07.12.2018 6 minut čtení

Lákají vás investice do umění?

Přečtěte si rozhovor s kurátorkou Monikou Čejkovou, které vám poradí jak s akvizicí uměleckých děl začít. Pokud nemáte zrovna v plánu budovat vlastní sbírku, může vám konzultace s odborníkem posloužit jako inspirace a rozšíření obzorů.

Proč investovat do umění a jak se těmto investicím daří v České republice?

Investice do umění je dlouhodobá záležitost. Dílo může být dobrým uchovatelem finančních prostředků v době ekonomické nejistoty, jedním ze způsobů, jak uložit majetek a rozložit riziko spojené s fungováním trhu. Je to ale také otázka osobní prestiže, společenského postavení a inspirace. Spousta lidí si byty a domy vybavuje dekoracemi v podobě neoriginálních plakátů nebo suvenýrů z dovolené. Přitom leckdy za ne příliš odlišnou částku mohou pořídit dílo nějakého začínajícího autora, které se může po čase zhodnotit.

Podle čeho by se měl  řídit člověk, který si chce koupit umění?

Pokud nákup uměleckých děl zvažujete, měli byste využít odborné poradenství, během kterého si ujasníte koncepci a směřování své sbírky, včetně investičních záměrů. V zahraničí jsou konzultace s galeriemi nebo s kurátory běžnou součástí nákupu. Pokud nemáte zrovna v plánu budovat vlastní sbírku, může vám konzultace s odborníkem posloužit jako inspirace a rozšiření obzorů. Možná jste na svého oblíbeného autora ještě nenarazili.

Kde se může člověk se zájmem o umění poradit jak do trhu s uměním proniknout?

V domácím prostředí se můžete obrátit na několik místních soukromých galerií, které poskytují poradenství. V Kvalitáři pomůžeme začínajícímu sběrateli se zorientovat a najít základní směr i s ohledem na plánované investiční záměry. Se zkušeným sběratelem, který se již v umění orientuje a umělce si vyhledává podle svého vkusu a zaměření sbírky, zkonzultujeme nákup díla s ohledem na koncepci jeho kolekce. Někteří z těchto sběratelů dlouhodobě spolupracují s art dealery nebo přímo zaměstnávají svého odborného konzultanta, který vyhledává vhodné akvizice napříč soukromými galeriemi, aukcemi, na uměleckých veletrzích nebo zprostředkovává návštěvy ateliérů atd. Tuto analýzu trhu na míru klienta také poskytujeme. Dále existují různé on-line platformy, jejich určitou nevýhodou je však kolísavá kvalita prezentovaných děl a samozřejmě omezení spojená s prohlížením děl na internetu. Myslím, že nákup umění by měl probíhat po staru, to znamená osobním kontaktem.

Za jak dlouho se mi investice zhodnotí? Není to spíše investice pro budoucí generace?

Záleží na konkrétním díle. Některá již nakupujete s vědomím jeho hodnoty. Očekávání a napětí jsou spojena především s nákupem současného mladého umění, zejména s díly studentů nebo čerstvých absolventů uměleckých škol, kteří jsou teprve na počátku své umělecké dráhy a nejsou zastupování soukromými galeriemi. My jsme teď například začali spolupracovat s mladými autorkami, Alžbětu Krňanskou, která nedávno absolvovala na pražské UMPRUM a s ještě studující Antonií Stanovou. Naší prací je obě malířky podpořit v rozvoji práce.

Jak funguje trh s uměním, o které autory je největší zájem?

Zájem je o starší umění, moderní i současné. Ověřená jména jsou spojena například s uměleckými směry první poloviny 20. století, určitým ukazatelem jsou aukční rekordy.

Co současného umění, o jaké autory je zájem a jací mají podle vás dobrý potenciál do budoucnosti?

Každá soukromá galerie má skupinu umělců, které se systematicky věnuje a mezi nimi své tahouny. Pokud bych to zobecnila, tak stále převažuje zájem spíše o malířská díla, v případě Kvalitáře jsou to například díla Milana Housera a Petra Duba. Zajímavá investice je Michal Škoda a to zejména do jeho geometrických abstraktních obrazů na mdf deskách. Jedná se pravděpodobně o poslední jeho malované obrazy, protože autor v roce 2010 opustil klasickou malbu a obrátil se ke kresbě, autorské knize a site-specific instalacím.

Z hlediska investice do současného umění doporučuji sledovat také umělce, které nově zastupují zahraniční galerie například v nedalekém Berlíně: Kraupa-Tuskany Ziedler, Wentrup Gallery nebo Peres Project. Z lokálního mladého umění je zajímavá skupina malířů kolem skupiny Black Hole Generation, což je David Krňanský, Julius Reichel, která je aktivní i na mezinárodní umělecké scéně. Jejich výsavu v Kvalitáři uvidíte na záčátku příštího roku.

Kdo je typickým sběratelem umění?

Převažují prodeje děl do privátních sbírek jednotlivců, vyskytuje se zde také několik firem a korporací budující své kolekce. Tyto sbírky se orientují především na české a slovenské umění a nevznikají čistě kvůli budoucímu zhodnocení. Jak jsem již zmínila, je to i otázka prestiže, sebeprezentace, osobního zájmu atd. Počet sběratelů narůstá s mladší generací, která současné umění a design vnímá právě jako součást svého životního stylu. Akvizicí ze stran státních a veřejných institucí je bohužel výrazně méně.

Investovat nemusíme jen do obrazů, ale také třeba do současného designu, je to nyní trendem?

Kvalitář má v českém prostředí své specifické místo, je jakýmsi hybridem mezi uměleckou a designérskou platformou. Na pozadí stejnéjmenného architektonického studia se věnuje obou těmto disciplínám. Díky tomu pak například realizace architektonického studia Kvalitář zahrnují nejen navržení stavby a interiérů, ale i doporučení ikonického designového nábytku, děl současného designu a uměleckých děl. V galerii navíc máme pro návštěvnky přístupný depozitář, kde se bokem výstav mohu seznámit s autory, s nimiž dlouhodobě spolpracujeme. Investice do současného designu se ale v lokálním prostředí objevují ojediněle a spíše sekundárně, po investici do umění. V různých aukcích se ale čím dál častěji objevují originální ikonická díla užitého umění zejména z první a druhé poloviny 20. století, takže je to spíše otázka času a tedy ideální doba začít je teď. V Kvalitáři připravujeme i výstavy současného designu, tudíž se orientujeme i v tomto oboru.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.