak nemusel stresovat. Ono totiž zařizování přeprav někdy stresující být může. K tomu, abychom toto splnili, nám pomáhá naše velká a přesná databáze dopravců, která je pro nás taky velmi důležitá.

 

  • Co hodnotíte za sebe jako největší úspěch vaší firmy?

Asi bych zůstal v blízké minulosti nebo spíš přítomnosti a jako největší úspěch bych uvedl to, že jsme zvládli projít toto krizové období, které bylo zkouškou pro spoustu různých firem. Myslím, že je to z velké části i díky tomu, že jsme finančně zdravá firma.

 

  • Pokud byste měli poskytnout budoucím podnikatelům nějakou radu, co by to bylo?

Věřte svým schopnostem a nápadům!

Otec si hned na začátku podnikání dělal jakýsi průzkum trhu – zjišťoval si jaká je konkurence. Zjišťoval, které firmy by měly o naši službu zájem.

Potom na základě zjištěných informací sestavil business plán a sehnal si u banky finanční prostředky.

To byl základní kapitál, který potřeboval pro to, aby se firma rozjela. Aby se rozjela správně, je potřeba si vše dobře spočítat a nastavit cash flow. Ono můžete mít nastavenou splatnost u dodavatelů stejnou jako u odběratelů, nicméně náklady na výplaty, nájmy a odvody státu se musí platit víceméně hned. Takže je opravdu důležité si to dobře spočítat, raději i víckrát.

Byla by škoda, kdyby dobrý nápad skončil na penězích.

 

Děkujeme za rozhovor, přejeme, ať se v podnikání daří i nadále. 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.