6 minut čtení

Polacy w Czechach – turystyka

Turystyki w Czechach wychwalać nie trzeba. Kraj który zajmuje nieco ponad 1/4 powierzchni Polski, jest po prostu imponujący. Brak turystycznego dostępu do morza zastępuje niesamowitym zagęszczeniem lokalnych atrakcji.

Jak podróżuje zwykły mieszkaniec tego kraju?

Wymiary kraju to 493 km w lini prostej z północy na południe oraz 278 km ze wschodu na zachód. To stosunkowo niewiele. Z prawej do lewej można przejechać autem w 5-6 godzin (optymistyczna wersja bez korków na autostradzie D1). A podróż z góry na dół to raptem 3 godziny łącznie z przerwą na kawę i tankowaniem w połowie drogi.

Coś jednak sprawia, że Czesi podróżują więcej, o dużo więcej niż Polacy. Gdy tylko robi się cieplej wielkie miasta i małe miasteczka pustoszeją. Zapełniają się lokalne gospody, do których garną się całe rodziny. Chaty i ogródki działkowe przepełnia gwar a trasy turystyczne zaczynają się zapełniać. W miesiącach zimowych zapełniają się niezliczone stoki narciarskie i pobliskie pensjonaty. Gospody nadal nie pustoszeją ;-)
Czesi podróżują na wszystkie możliwe sposoby. Autami, pociągami, autostopem i "na przyczepkę" z sąsiadem. Czwartkowe popołudnie w praskich firmach to już jest początek weekendu. W marketach znikają z półek całe skrzynki lokalnych piw a w koszykach pojawiają się zestawy do grillowania. I o to przecież w życiu chodzi, czyż nie?

Auto
Własne auto to duży komfort w Czechach. Ilość i rozmieszczenie dróg sprawia, że można dojechać wszędzie. Autostrady są płatne, obowiązuje nalepka na przedniej szybie. Aktualne ceny są na stronach Czeskiej Poczty, można je kupić na każdej stacji benzynowej lub u partnerów. Oczywiście nie każdy korzysta z płatnych przejazdów, bo nie ma takiej potrzeby. Wszędzie można dojechać bez korzystania z, często zakorkowanych autostrad. Poza tym taka wyprawa może być o wiele przyjemniejsza.

Pociągi i autobusy
Podróże pociągami są w Czechach tanie, bardzo tanie. Przejazd z Ostrawy do Pragi (ok. 3-4 godzin) może kosztować nawet 99 CZK (ok.17 PLN), młodzież zapłaci o wiele mniej. Ilość przewoźników kolejowych sprawia, że konkurują oni cenami i poziomem obsługi. Standardem jest ciepły napój i gazeta oraz bardzo tanie menu z szerokim wyborem posiłków. Nie ma oczywiście jednego najtańszego, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu porównanie cen u każdego z nich. Tutaj z pomocą przychodzi XXI wiek i dostęp do internetu. Moje planowanie podróży, KAŻDEJ podróży zaczynam od aplikacji Rome2Rio. Wyszukiwarka połączeń działa rewelacyjnie na całym świecie. Znajdziesz tam wszelkie możliwe połączenia z jednego końca miasta na drugi (m.in. autobusy, tramwaje, metro, taxi, i in.) jak i z Rzymu do Rio. W myśl zasady "od drzwi do drzwi", czyli wszystkie środki transportu z adresu startu aż do adresu docelowego. Nie było by w niej nic nadzwyczajnego, GoogleMaps potrafi to samo, ale... Potężnym plusem są podane ceny orientacyjne w widełkach od najniższej do najwyższej oraz link do strony przewoźnika. Na stronie przewoźnika można śmiało zarezerwować bilet na konkretnej trasie. Przydają się również strony czy aplikacje od krajowych przewoźników:

Pociągi i autobusy - TIPS & TRICKS

  • bilet rezerwowany na 15 minut przed odjazdem może być bardzo tani
  • bilety międzynarodowe kupowane "do granicy" i kolejny "od granicy" są tańsze
  • płacąc najbezpieczniej używać jednorazowej karty wirtualnej od Revolut, o której przeczytasz tutaj.

Gdzie podróżuje zwykły mieszkaniec tego kraju?
W Czechach nie brakuje atrakcji z odrobiną adrenaliny:

  • w okolicy Brna możesz przeżyć obciążenie 5G przy prędkości 680 km/h w odrzutowcu L29, (ofertę znalazłem tutaj);
  • w Roudnice nad Labem pstryknąć kilka zdjęć z helikoptera (oferta)
  • czy też spędzić dwa dni w lesie jako uczestnik kursu przetrwania w szkole survivalu (ofertę znalazłem tutaj);

Czechy to nie jest kraina "tylko dla twardzieli". Romantyczna dusza, również znajdzie coś dla siebie. Karlove Vary są znane głownie z festiwalu filmowego. Poza tym oferują weekend dla dwojga w Spa i na polu golfowym (tutaj).
Wisienką na tym czeskim torcie są degustacje. Dla sommelierów czy piwnych kiperów w Czechach jest istny raj. Ilość lokalnych producentów win jest przeogromna a browarów przekracza już liczbę 400. Przed pierwsza wojna światową było ich ponad 700, co wróży wielki potencjał.
W miejscowości Bukovany rozsmakujesz się w winach w prywatnej winotece (tutaj). Z kolei w Pradze 3-godzinną przejażdżkę Seegwayem zwieńczysz degustacją piwa (tutaj).

Czech style

Czym jest czech style? Mieszanka luźnego podejścia do życia, swobody, nie poprawnego optymizmu i otwarcia na świat. To wszystko okraszone czeskim charakterem, którego jednak nie da się opisać. Branża turystyczna w Czechach kwitnie. Dzięki freelancerom czy innym twórcom czegokolwiek co związane z turystyką. Na szczególną uwagę zasługują m.in. autorzy Travel Biblii bestselleru w Czechach. Podróżujący zawsze i wszędzie cyfrowi nomadzi Petr i Matousz stworzyli nową kulturę podróżowania. Dzięki ich książkom, kursom i poradnikom można poznać turystykę z innej strony. Dzięki przeczytaniu Travel Biblii zaoszczędziłem dziesiątki a może nawet setki tysięcy koron na swoich podróżach. Książka w języku czeskim do nabycia tutaj.

DIY, czyli do it yourself (zrób to sam)

Moją drugą miłością są podróże, dalekie - na kraniec świata i te bliskie - na drugi koniec ostrawskiego osiedla :-). Najlepszy kierunek to podążać w kierunku własnego nosa, zgubić się i odnaleźć. Zwykle wtedy trafiam w te najciekawsze miejsca. Jednak odrobina odpowiedzialnego i samodzielnego planowania zawsze się przyda. Tutaj po raz kolejny z pomocą przychodzą aplikacje.

  1. Mapy.cz - to taki czeski podrasowany GoogleMaps. Szczególnie ciekawe funkcje m.in. to mapa bunkrów wojskowych, atrakcyjnych miejsc dla autostopowiczów czy możliwość płatności za parking.
  2. Nakoleipesky.cz - dla fanów tras outdoorowych na rowerze i na nogach. Mapa ponad 4 tysięcy ścieżek pieszych i rowerowych obejmująca całe Czechy.
  3. Kudyznudny.cz - "Gdzie z nudów" aplikacja w której każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcje można filtrować wg. lokalizacji, charakteru czy kalendarza wydarzeń.
  4. SkalyČR - baza wszystkich skałek i wycieczek górskich w Czechach. Aktualizowana przez Czeski Związek Wspinaczkowy.
  5. Mobilniturista.cz - wyszukiwarka atrakcji w ponad 100 kategoriach. Istotnym filtrem jest kategoria "dzieci"

"Czasy są niepewne a granice zamknięte. Nie ma nic lepszego jak kawałek plecaka, pół trampka na nodze i stara Smena, żeby świat stał otworem"

Masz pytania albo znasz ciekawe miejsca czy po prostu chcesz powiedzieć "Cześć" - NAPISZ.

Chcesz napisać artykuł na bloga w którejkolwiek kategorii - NAPISZ i dołącz do grupy Polacy w Czechach na Facebooku.

Masz inny ciekawy pomysł? - dawaj :-)

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.