Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 568.

Zaregistrovat se

5 knih, které Bill Gates všem doporučuje přečíst si během letošního koronavirového/krizového léta

Pokud náhodou plánujete letošní léto strávit spíš doma než na cestách a docházejí vám tipy na zajímavé knihy, je tady záchrana - Bill Gates vydal svůj tradiční letní seznam četby.

Foto: GatesNotes

Letošní seznam se přirozeně dotýká současného stavu, v němž se vstříc létu blížíme. I proto do něj mimo četbu, jež vaše myšlenky odvede jinam, Gates zařadil také něco pro ty z vás, kteří se naopak o pandemiích chtějí dozvědět více. 

Zrovna Američané zřejmě ještě i celý červen stráví spíš zavření doma, takže není divu, že je letošní seznam "tlustší" a doplněn dokonce i o televizní pořady a filmy

Z mé zkušenosti zatím paradoxně řada lidí, kteří dříve četli poměrně pravidelně, v karanténě čte méně. Možná v tom jistou roli hraje i home office, v které máme zpravidla tendenci pracovat víc a déle než v kanceláři. Anebo starosti o to, zda náš byznys toto léto vůbec přežije a s tím spojená hromada práce, po které už na čtení nezbývá čas ani chuť.

Pokud si ale přece jen chvilku najdete a budete mít chuť zabořit nos do něčeho smysluplného, Bill by pro vás pár tipů měl. Jako hlavní čtivo doporučuje tuto pětici svazků:

1) Volba: "Přeživší holocaustu radí, jak překonat trauma"

Autor: Edith Eger

New York Time bestseller, který do letošních knižních tipů ve skutečnosti doporučila Gatesova žena Melinda. Jde o memoáry Edith Eger, která byla v 16 letech odeslána do koncentračního tábora Osvětim. Holocaust však dokázala přežít a dnes je z ní profesionální terapeutka.

Eger v knize čtenářům připomíná, že na světě neexistuje nic jako "hierarchie utrpení", jak ji v knize nazývá.

"Pokud vás něco trápí, je to vždy skutečné utrpení - i když máte pocit, že váš zážitek je ve srovnání s někým, kdo přežil Osvětim, nebo někým, jehož dítě trpí strašnou nemocí, absolutně triviální a povrchní," poznamenal k této knize Gates. "Podle mě je na tuto skutečnost potřeba myslet zejména dnes, kdy každý z nás může prožívat pandemii COVID-19 a její následky diametrálně odlišně."

Celou Gatesovu recenzi této knihy si můžete přečíst na jeho blogu zde.

2) Atlas Mraků: "Úžasný, mysl-ohýbající román"

Autor: David Mitchell

Tento oceněný román z roku 2004 je "dojemným a velmi chytrým příběhem o morálních volbách," popisuje knihu Gates. "Prozkoumává, jací sebestřední a špatní lidé ve skutečnosti jsou, ale zároveň sleduje, jací mohou být ochotní a dobří lidé."

Struktura knihy je přinejmenším unikátní: Autor David Mitchell do sebe zapletl šest vzájemně propojených příběhů, jež se odehrávají v různých časových obdobích na různých místech, což vám může tu a tam při postupu dějem z celého příběhu udělat maličko guláš. Proto Gates (zřejmě z vlastní zkušenosti) doporučuje pustit se do knihy ve stejnou chvíli jako váš příbuzný či kamarád.

"Je to přesně ten typ knihy, o níž si budete chtít s někým promluvit. Jsem si jistý, že se mi taky nepodařilo zachytit všechno, co se v příběhu dělo - číst ji je tak trochu jako skládat puzzle."

Celou Gatesovu recenzi této knihy si můžete přečíst na jeho blogu zde.

3) The Ride of a Lifetime: "Byznysová kniha, kterou bych skutečně doporučil"

Autor: Robert Iger

Podle Gatese je tento memoár bývalého CEO Disney Boba Igera "jednou z nejlepších byznysových knih, jaké jsem za poslední roky četl."

Iger, který otěže společnosti převzal v roce 2005 a letos odešel do důchodu, "skvělým způsobem vysvětluje, jaké to ve skutečnosti je být výkonným ředitelem obrovské společnosti," popisuje Gates. "Ať už vám jde o byznysové postřehy, nebo jen o zábavnou a zajímavou četbu, podle mě si jeho příběhy o řízení studia Disney během jednoho z nejtransformativnějších období naši historie vychutná úplně každý."

Celou Gatesovu recenzi této knihy si můžete přečíst na jeho blogu zde.

4) The Great Influenza: "Tahle kniha mě o Španělské chřipce naučila opravdu hodně"

Autor: John M. Barry

A tady ten slíbený studijní materiál pro ty z vás, kteří by chtěli podrobněji nahlédnout pod pokličku slova pandemie. Historik John M. Barry v ní vypráví příběh Španělské chřipky z roku 1918, jedné z nejsmrtelnějších pandemií lidské historie.

"Všichni aktuálně prožíváme zcela bezprecedentní období. Pokud ale hledáte vhodné historické srovnání, pandemie chřipky z roku 1918 je pravděpodobně tím nejbližším přirovnáním, jaké máme," láká na knihu Gates.

Celou Gatesovu recenzi této knihy si můžete přečíst na jeho blogu zde.

5) Good Economics for Hard Times: "Dva brilantní ekonomové smysluplně vysvětlují palčivé ekonomické problémy dnešního světa"

Autoři: Abhijit V. Banerjee a Esther Duflo

Nositelé Nobelovy ceny a manželské duo Abhijit V. Banerjee a Esther Duflo jsou podle Gatese "dva nejchytřejší ekonomové, kteří dnes aktivně pracují". Bill je velkým fanouškem jejich první knihy "Poor Economics" a podobně na něj zapůsobil i jejich druhý svazek.

"Nová kniha se zaměřuje na politické debaty, jež se odehrávají na popředí bohatých zemí, jako jsou Spojené státy, a skrz ně řeší ekonomické nerovnosti a rozdělování společnosti politikou."

A "stejně jako první kniha tohoto páru je i jejich novinka snadno dostupná pro čtenáře, kteří nemají z ekonomie vysokoškolský titul," dodává Gates.

Celou Gatesovu recenzi této knihy si můžete přečíst na jeho blogu zde.

Další knihy, které dle Gatese stojí za přečtení:

Ukliďte si v hlavě (Andy Puddicombe)

Šetři se, Einsteine! - Jak si zapamatovat úplně cokoli (Joshua Foer)

Gentleman v Moskvě (Amor Towles)

Trilogie Rosie: Projekt ideální manželka, Projekt potomek a loňský třetí díl The Rosie Result - zatím pouze v ENG (Don Tillman)

The Best We Could Do (Thi Bui)

Hyperbole and a Half (Allie Brosh)

Co kdyby? (Randall Munroe)

xkcd: volume 0 (Randall Munroe)

#osobnirozvoj #knihy #cteni #doporucenacetba #gates #karantena #vedomosti #vzdelavani

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 568.

Zaregistrovat se