20.03.2019 3 minuty čtení

Gates se připojil k Bezosovi a svět má dva stomiliardové boháče

Rok 2019 nejbohatším přeje. Tedy, alespoň zatím. Od začátku nového roku rostou konta Bezose a spol. utěšeně o miliardy dolarů a my tak máme možnost sledovat rekordní hodnoty.

Ještě nikdy v moderní historii se nestalo, aby měl svět v jednom okamžiku dva podnikatele s majetkem vyšším než úctyhodných 100 miliard dolarů.

Když na tuto metu dosáhl Bill Gates na přelomu tisíciletí, v době vrcholící dot-com bubliny, byl zdaleka nejbohatším člověkem na světě a zbytek pelotonu mu jen z dálky koukal na záda. Po započtení inflace se tehdy dostal na ohromujících 140 miliard dolarů.

Tento výkon zůstával dlouho nepřekonán a i když se Gates přetahoval o pozici nejbohatšího člověka světa chvilku s Warrenem Buffettem a chvilku s Carlosem Slim Helú, držely se hodnoty majetku v dostatečné vzdálenosti od této magické hranice.

Jenže dlouhotrvající konjunktura dělá divy a s rychle rostoucími cenami akcií bylo jen otázkou času, kdy se hranice 100 miliard dolarů opět před někým skloní.

A opravdu. Na konci roku 2017 se po suverénní jízdě do čela žebříčku vyšvihl Jeff Bezos, zakladatel obřího Amazonu, bez zaváhání překročil hranici 100 milionů a vydal se vstříc netušeným výšinám. Když se hodnota Amazonu v září loňského roku na chvilku přehoupla přes jeden bilion dolarů, mohl se jeho CEO chlubit majetkem v hodnotě přes 170 miliard dolarů!

Podzim ovšem ovšem na burzu přinesl medvědí náladu a s tím začala rychle padat i hodnota majetku nejbohatších. Samotný Bezos se během pouhých tří měsíců „sklouznul“ z oněch 170 miliard na 120 miliard. Prosinec byl z pohledu burzy nejdrsnějším měsícem za poslední hodně dlouhou dobu a tak se všichni začali připravovat na náročný rok 2019.

„Centibillionaire Club“

Jenže všechno je jinak. Jak už bylo zmíněno na začátku, rok 2019 zatím byznysu a investicím přeje a majetky nejbohatších opět narůstají. I díky tomu jsme se nyní stali svědky něčeho doposud neviděného.

Ačkoli už se Bill Gates věnuje zejména charitativním činnostem, jeho majetek si stále udržuje vysokou hodnotu, ba co víc, v ideálních podmínkách roste. A právě nyní se hodnota majetku zakladatele Microsoftu podle výpočtu Bloomberg znovu po dlouhých dvaceti letech přehoupla přes 100 miliard dolarů.

Roste samozřejmě i Bezosův majetek, takže jeho pozice nejbohatšího člověka světa je zatím neohrožená. Ale právě slovo „zatím“ je tu velmi podstatné. Bezos totiž své jmění budoval společnou se svou ženou Mackenzie a tito dva se nyní rozvádějí.

Je tak možné, že po vyrovnání Bezosových se Bill Gates stane opět vládcem žebříčku nejbohatších a jediným, kdo trůní nad bájnou hranicí 100 miliard dolarů. Déjà vu…

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.