08.12.2018 7 minut čtení

5 kroků, kterými rapidně zvýšíte svou inteligenci

Každý z nás se narodí s určitou úrovní vrozené inteligence. Téměř nikdo z nás se ale nenarodí vyloženě geniální. K tomuto stavu mysli se můžete naštěstí dopracovat, jen je třeba dostatečně dlouho dodržovat ty správné postupy a zvyky.

Mezitím, co se ostatní snaží dosáhnout osvícení za pomoci drog, vám bude stačit jen trochu jiné nastavení přístupu k věcem a jinam vložený čas. Věřte, že se to vyplácí. Ve skutečnosti jde o snadné principy, které před vámi perfektně prověřili ti nejúspěšnější na světě.

Připravili jsme pro vás 5 tipů, které vás posunou na jinou úroveň inteligence. Jen je třeba je systematicky dodržovat. Například Warren Buffett přečte 500–1000 stran textu denně. Právě díky tomuto přístupu je geniálním investorem.

Co dalšího je tedy třeba podniknout pro to, abyste se stali extrémně chytrými a téměř všemocnými?

#1 Chytří lidé hodně čtou

My lidé jsme společenský tvor – tvor, který se svým okruhem přátel či členy rodiny sdílí příběhy a své znalosti. Právě to, co známe, vychází ze zkušeností. Ale značná část našeho vědění pramení z knih. Ne nadarmo existuje něco jako povinná školní docházka, což je v podstatě první kontakt s knihami, konkrétně učebnicemi, které reálně zvyšují naši úroveň inteligence. Četba je tak tím primárním pramenem a je důležité v ní nepřestávat ani poté, co opustíme školní lavice. Ti tzv. extrémně inteligentní toho přečtou více než dost. Samozřejmě by se mělo jednat o ty nejkvalitnější publikace.

„Dnes jsem čtenářem, ale zítra budu lídrem.“ – Margaret Fuller

Takový Warren Buffett už v 11 letech věděl, že bude jednoho dne úspěšným investorem. Jak to věděl? Přečetl všechny knihy o investicích , které mohl v jejich tehdejší městské knihovně najít. To mu dalo dostatek znalostí, které mu daly jistotu, že uspěje. Tato posedlost čtením, resp. hledání znalostí, z něho udělala geniálního investora. I dnes Buffett tvrdí, že většinu dne čte a že není problém zvládnout i tisíc stran denně.

Ti nejinteligentnější jednoduše netráví celý den přemýšlením nad známými, nečtou bulvární noviny, netráví dlouhé hodiny před televizí nebo neprojíždí dokola Facebook. Velice inteligentní lidé čtou to, o čem se chtějí dozvědět, od lidí, kteří jsou v tom daném směru chytřejší. Což z nich nakonec činí taktéž inteligentnější.

#2 Obklopují se inteligentnějšími

Mnoho motivačních řečníků a autorů sdílí stejný názor – jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času. Je to logické, pokud budete každý den s pěti sportovně založenými lidmi, sám se nakonec stanete aktivním sportovcem. Jestli budete kupříkladu trávit čas s línými lidmi, tak se logicky stanete více a více línou osobou.

„Je dobré obklopit se lepšími lidmi, než sami jste. Vyberte si lidi, jejichž chování je lepší než to vaše a začnete směřovat tam, kam oni.“ – Warren Buffett

Zamyslete se nad pěti lidmi, se kterými jste nejvíce v kontaktu a zeptejte se sami sebe, zda jsou celkově chytřejší než vy. Pokud ne, tak si ponechte jen tu inteligentnější část a zbytek nahraďte. Chcete-li se posouvat a stát se více než vzdělanými, pak musíte něco obětovat a také lépe investovat svůj drahocenný čas. Samozřejmě nikdo nechce, abyste je navždy zavrhli, jen s nimi travte méně času. Na jejich pozici si dosaďte někoho, kdo vás svou inteligencí potáhne nahoru.

Díky lidem, kteří vás svojí moudrostí přebíjí, vaše současná inteligence rapidně naroste. Jestli tedy chcete být více než chytří, pak travte s geniálními lidmi více času. A že nikoho takového neznáte? Není problém. Zkuste následující – napište si seznam pěti úspěšných lidí, které uznáváte a hltejte doslova vše, co říkají. Čtěte jejich knihy, poslouchejte rozhovory atd. Představte si, že to jsou vaši známí, co vám posílají knihy psané jen pro vás nebo vám radí skrze rozhovor. Jak jednoduché a praktické.

#3 Nejinteligentnější se nebojí chybovat

Každý úspěšný člověk vám potvrdí, že selhání, chyby a ztráty jsou nejlepším učitelem. Dokonce i darem z nebes. Že bez toho by se nikam nedostali. Extrémně chytří jedinci si zkoušejí nově nabyté vědomosti osvojit, pak je testují a poté tyto obyčejné znalosti přemění v extra přínosné znalosti.

„Člověk, který nikdy neudělal jedinou chybu, je tím člověkem, který nikdy nic nedokázal.“ – Theodore Roosevelt

Jestli si například přečtete knihu o osobním rozvoji a zaujaly vás některé praktické rady, pak si je na sobě vyzkoušejte. Že to nefunguje nebo se vám to nepovedlo? Zkuste to jinak. Každá chyba a mini selhání je žádanou lekcí. Je to ,,rada“ zdarma. Když chcete znát, jak to a to funguje, pak se to zkuste jednoduše naučit, vyzkoušejte to – a opět chybujte. Z tohoto opakujícího se procesu chyb nakonec hodně získáte.

#4 Znají od všeho trochu

Být více než inteligentní je tak trochu věc přesvědčení. Například můžete být znalec sportu, ale když se vás pak někdo zeptá na historii, kdo vyhrál tu a tu válku, a vy nevíte, pak už tak geniální nebudete. Proto lidé, kteří jsou označováni za mimořádně inteligentní, resp. extrémně vzdělané, jsou právě těmi, kteří vždy a za každé situace vědí alespoň kousek od naprosto všeho. Nemusí být chodící encyklopedií, stačí, když znají nějakou maličkost z oboru apod.

„Vědění vám dá moc.“ – Bruce Lee

Představte si situaci, kdy jsou na pohovoru na stejnou pozici dva lidé se stejnými pracovními zkušenostmi. Jen jeden z nich ale kromě svých nutných znalostí zvládá hrát na hudební nástroj, mluví několika jazyky, je aktivní sportovec a vyzná se ve financích. Kdo myslíte, že pozici získá? A stejně tak to platí například pro jednání s klienty. Pokud dokážete konverzovat v podstatě na libovolné téma, obchodní partneři s vámi budou mnohem raději trávit. čas. A samozřejmě u vás utrácet své peníze.

#5 Chytří lidé pracují tvrdě

Lidé vždy rádi věřili, že za všechno může vrozená inteligence, že jedni se narodí inteligentní a druzí zase hloupí. Samozřejmě existují géniové i mentálně zaostalí, ale většina lidské populace se rodí se zhruba stejnou mírou inteligence.

„Důsledná tvrdá práce vede k úspěchu. Poté na vás čeká velikost.“ – Dwayne ,,The Rock“ Johnson

Těch 99 procent ,,extrémně chytrých“ lidí se tak nenarodilo. Mají jen větší tah na branku, svému cíli jsou odevzdanější a neustále se něco chtějí přiučit. Odhodlaně se každodenně a dlouhodobě vzdělávají – sami a pro sebe.

K dokonalosti není třeba mít IQ jako Einstein, stačí vložit čas do vzdělávání se a váš mozek zažije nepoznaný stav. Poté si jen řeknete, jak je možné, že to bylo tak snadné a proč jste na to nepřišli již dříve.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.