Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 11 386.

Zaregistrovat se

Nejbohatší muž v Babylóně: Čtyřminutové shrnutí nejslavnější knihy o osobních financích

Shrnutí knihy Nejbohatší muž v Babylóně – bez debaty nejslavnější knihy o bohatství, bibli osobních financí, knihy, která by se měla učit na základních školách. 90 let v tisku, prodáno více než 2 miliony kusů. Čím je tak výjimečná? 

Nejbohatší muž v Babylóně je kniha od George S. Clasona, která popisuje všechny základní principy střádání bohatství a finanční prosperity, které potřebujete znát – a to pomocí krátkých, snadno pochopitelných příběhů. Nabízí mnoho nestárnoucích rad o utrácení, šetření a investování peněz.

Nejbohatší muž v Babylóně – Bleskové shrnutí

Kniha je zasazená v antickém Babylóně – tehdy nejbohatším městě, ve kterém žije nejbohatší muž Arkád, jenž je nejen bohatý, ale i skromný, štědrý a dělí se o své vědomosti a znalosti se dvěma chudými posluchači toužícími po bohatství a také se všemi čtenáři toužícími po tom samém.

Pomocí příběhů kniha čtenářům představuje základní stavební kameny bohatství – utrácejte méně než vyděláváte, šetřete 10 % svého příjmu a chytře investujte. Pokud se těchto tří snadných pravidel budete držet, budete na sobě tvrdě pracovat a stále si zlepšovat finanční gramotnost, můžete si vybudovat pasivní příjem a stát se bohatými. 

Takto je kniha koncipovaná a protože vím, že nikdo nemá času nazbyt, vyextrahovala jsem pro vás z ní to nejdůležitější.

1. Nejdřív plaťte sobě a držte se zkrátka

První lekce, kterou Arkád dá svým žákům je, že než začnou platit ostatní závazky, musí zaplatit 10 % z příjmů sami sobě – a ušetřit je. Šetření je nejzákladnější dovednost finanční gramotnosti, ale pokud ji neovládáte, budete navždy žít od výplaty k výplatě. 

Pokud dostanete v práci přidáno, měli byste se udržet a nejet na dovolenou, nekoupit si Apple Watch nebo další zbytečnosti. Udržte si podobný životní standard a odkládejte stranou více peněz, jen tak se stanete bohatými. Důležité je nikdy si nežít nad poměry.

2. Vaše peníze mají pracovat pro vás, ne naopak

Jakmile jste si osvojili dovednost šetření a každý měsíc máte našetřeno víc a víc, je na čase vaše peníze zaměstnat. Arkád doslova peníze přirovnává k otrokům. Chcete, aby pracovaly pro vás, ne vy pro ně. Toto je koncept investování.

Namísto toho, aby vám peníze ležely v truhle (nebo na bankovním účtu), a každým rokem ztrácely kvůli inflaci na hodnotě, měli byste je investovat do akcií, nemovitostí nebo jiných aktiv.

Pomocí síly složených úroků budou vaše aktiva postupem času produkovat stabilní zdroj příjmů a díky investování našetřených 10 (nebo více) % příjmů budete investovat stále víc a vydělávat taky tak. Pokud vše půjde hladce, nakonec dosáhnete finanční svobody a nebudete muset pracovat vůbec!

3. Své investice a příjmy zabezpečte

Arkád doporučoval svým žákům, aby se poradili s moudrými muži, kteří mají zkušenost s držením zlata a naučili se od nich, jak minimalizovat riziko méně jistých investic. Dnes bychom tomu řekli diverzifikace portfolia.

Další zabezpečení, které Arkád doporučuje, je skrze pojištění. Zdravotní, životní, pojištění nemovitosti... musíte se ujistit, že když se vám něco přihodí, nezůstane vaše rodina nezaopatřená.

4. Zlepšujte svou schopnost vydělávat peníze

Existuje důvod, proč je tato rada umístěná až v závěru knihy. Pokud začnete vydělávat víc, ale neumíte šetřit, je vám větší výdělek k ničemu. Právě proto se musíte nejprve naučit šetřit a investovat a až poté byste měli úsilí vynakládat na to, abyste vydělávali více.

Existuje mnoho způsobů, kterými můžete svou schopnost vydělávat peníze vylepšit. Buď se můžete vzdělávat a získávat praxi ve vašem hlavním oboru, nebo zkusit vybudovat vedlejší příjem.

5. Kupte si dům

Tato Arkádova rada samozřejmě není tak univerzální jako předchozí tři, ale rozhodně dává smysl. Pokud budete platit nájem, vaše cesta k bohatství bude značně zpomalená. Mnohem lepší je vzít si hypotéku a splácet vlastní nemovitost. Její část například můžete i pronajímat, takže by to pro vás nemusela být až taková finanční zátěž. Ale jak říkám – tento bod záleží na mnoha aspektech a je individuální. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#rady #inspirace #uspech #byznys #podnikani #podnikatele #investovani #investice #knihy #nejbohatsimuzvbabylone #georgeclason

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Skvělá kniha, díky za připomenutí.

  0
 • Super kniha, hlavně pro mladé lidi, kterým jednoduše předá základy finanční gramotnosti.

  0
  • Rozhodně. A díky formě by mohla učit i děti. Já říkám: Do osnov na druhý stupeň základních škol.

   2

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 11 386.

Zaregistrovat se