09.04.2019 2 minuty čtení

Nejstarší miliardář chodí i ve 100 letech každý den do kanceláře

Pokud na to máte dostatek odvahy, oslovte dnes na ulici náhodně několik lidí ve středním věku a zeptejte se jich, na co se nejvíc těší. V drtivé většině uslyšíte jednoduchou odpověď - na důchod. To však nebyl a nikdy nebude případ jednoho stoletého miliardáře ze Singapuru.

Server CNBC přinesl tento týden příběh nejstaršího miliardáře, který i ve svém požehnaném věku stále dochází do kanceláře a dohlíží na chod své společnosti, kterou založil již přes půl stoletím. Jaké je tajemství jeho podnikatelské dlouhověkosti?

„Yi de fu ren“ a klidná mysl

Chang Yun Chung je dnes stoletý podnikatel a svou firmu Pacific International Lines založil v roce 1967. A nutno uznat, že to je úspěšný byznys, firma patří mezi 20 největších loďařských společností na světě a zaměstnává přes 18 tisíc lidí. Na začátku měl přitom pan Chang pouze dva staré vyřazené rybářské čluny.

Ačkoli už ve firmě pozici výkonného ředitele zastává jeho syn Teo Siong Seng, pan Chang zůstává ve firmě aktivní a potkává se jak se synem, tak dalšími zaměstnanci.

„Nemohu být doma, nudil bych se tam. Na každý den si zapíšu plán do diáře a jdu do kanceláře. Chodí tam za mnou lidé ze všech oddělení,“ říká ke svému přístupu Chang.

Svému synovi je navíc aktivním mentorem. Potkávají se dvakrát denně, jednou ráno a podruhé po obědě.

„Když jsem byl mladší, nebyl jsem moc dobrým lídrem. Ale otec mě postupně naučil přístupu, který se v Číně nazývá "yi de fu ren“ a jeho podstatou je, že by vás lidé neměli respektovat kvůli vaší pozici nebo síle, ale kvůli charakteru a integritě. Není jednoduché se tento přístup naučit a stále v něm ještě nejsem dostatečně dobrý, ale otec mě každým dnem učí," říká syn Teo.

Podle pana Changa je také velmi důležité umět zachovávat klid. Právě to je podle něj hlavní ingrediencí dlouhodobého a šťastného podnikatelského života.

„Nikdy nad sebou neztrácím kontrolu. Nemohu. Jakmile bych nad sebou kontrolu ztratil, jednoduše bych nemohl ovládat svůj přístup,“ přidává svůj recept na úspěch Chang.

Kromě toho, že má Chang Yun Chung majetek v odhadované hodnotě 2,5 miliardy dolarů a řadí se mezi 1000 nejbohatších lidí na světě, má také velmi početnou rodinu, se svou ženou zplodili celkem 14 dětí.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.