03.08.2018 4 minuty čtení

Chcete být nejzajímavější osobou jakékoliv konverzace? Těchto 5 technik stoprocentně zabere

Přijdete na společenskou akci, kde se většina lidí mísí a networkuje u baru. V jednom rohu místnosti však něco upoutá váš pohled. Všimli jste si hloučku lidí, který se shromáždil kolem jedné osoby. Sice moc nehovoří, jako by je ale přitahovala do své blízkosti. Vidíte spoustu úsměvů, souhlasného přikyvování a něco co zní jako zajímavý a vzrušující dialog…

Protože řeč těla celé skupiny působí otevřeným a pozitivním dojmem, tak jste se rozhodli bez obav přistoupit, abyste si poslechli rozhovor a následně se také připojili. Po několika minutách už jste s lehkým rozhořčením zaznamenali, že žena, která konverzaci vede to zvládá bez většího charisma. Ona zkrátka ví, co má říct a jak to má říct.

Tato osoba jednoduše zvládla umění spojení s ostatními lidmi v nových společenských situacích. Kdo by nechtěl na společenské akci navázat řadu zajímavých kontaktů, že ano? S využitím těchto 5 technik se dokážete i vy stát tou nejzajímavější personou v místnosti.

#1 Buďte struční a věcní

V knize How to Fail at Almost Everything and Still Win Big nám Scott Adams vysvětluje, jak má vypadat konverzace, která zaujme pozornost druhého. Pokud chcete uspět, musíte se řídit třemi pravidly, které nudní lidé nikdy nedělají: Buďte struční, optimističtí a rychle se dostaňte k pointě, nebuďte však příliš krátcí, abyste nevzbuzovali zbytečné podezření.

Zásadou je mluvit právě tak dlouho, aby se vás lidé zeptali na otázky, které budou držet konverzaci v mezích, které chcete.

#2 Zajímejte se o druhé osoby

Několik studií naznačuje, že zvědaví lidé mají lepší vztahy, lépe je navazují a více si užívají společenského života. Ostatní lidé jsou zkrátka více přitahováni a cítí se společensky blíže k jedincům, kteří projevují zvědavost. Psycholog z univerzity George Mason, Todd Kashdan uvádí, že být zaujatý je pro pěstování a udržování vztahu mnohem důležitější než být zajímavý. To je pravda, která rozproudí dialog, který je tajnou ingrediencí každého vztahu.

#3 Ptejte se na autentické otázky

Není žádným tajemstvím, že o sobě lidé rádi mluví. Tak je nechte. Věnujte jim a jejich příběhu pozornost, a nakonec se pro ně stanete právě vy tím zajímavým člověkem (samozřejmě s jistou dávkou aktivním poslechu). Při kladení otázek záleží na jejich kvalitě. Nahraďte klasické (a nudné) otázky typu: „Co děláte?“ nebo „Odkud jste?“, raději těmito: „Jaký je váš příběh?“ případně „Jaký byl vrchol tvého dne (nebo týdne)?“ První otázka je dostatečně otevřená, aby spustila zajímavý příběh, který vám může někdo převyprávět, váš konverzační partner se může klidně rozhovořit o tom, co je jeho smyslem života nebo proč právě významně změnil směřování své kariéry. Druhá pak přivádí rozhovor na pozitivní notu, což dává druhé osobě možnost přemýšlet o něčem, co ji ten den skutečně potěšilo.

A taková otázka: „Co je jedním z nejdůležitějších okamžiků ve vašem životě? Druh těchto otázek zkrátka popostrčí vašeho partnera, aby s vámi sdílel hlubší myšlenky a konverzace se tak stane informačně mnohem zajímavější.

#4 Nebuďte vybíraví

Zatímco pracujete na okruhu lidí ve vašem okolí, dávejte pozor na ostatní, kteří sledují situaci zpovzdálí a hledají někoho s kým navázat konverzaci. Namísto ignorování tohoto jednotlivce udělejte první krok a pozvěte ho, aby se připojil k vaší skupině a okamžitě ho zapojte do rozhovoru s tím, že akorát zmíníte informaci o osobě, která s vámi mluvila (ukážete tak, že jste pozorně poslouchali).

#5 Nabídněte přidanou hodnotu

Když posloucháte se zájmem, můžete objevit příležitost, jak druhému pomoci (například nabídnout odborné znalosti nebo domluvit kontakt s důležitou osobou). Skutečnost se má však tak, že když lidé nabízejí pomoc jinému člověku během rozhovoru, jen malé procento lidí své sliby skutečně později splní. Buďte ten člověk! Lidé velice ocení, pokud skutečně splníte co, jste navrhli. Můžete vaše chování považovat za investici. Jeden z nejmocnějších zákonů lidské přirozenosti – zákon reciprocity – vám do budoucna přinese ovoce.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.