Akcie Moderny vyletěly o 20 %, když oznámila nadějné výsledky testů vakcíny na COVID-19

Experimentální vakcína americké biotechnologické společnosti Moderna Inc. obstála v prvním kole testování na lidech. Ukázalo se, že dokáže navodit imunitní reakci, která odrazí napadení COVID-19. Reakce akciových trhů na sebe nenechala dlouho čekat.

Výsledky jsou pouze předběžné a testy byly provedeny na malém vzorku účastníků studie. 25 lidí dostalo malou dávku vakcíny a vědci následně zjistili, že hladina jejich protilátek proti novému typu koronaviru překračovala hladinu protilátek zjištěných u pacientů, kteří se z nemoci zotavili.

Druhý test, který hodnotil kvalitu těchto protilátek, byl proveden pouze na vzorku osmi lidí, protože jeho provedení trvá déle. U všech osmi lidí vakcína úspěšně stimulovala tělo k vytváření protilátek schopných neutralizovat virus ve zkumavce tak, aby nemohl infikovat lidské buňky.

Studie zkoumala především bezpečnost vakcíny, aby se firma Moderna mohla přesunout do další fáze testování a vyzkoušet ji na větším počtu subjektů. Bezpečnost zatím vypadá dobře, reakce lidí jsou srovnatelné s jinými typy vakcín. 

Tři pacienti, kteří obdrželi vysoké dávky vakcíny měli podle Moderny těžší vedlejší příznaky, proto bude toto vysoké dávkování z dalších testů vyloučeno. Mezi vedlejší příznaky patřily únava, horečka, bolesti svalů a hlavy. Všechny odezněly během jednoho dne. Nejen kvůli malému vzorku účastníků studie bychom ale měli brát výsledky s rezervou a před vlnou entuziasmu nejprve počkat na výsledky dalších fází testování.

V příštím kole vakcínu zkusí 600 pacientů

Druhá vlna testování, které se zúčastní šest stovek pacientů, by měla započít zanedlouho. A v průběhu července plánuje Moderna postoupit se svým testováním už do 3. fáze. Pokud půjdou další testy dobře, mohla by být připravena pro trh již na začátku roku 2021.

Technologie této vakcíny ještě nebyla nikdy použita v žádné dostupné vakcíně na světě, přesto vývoj a testy postupují velmi rychle. Snad je to tím, že všechny světové vlády čekají na vakcínu jako na smilování – její distribuce je totiž zásadním krokem k plné obnově ekonomiky.

Moderna na vakcíně začala pracovat již v únoru, ve chvíli, kdy čínští vědci vypustili potřebné informace. Koncem měsíce únoru již vědci Moderny měli první šarži potenciálních vakcín, které předali Ústavu národního zdraví USA. V polovině března obdržel ve vládním programu dávku první dobrovolník.

Brzký start by mohl Moderně zajistit náskok před cca 100 dalšími vakcínami, na kterých se podle Světové zdravotnické organizace celosvětově pracuje. Aktuálně je ve fázi testování na lidech nejméně 8 přípravků.

 

Jak vidíte, akcie Moderny na sebe nenechaly dlouho čekat a pružně na zprávu o úspěších společnosti zareagovaly. Dá se s jistotou předpovědět, že včerejší skok je jen malým krůčkem ve srovnání s tím, co by akcie Moderny udělaly, kdyby se firmě podařilo úspěšně projít i následnými fázemi testování a začít vakcínu masově distribuovat. Pokud tedy Modeně věříte, že to zvládne, teď je pravděpodobně vhodná chvíle ke koupi jejích akcií.

Vítěz na akciovém trhu bude každopádně společnost, které se podaří s vakcínou přijít jako první. Je to hra o čas. A podle nejnovějších čísel analytiků ze společnosti Morgan Stanley mají i tyto firmy slušnou šanci, že se do cílové rovinky dostanou velmi brzy:

 • CanSino Biologics,
 • University of Oxford/AstraZeneca (AZN),
 • BioNTech (BNTX)/Pfizer (PFE),
 • Johnson & Johnson (JNJ),
 • Sanofi (SNY)/GlaxoSmithKline (GSK).

Analýza dokonce přišla s vizualizací pravděpodobné časové osy, ve které by firmy měly vakcínu vyvinout.

Časová osa potenciální vakcíny a produkční kapacity. Zdroj: Morgan Stanley

 

Jak sami vidíte, Moderna je teď vzhledem k času a produkční kapacitě černým koněm. Plánujete vsadit na nějakou biotechnologickou společnost a koupit její akcie?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

 #investice #investovani #penize #bohatstvi #uspech #moderna #akcie #biotechnologie #biotech #covid19 #koronavirus 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • V únoru jsem vsadil na Novavax, Modernu jsem také přibral do portfolia.

  3
  • Taky v únoru? V druhé půlce tam byl moc hezký nákup.

   0

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 11 386.

Zaregistrovat se