Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
21.05.2020 5 minut čtení

Nevídané – koronavirová krize donutila Warrena Buffetta porušit svá základní investiční pravidla

Warren Buffett se během aktuálně probíhajících burzovních výprodejů zachoval velmi překvapivě. Porušil 2 nejdůležitější investiční pravidla, která doposud tvrdošíjně dodržoval. Opravdu je situace na trzích tak špatná?

Každý investiční nadšenec by byl pravděpodobně schopný odříkat z patra řadu z citátů, kterých Warren Buffett za svou kariéru vypustil z úst bezpočet. Dva z jeho nejznámějších: „Nikdy neztrácej peníze“ a „Buďte chamtiví, když se ostatní bojí“ jsou také základními pravidly jeho investiční strategie. Pravidly, která v posledních týdnech porušil.

Jeho ochota ignorovat svá základní pravidla a následné doznání vlastních chyb prozrazuje o Buffettovi mnoho. Opravdu stojí za to pozorně poslouchat, co říká a sledovat jeho chování.

Pravidlo číslo 1: Nikdy neztrácej peníze

Buffett často opakoval toto pravidlo investorům po celá desetiletí a po celou tu dobu se mnoho nadšenců snažilo rozebrat, co tímto pravidlem věštec z Omahy přesně myslel. Je nemožné, aby se jakýkoliv investor, včetně Buffetta, absolutně vyvaroval ztrátovým investicím.

Někteří investoři interpretují toto pravidlo tak, že pokud věříte v dobrou budoucnost společnosti, měli byste její akcie držet i v době poklesu a vytrvat, dokud se opět nevrátí na vzestupnou trajektorii. Jiní naopak tvrdí, že byste měli nakupovat pouze společnosti s tak solidními fundamenty a nízkou cenou, že cena akcií už pravděpodobně dále neklesne. Nebo se snad jedná o kombinaci obou teorií?

Ať si myslíte jedno, nebo druhé, Buffett toto pravidlo v dubnu porušil. Berkshire Hathaway prodala akcie čtyřech velkých amerických aerolinek za 6,1 miliardy dolarů s evidentní ztrátou oproti nákupní ceně.

Vývoj ceny akcií Delta Air Lines za posledních 5 let

Zdroj: finance.yahoo.com

Buffettův vztah s aerolinkami se dlouhodobě vyvíjí od desíti k pěti. Na základě sledování trendů v roce 2016 vsadil na akcie čtyř velkých leteckých dopravců. Poptávka po letecké dopravě rostla, přepravci ustoupili od cenové války a stabilizovali ceny za přepravu. Nejvíce Buffetta přitahovalo, že aerolinky prováděly zpětný odkup akcií, což mu podle všeho poskytlo jistotu, že se vyhne trvalé ztrátě kapitálu.

Koronavirus však změnil dosavadní pořádky. Vzhledem k poklesu poptávky po letecké dopravě dostávají všechny americké letecké společnosti vládní pomoc, která je založena na omezení či zákazu zpětného odkupu akcií. Navíc se nezdá, že by se věci měly brzy vrátit k normálu. „I kdyby se poptávka po letecké přepravě vrátila na 70 nebo 80 procent předkrizových hodnot, zůstane aerolinkám příliš mnoho uzemněných letadel,“ prozradil své myšlenky Warren Buffett na virtuálním výročním zasedání společnosti.

Namísto vyčkávání se rozhodl z pozic vystoupit, což také znamená omezení dalších ztrát během jednoho z nejhorších čtvrtletí, které Berkshire Hathaway v historii zaznamenalo. „Ukázalo se, že jsem se mýlil, otevření našich pozic v aerolinkách byla chyba,“ sypal si popel na hlavu jeden z největších investorů všech dob.

Schopnost otevřeně přiznat chyby a podniknout rychlé kroky k jejich nápravě je jednou z nejsilnějších stránek Buffetta investora i podnikatele.

Vývoj ceny kmenových akcií Berkshire Hathaway za poslední půlrok

Zdroj: finance.yahoo.com

Pravidlo číslo 2: Buďte chamtiví, když se ostatní bojí

Prakticky se jedná o třetí pravidlo, neboť druhé připomíná, abychom nikdy nezapomněli na pravidlo první. O tomto pravidlu lze konstatovat, že je možná ještě známější než první výrok. Jednoduše lidem radí, aby nakupovali akcie, když jejich cena klesá a naopak prodávali, když stoupá jejich cena k nebesům. Poměrně jasná instrukce, bohužel se jí většina individuálních investorů není schopná držet.

S více než desetiletým pokračujícím hospodářským růstem a akciovými trhy na historických maximech není divu, že se Warren Buffett díval posledních pár let na ceny akcií se skepsí a obavami. Než udeřil virus, projevil se tento strach budováním masivní hotovostní rezervy, která se v závěru loňského roku vyšplhala až na 128 miliard dolarů.  

V roce 2008 po kolapsu Lehman Brothers Buffett provedl spoustu nákupů s přesvědčením, že jsou americké firmy zdravé, a tak z dlouhodobého hlediska porostou akciové trhy ruku v ruce se zotavující se ekonomikou. Pokud byste však čekali podobné akce v současnosti, asi byste byli zklamaní. Ačkoliv sedí momentálně věštec z Omahy na obrovském balíku peněz, namísto nákupů zlikvidoval své pozice v amerických aerolinkách, čímž ještě více balík hotovosti přifoukl.

Proč není Buffett na trzích aktivní?  

Jeho nečinnost v podstatě zapříčinila americká vládní opatření. Ochota federální vlády rychle poskytnout stimulační balíčky finanční podpory přivedla trhy zpět na cestu vzhůru, takže index S&P 500 je dnes na stejné úrovni jako před rokem.

Jinými slovy, i když je budoucnost nejistá, investoři ještě nejsou dostatečně vyděšení, aby přinutili Buffetta k chamtivému jednání.

#Buffett #investovani #berkshire #investice #koronavirus #akcie

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Buffett už letos prodal hromadu akcií, tady je pro zajímavost přehled z letošního prvního čtvrtletí: Goldman Sachs (NYSE:GS): 10,084,571 prodaných akcií
  Sirius XM: 3,857,000
  JPMorgan Chase: 1,800,499
  Synchrony Financial: 675,000
  American Airlines Group: 591,000
  Liberty Global: 481,000
  DaVita: 470,000
  Teva Pharmaceutical Industries: 460,000
  General Motors: 319,000
  Travelers Companies (NYSE:TRV): 312,379
  Liberty Sirius XM Group: 240,000
  Phillips 66 (NYSE:PSX): 227,436
  Axalta Coating Systems: 194,000
  Verisign: 137,132
  Liberty Latin America: 84,062
  Suncor Energy: 70,000
  Southwest Airlines: 6,500
  Biogen: 5,425
  Amazon: 4,000

  3
  • Já doufám, že mu nezačíná pomalu docházet dech. Přeci jenom už není nejmladší disappointed

   0
  • Neboj, ještě tak deset let nám bude ukazovat, jak se to dělá :))

   0
  • No já doufám grinning nějaký akcie Berkshire jsem v začátkem dubna nakupoval...

   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
7 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
9 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
10 minut
4 minuty