06.12.2018 2 minuty čtení

Zrušený tunel a utopená raketa. Černý týden Elona Muska

Minulý týden Elon Musk zklamaně oznámil, že na základě stížností rezidentů LA ustupuje od realizace tunelu pod západní částí města. Další neúspěch pak zaznamenal Musk včera, když raketa Falcon 9 ze stáje jeho vesmírné společnosti SpaceX selhala během dosedání na rampu a skončila v oceánu.

Když minulý týden Elon Musk tak trochu tajně oznámil, že se dohodl na ukončení výstavby tunelu pod losangeleskou částí Westside, jistě netušil, že bude muset během následujících dní řešit další „neúspěch“.

Ve středu večer vyslala vesmírná společnost SpaceX raketu Falcon 9 s nákladní kapslí Dragon, která má dopravit téměř 3 tuny potravin a dalších potřebných zásob, včetně hardwaru, k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Po dopravení zásob pak bude připojena k ISS až do ledna 2019.

Raketa Falcon 9 měla při návratu původně přistát na floridském Mysu Canaveral, ale namísto dosedu na plochu se začala zběsile točit okolo své osy, aby následně spadla na hladinu Atlantského oceánu.

Během nepovedeného přistání nechal Musk odpojit přímý přenos, na což později zareagoval omluvou a zároveň uznal, že zrušení vysílání byla chyba. Na svém twitterovém účtu ještě napsal: „Hydraulické čerpadlo stabilizátorů přestalo fungovat, Falconu se podařilo přistání na moři. Raketa se zdá být funkční a stále vysílá data. Vydala se k ní již záchranná loď.“

Raketa Falcon 9 měla původně vyletět do vesmíru již v úterý, aby tak stihla rekord vyslání dvou raket během 24 hodin. Tento ambiciózní termín nevyšel z opravdu tragikomického důvodu – na potravě pro hlodavce letící do vesmíru pro výzkum byla plíseň. Než se potrava nahradila, původní časový plán již vypršel. I tak si Muskova SpaceX připsala rekord alespoň ve vyslání dvou raket během 48 hodin.

Cenou útěchy pak může být fakt, že raketa Falcon 9 se prý výrazně nepoškodila a bude schopna dalšího použití.

Na video z nepovedeného přistání se můžete podívat zde:

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.