02.08.2018 5 minut čtení

3 způsoby, jak může Google prorazit se svou cloudovou službou

Americká společnost nepatří mezi vítěze na trhu s cloudovými platformami, kterému dominuje Amazon s Microsoftem. Začátkem roku Google odhalil, že jeho cloudové podnikání generuje čtvrtletně tržby ve výši miliardy dolarů. Ač cifra zní působivě, za svými konkurenty v této oblasti značně zaostává.

AWS (Amazon Web Services), který nenabízí vlastní software na rozdíl od Googlu a jeho G Suite, získal za poslední čtvrtletí tržby ve výši 6,1 miliardy dolarů. Ještě lépe na tom byl Microsoft, který vlastní cloudové služby jako Office 365, Dynamics CRM a Azure, s tržbami dosahující částky 6,9 miliardy dolarů.

Cloudový byznys Googlu rovněž utrpěl zásah na začátku července, kdy ze své pozice provozní ředitelky náhle odstoupila Diane Bryantová, která v křesle seděla teprve od listopadu loňského roku, přičemž někteří analytici očekávali že dokonce nahradí generální ředitelku Diane Greenovou, která očividně s rozšiřováním cloudového podnikání bojuje.

Navzdory všem výzvám se však dnes dívá Greenová na budoucnost optimisticky. Podívejme se blíže na tři hlavní cíle, které nedávno generální ředitelka zdůrazňovala na výroční konferenci Google Next v San Franciscu.

#1 Důraz na firemní trh

Amazon získal velký náskok v cloudovém podnikání, když se mu podařilo na svou službu nalákat významné firemní zákazníky jako jsou Comcast a General Electric. Na druhé straně pak Microsoft využil přítomnosti svého softwaru (Windows, Office) mezi firmami a začal jim jako související službu nabízet právě i cloud.

Google však postrádá obě výhody, a tak na firemním trhu velmi zaspal. Na konferenci tak Greenová pronesla, že místo soupeření s AWS nebo Azure od Microsoftu, společnost spustí novou cloudovou službu, která se bude zaměřovat na mezery na trhu příští generace. Co to znamená?

Firmy tak mohou například využít novou platformu AI Contact Center, která analyzuje konverzace pro hybridní chatbot/lidská call centra s cílem zjednodušení zákaznických služeb. Mohou také využít službu Cloud Spanner pro organizaci databází v cloudu, nebo službu AutoML (strojové učení) pro analýzu velkého množství dat. Kromě toho by Google také rád přesvědčil pár firemních zákazníků, aby přešli z nástrojů Microsoft Office na jeho službu G Suite.

Pokusit se využít mezer na trhu zní logicky. Nicméně Amazon a Microsoft mohou také přidat do svých platforem konkurenční služby, a pak by bylo asi pro Google poměrně těžké získat na firemním trhu výraznou podporu.

#2 Využití konkurence Amazonu

Greenová rovněž oznámila, že si jako zákazníka cloudové platformy zajistil Google společnost Target, což je jedna z největších sítí maloobchodních prodejen v zemi s více než 1800 prodejními místy. Rozhodnutí Targetu využít platformu Google Cloud namísto AWS naznačuje, že maloobchodníci, kteří se cítí být ohrožení společností Amazon, nemají zájem podporovat jeho cloudový byznys.

Google by tedy rád expandoval se svou platformou na maloobchodním trhu, který by mohl podle odhadu Mordor Intelligence mezi lety 2017 a 2023 vzrůst z 13,2 miliardy na 40,8 miliardy dolarů. Mezi zákazníky Googlu rovněž patří již od roku 2016 online prodejce domácích potřeb home depot.

Mnoho maloobchodníků však již z podobných důvodů spolupracuje s Microsoftem. Jeho zákazníci jsou již mimo jiné Walmart, Costco nebo Walgreens, proto může být cloudová služba od Google stále chápána až jako druhá alternativa k AWS.

#3 Přesun blíže k on-premise cloudům

Stručně řečeno je on-premise cloud nainstalován lokálně na soukromých serverech a počítačích, které hostují data, jenž společnost nechce nahrát na veřejné cloud platformy. „Hybridní“ cloud překlenuje propast mezi soukromým a veřejným cloudem a umožňuje nahrát firmě vybraná data do veřejného cloudu a další uchovávat v rámci svých soukromých.

Soukromé a hybridní typy jsou obecně spravovány největšími společnostmi jako je Microsoft, IBM a Hewlett-Packard Enterprise. Google by se však na trhu s „virtuálními soukromými cloudy“ také rád prosadil. Klíčovou součástí tohoto úsilí je program Google Kubernetes Engine, který využívá open-source Kubernetes kontejner-orchestrační systém k oddělení některých aplikací a procesů navzájem od sebe.

Přesouvání blíže k on-premise cloudům se zdá být zajímavým způsobem, jak se vypořádat se společností Microsoft, která již nabízí podobnou platformu Azure Stack jako jednotnou platformu pro veřejné a soukromé cloudy.

Stále poraženým, alespoň prozatím…

Google se zoufale snaží udržet krok s Amazonem i Microsoftem, ale jeho snaha není ani tak vzrušující jako spíše zoufalá. Greenová nedávno prozradila TechCrunchi, že se společnost snaží stále hrát dlouhodobou hru, pokud se jí ale nepodaří přilákat inovativními novými funkcemi zákazníky Amazonu a Microsoftu, možná že ji bude muset také rychle zkrátit.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.