Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 11 418.

Zaregistrovat se

Akcie Facebooku jsou po oznámení expanze do e-commerce rekordně vysoko, doopravdy však vyhrála jiná firma

Facebook se pod náporem koronaviru rozhodl začít fušovat do řady nových řemesel. Po úspěchu Zoomu představil vlastní video konference, nyní vyráží s vlastními e-shopy pro uživatele do e-commerce války s Amazonem či eBayem.

Úterní oznámení plánované služby Facebook Shops je doposud největší expanzí Marka Zuckerberga do světa e-commerce, kde se v posledních letech točí stále více peněz a kde lze v dnešní pandemické době plné karantén a zavřených obchodů hledat skutečné ekonomické vítěze.

Hlavním cílem je dle oficiálního oznámení pomoc malým podnikatelům, aby si mohli rychle a snadno zařídit online obchod a začít prodávat. V době, kdy si řada podnikatelů láme hlavu s tím, jak svou odjakživa kamennou prodejnu dostat na ten slavný internet, kterému doposud nevěnovali příliš pozornosti, jde o výborný krok.

Facebook se chystá uživatelům nabídnout nástroje k tomu, aby si mohli v rámci všech jeho platforem (kam patří ještě Instagram, Messenger, WhatsApp) založit jeden digitální obchod a oslovit s ním všechny uživatele bez ohledu na to, kterou platformu zrovna používají.

Klíčové je, že založení vlastního e-shopu na Facebooku bude zcela zdarma a údajně velmi snadné, aby se obchodníci v případě potřeby (která je dnes rozhodně nemalá) mohli lusknutím prstu přesunout do světa e-commerce, i když o založení webové stránky či e-shopu online z technické stránky nic nevědí.

Tato skutečnost pomohla akciím společnosti ve středu poskočit o 6 % na nová historická maxima. Investorům je totiž více než jasné, že vstup do světa e-commerce představuje pro platformu s takto velkou uživatelskou základnou obrovskou příležitost.

Investoři expanzi kvitují

Na pozadí všeobecného investičního potlesku pro Facebook však stojí ještě jedna společnost, která na případném úspěchu platformy Shops může reálně vydělat ještě mnohem víc: Shopify.

Brána do e-commerce

Menší i větší podnikatelé či společnosti si budou v rámci Shops moci vybrat produkty, které chtějí potenciálním zákazníkům ukázat jako první nebo upravit vzhled svého e-shopu tak, aby co nejlépe graficky reprezentoval jejich brand.

Facebook si z každého prodeje bude účtovat malou provizi, avšak na první pohled je zcela jasné, odkud budou do jeho kasičky plynout ty hlavní příjmy - reklama. Ta má dnes na příjmech sociální sítě lví podíl a v rámci Shops dostane zcela nové pole působnosti.

Prodejci navíc dostanou k dispozici platformu, skrz kterou budou v případě potřeby moci komunikovat se svými zákazníky skrz WhatsApp, Messenger či Instagram Direct.

Důraznější expanze do e-commerce dnes dává z pohledu Facebooku absolutní smysl, a to nejen vzhledem k aktuální globální situaci, která online prodejcům přeje. Když máte 1,73 miliardy aktivních uživatelů denně a 2,6 miliardy aktivních uživatelů měsíčně, je snaha zvýšit důraz na online prodej a nákup zcela logickým krokem.

Obchody budou moci pro loajální zákazníky nabízet různé slevy či akce

Facebook navíc do těchto vod nevstupuje jako úplný nováček. Zázemí pro e-commerce zde již funguje v podobě funkce tržiště Marketplace, kde od sebe mohou uživatelé vzájemně nakupovat či prodávat předměty. Zejména z Instagramu se pak v poslední době stala především prodejní platforma, kde influenceři a značky velkou část svého obsahu směřují právě na prodej konkrétních produktů.

Malý, ale podstatný detail

Během velkolepého představení Facebook Shops byla za velkého potlesku mimo světla reflektorů mnohými přehlédnuta jedna zásadní informace. Facebook bude ve skutečnosti v případě poskytování nástrojů pro online prodej podnikatelům z technické stránky spíš stát na pozadí, zatímco hlavní část práce na straně back-endu celé platformy odvedou jeho technologičtí partneři - zejména Shopify.

Tento poskytovatel e-commerce řešení rovněž tento týden vydal krátké prohlášení, v němž zdůraznil příležitosti, které partnerstvím s Facebookem získá.

"Shopify dnes poskytuje řešení více než jednomu milionu společností, jež transformují segment maloobchodu a navždy mění způsoby, jakými nakupujeme. Facebook Shops nám umožní spojit síly s technologickým průmyslem a umožnit podnikatelům v tomto kritickém období uspět," říká CEO Shopify Tobi Lütke. "Spojením platformy a komerčních schopností Shopify s dosahem a rozsahem Facebooku výrazně snížíme bariéry, které dnes brání podnikání posunout se vstříc budoucnosti komerčního prodeje."

Společnost dále odhalila skutečnost, že její software bude spravovat i featurku Checkout, která (bohužel pouze americkým uživatelům) umožní vybrané zboží rovnou i zaplatit, aniž by uživatelé aplikaci museli jakkoliv opustit. A také že lidé, kteří již dnes Shopify používají, budou moci automaticky svůj byznys na nově vzniklý Facebook Shops napojit a tím potenciálně zvýšit své prodeje.

Nejen Facebook je na svých historických maximech

Masivní příležitost pro Shopify

Shopify už dnes patří mezi špičky v poskytování nástrojů pro podporu nové generace e-komerce podnikatelů. Partnerství s Facebookem však společnosti umožní masivní expanzi jejího byznysu a možnost představit nové vlně obchodníků vše, co jim Shopify může nabídnout.

Lidé, kterým se na Facebooku skrz jejich e-shop podaří uspět, budou velmi pravděpodobně chtít expandovat i mimo toto prostředí, kde si e-shop může během chvilky založit každý začínající obchodník, a začít svým klientům nabízet robustnější a důmyslnější online služby - které jim právě Shopify bude moc velmi snadno a z první ruky poskytnout.

Shopify na nic nečeká ;-)

Pokud to zásadním způsobem nepokazí, může na této expanzi Facebook obrovsky vydělat - avšak Shopify má před sebou příležitost reálně svůj byznys posunout na zcela novou úroveň a z celé spolupráce získat mnohonásobně víc.

#investovani #facebook #facebookshops #ecommerce #eshop #prodejonline #shopify #technologie #digitalizace #prodejci #obchodnici #prilezitost

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 11 418.

Zaregistrovat se