Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 966.

Zaregistrovat se

Spotřeba pesticidů v zemědělství - včely v ohrožení?

Se začátkem zemědělských prací, ale i v průběhu roku se můžeme setkat s názory, že na naše pole proudí tisíce litrů nebezpečných pesticidů. Zabíjejí pesticidy včely? Jak si vede řepka a ostatní plodiny? Jak si vede ČR ve srovnání se zbytkem Evropy?

Spotřeba pesticidů v ČR vs. Evropa

Od roku 2008 do  roku 2018 probíhal ve Francii program vlády, který měl za cíl jediné - snížit používání přípravků na ochranu rostlin. Ve snaze snížit spotřebu o polovinu Francie uvalila daně na některé přípravky, některé dokonce zakázala? Výsledek snažení se bohužel nedostavil. Cena programu byla půl miliardy eur, ale spotřeba přípravků naopak vzrostla o 12 %

Česká republika si vede o poznání lépe. Spotřeba za rok 2019 klesla v porovnání s předchozím rokem o 9 %. Spotřeba tolik diskutované účinné látky glyfosát se snížila dokonce o 25 %. Podle údajů Eurostatu patří Česká republika mezi země s nejnižší spotřebou pesticidů v Evropě. Například belgický farmář použije čtyřikrát více kilogramů pesticidů na jeden hektar orné půdy než český zemědělec. Větší spotřebu než my má i Itálie, Portugalsko, Španělsko, Francie, Německo, Rakousko, Velká Británie, Finsko nebo Irsko.

Za smrt včelstev mohou přípravky na ochranu rostlin

Včely údajně vymírají kvůli zemědělcům. Toto tvrzení se v poslední dnech často objevuje v diskusích na sítích. Kde je pravda? Počet včelstev neubývá, naopak roste. Podle údajů Food and Agriculture Organization of the United Nations došlo v letech 1961 až 2013 k nárůstu počtu ohospodařovaných včelstev o více než 60 %.

Svět
1994 – 66 milionů včelstev
2018 – 92 milionů včelstev

Evropa
1994 – 16 milionů včelstev
2018 – 18 milionů včelstev

ČR
1994 – 630 tisíc včelstev
2018 – 650 tisíc včelstev

Pokud jde o úhyny, nelze tvrdit, že z malého procenta není způsoben pesticidy a reziduí těchto látek. Zpravidla za to může zemědělec, jednotlivec, který nedodržuje předpisy. V každém oboru se najde někdo nepoctivý, kdo obchází pravidla, tak je to bohužel i v zemědělství. Úhyn včelstev je bohužel způsoben velkým rozmachem roztoče Kleštíka včelího, známějšího jako Varoa destructor způsobující onemocnění Varroázu

Řepka je králem ,,chemických" koupelí

Jak jsem již zmínil, trendem v ČR je snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin. Trnem v oku je obzvláště laické veřejnosti plodina, které se věnuje předchozí článek- Řepka. Na obrázku můžeme vidět porovnání nutného užití pesticidů. Proč nutného? Když pomineme ekologické hledisko problému, tak dalším argumentem je ekonomické pozadí, jelikož přípravky jsou poměrně nákladné a je zde samozřejmě snaha jich užívat co nejméně. 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 966.

Zaregistrovat se