20.05.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 21.05.2020: O hypotéky je stále zájem, ještě že máme vlastní měnu a sleva 25 % jen pro vás

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, včera jsem byl nahlédnout do virtuálního světa (mé postřehy viz níže), v němž se příští týden bude odehrávat startupová konference WeAre Summit. Návštěva na mě rozhodně udělala dojem a hlavně - zde ji můžete klidně teď hned absolvovat taky. Pokud vás event či potvrzení speakeři zaujmou, lístky jsou za více než přijatelnou cenu. A pokud při nákupu zadáte promo kód "WARENGO25", ušetříte dalších 25 %, takže půjdete skoro zadarmo. Úspěšný den všem přeje Tomáš!

-----

Partnerem newsletteru je Podnikatelský klub Smart Network, se kterým zažijete přátelský networking ONLINE i NAŽIVO. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Haliburton +7.17 % (11.95 USD)
Ropa včera pokračovala ve svém zotavování. Cena nejobchodovanějšího červnového kontraktu se celý týden drží nad 30 dolary za barel, což akcionáři těžařů kvitují.

Weibo -4.37 % (34.32 USD)
Čínská sociální síť za sebou má smíšené první čtvrtletí. Příjmy sice nenaplnily očekávání analytiků, nicméně zisky ano, byť ty z reklamy klesly o 19 %. Akcie zareagovaly poklesem.

-----

Burza

Wall Street zapomněla na obavy z vývoje efektivní vakcíny proti koronaviru a místo toho se upnula na pokračující otevírání americké ekonomiky i možnost dalších stimulů ze strany Fedu. S&P i Nasdaq vystoupaly nejvýše za dva, respektive tři měsíce. To je radosti!

-----

Warengo doporučuje: Poradna pro podnikatele a živnostníky

-----

Slova dne

„Dojemné tedy je, jak dnes nad slabou korunou bědují stoupenci eura. Snaží se veřejnosti namluvit, že problémem je podřadnost a zranitelnost české měny, přitom problémem není měna sama, ale špatné rozhodnutí čtyř lidí z bankovní rady ČNB z roku 2013.“

Lukáš Kovanda ve svém sloupku pro Forbes vysvětlil, že skutečnost, že máme - zvlášť v současné situaci - místo eura korunu, je navzdory chybnému rozhodnutí ČNB o intervencích z let minulých velkým štěstím, za nějž můžeme být vděční.

-----

Číslo dne

17 850 000 000 Kč

Tuzemský hypotéční trh v dubnu nezaznamenal navzdory pandemii očekávaný dramatický propad. Úroková sazba mírně klesla na 2,39 %, avšak objem poskytnutých hypoték vzrostl na 17,85 miliardy Kč je nejsilnější dubnový výsledek v historii.

-----

Bleskově

Letecký transportní most z Číny, kterým česká vláda musela od 20.3. do 3.5. hasit kritický nedostatek zdravotnického materiálu, vyšel dle údajů ministerstva vnitra na 708 mil. Kč. Celkem šlo o 49 letů, jež dopravily 2000 tun materiálu za další 4 mld. Kč.

▶ I slovenští podnikatelé nově obdrží od státu příspěvek na nájemné, a to ve výši slevy, kterou jim dají pronajímatelé. Když jim odpustí 50 %, zbylou půlku doplatí stát, když 20 %, stát zaplatí 20 % a zbylých 40 % živnostník splatí během dalších 48 měsíců

▶ Nejen byznysové konference, ale i vzdělávání vstupuje do nové doby. Prestižní britská univerzita v Cambridge kvůli nejistotě okolo koronaviru ruší veškerou prezenční výuku pro akademický rok 2020/2021 a jako první na světě se přesune zcela do online světa.

▶ Krutý dopad koronaviru na letecký průmysl bude stát místo 9000 zaměstnanců britské firmy Rolls-Royce, jež patří ke špičkovým výrobcům leteckých motorů. Společnost tak plánuje na výdajích na mzdy ročně ušetřit v přepočtu 40 mld. Kč.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty