Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
20.05.2020 5 minut čtení

Od Alberta Einsteina se máme stále co učit – jak se vyhnout trvalé ztrátě kapitálu?

Schopnost vizualizace je skvělým způsobem, jak si uspořádat abstraktní informace. Napomáhá nám lépe jim porozumět a rovněž posunuje možnosti přemýšlení. Jak lze využít vizualizace v praxi? Představuje ideální nástroj k ochraně vašich investic.

Jako patnáctiletý musel geniální Albert Einstein předčasně odejít ze školy, protože učitelé neschvalovali vizualizaci, dovednost, která se stala základem jeho myšlení, jako vhodnou studijní metodu. Umíte si představit učitele, kteří nesouhlasili se způsobem přemýšlení Alberta Einsteina? Je to podobné, jako kdybyste posadili mimo sestavu Jardu Jágra v jeho nejlepší formě.

„Představivost je důležitější než znalosti,“ říkával Einstein. „Když zkoumám sebe a mé metody přemýšlení, docházím k závěru, že dar fantazie pro mě znamená více než má schopnost osvojování nových vědomostí.“

Na vysvětlenou později Einstein dodal: „Nikdy jsem nezaznamenal žádný ze svých průlomových objevu díky procesu racionálního přemýšlení.“

Německý geniální fyzik využíval vizualizace v maximální míře. Už od 16 let prováděl myšlenkové experimenty se světelnými paprsky. Tyto myšlenkové experimenty představovaly mentální cvičení, které dopomohlo Einsteinovi odhalit vlastnosti světla. Během 10 let, kdy si intenzivně vizualizoval světelné záření za různých podmínek, mimo jiné dokázal objevit i anomálie a nekonzistentnost v chování světelného záření.

Díky vysvětlení fotoelektrického jevu nakonec získal i Nobelovu cenu, ačkoliv mu je stále často připisována ze obecnou, případně speciální teorii relativity… a jak se staví k vizualizaci další z držitelů Nobelovy ceny za fyziku?

Richard Feynman – rock stár mezi fyziky

Tento rodák z New Yorku toho za svůj život stihl opravdu mnoho. Spolupracoval na projektu Manhattan, přednášel o fyzice na řadě americkým univerzit, procestoval Spojené státy americké ve své legendární dodávce a jen tak mimoděk také získal Nobelovu cenu za své objevy na poli kvantové fyziky.

Kromě toho je však také autorem řady knih. Pojďme se podívat na výňatek z knihy Radost z poznání, kde Feynman popisuje, jak mu otec pomáhá s vizualizací vyhynulých dinosaurů:

Měli jsme doma encyklopedii Britannica, a když jsem byl malý chlapec, otec mi z ní často četl o dinosaurech. Tak například Tyranosaurus rex je vysoký 8 metrů a jeho hlava má napříč 2 metry. V takové chvíli na okamžik přerušil čtení a řekl: „Víš, co to znamená? Trochu ti to přiblížím. Znamená to, že kdyby stál na našem dvorku, byl by dostatečně vysoký, aby dosáhl hlavou do okna v patře. Prostrčit by ji však nedokázal, protože je jeho hlava příliš široká a okno by se tak rozbilo.“ Všechno, co mi četl, jsme se snažili převést do reality, a tak jsem byl schopný se vše rychle naučit. Postupem času jsem se snažil vizualizovat veškeré nové poznatky, abych lépe pochopil význam nově nabytých vědomostí.  

Proč jsme se doposud vizualizací zabývali? Nyní nám pomůže vysvětlit, proč si Buffett myslí, že je zlato špatná investice.

Kruh se uzavírá – Warren Buffett a vizualizace  

Buffettovy dopisy akcionářům jsou již dnes legendární. Kromě shrnutí aktuální situace v portfoliu své společnosti se obvykle vyjadřuje také k aktuálním investičním tématům. V roce 2011 v tomto dopise vysvětloval, proč je zlato špatná investice a považuje ho spíše za spekulaci. Ať už s ním souhlasíte, nebo nikoliv, nevyužil k vysvětlení svých myšlenek nic jiného než metody vizualizace: „Řeknu vám něco o zlatě. Kdybyste vzali všechno zlato, které kdy bylo na světě vytěženo, získali byste kostku o hraně 20 metrů a hmotnosti 170 000 tun.“

Při současné ceně zlata by měla tato kostka hodnotu přibližně 7 bilionů dolarů. A teď si odpovězte sami. Vlastnili byste raději příšerně nepraktickou a cennou kostku, která negeneruje žádné příjmy, anebo byste raději nakoupili akcie Amazonu, Microsoftu, Apple, Facebooku, Google a k tomu třeba Berkshire Hathaway?

„Kdybyste vzali všechno zlato, které kdy bylo na světě vytěženo, získali byste kostku o hraně 20 metrů“

Vizualizace je důležitou schopností, kterou byste si měli také osvojit. Použití této dovednosti je zásadní k představení všech alternativ, jež mohou postihnout vaše investice.

Pokud si budete schopni představit, jak se budete cítit, až přijdete na akciovém trhu o hodně peněz, možná vám schopnost vizualizace zabrání ve špatných investičních rozhodnutích. Vyhnete se impulsivním nákupům akcií v nevhodnou chvíli.

Jedním z klíčových prvků úspěchu v investování je vyhnutí se ztrátám – zamezení dlouhodobé ztráty kapitálu. Jak sám Warren rád připomíná, pravidlo číslo jedna zní: „Nikdy neztrácejte peníze.“

A jak nikdy nepřijít o peníze? Stanovte si pravidla, která zamezí, abyste trvale přišli o kapitál. Tato kritéria si můžete určit sami. Skvěle o nich píše například Daniel Gladiš ve svých dvou knihách Naučte se investovat a Akciové investice. Nebo můžete svěřit své finance do rukou odborníkům. Právě Daniel Gladiš je portfolio manažerem globálního akciového fondu Vltava Fund, který je otevřen pro institucionální investory. Daniel spravuje ve svém fondu většinu svých úspor, je tak při výběru akcií opravdu svědomitý. Menší investoři pak samozřejmě mohou nakoupit přímo akcie Berkshire Hathaway. O zhodnocení peněz se vám pak bude starat sám Věštec z Omahy.

Mimochodem, Buffett také rád zdůrazňuje, že je vhodné nakupovat akcie, když je na trzích panika a naopak prodávat, když panuje euforie. Hádejte, v jaké situaci se právě nacházíme.

#investovani #bigideas #investment #akcie #buffett

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Patriku, skvělý článek! Vizualizace je úžasný nástroj. ✨ Asi bych se nezlobila, kdybych měla nepraktickou kostku zlata o hraně 20 metrů. 😄 No nevadí, budu ji si aspoň vizualizovat. 😁
    +1
    • Moniko, děkuji. :-) To budeme asi dva, co zůstaneme u pouhé vizualizace. :-D Osobně mě překvapilo, že je toho zlata na zemi relativně málo...
      0
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
4 minuty
1 minuta
4 minuty
5 minut
5 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
4 minuty
1 minuta
4 minuty
5 minut
5 minut