Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se

Hvězda hedgeových fondů Ray Dalio radí absolventům: „Uvědomte si, že o úspěchu ve skutečném světě nevíte nic“

Ray Dalio je v žebříčku nejbohatších lidí na planetě časopisu Forbes aktuálně na 46. místě. Jeho bohatství dosahuje 18 miliard dolarů. Zajímá vás, jakou má tento self-made dolarový miliardář radu pro absolventy?

Když mladí lidé absolvují vysokou školu a snaží se uchytit v takzvaném „skutečném světě“, často se svých vzorů ptají na rady. Ptali se údajně i miliardáře Raye Dalia. A ptali se ho tak dlouho, dokud jim neodpověděl. 

V nedávném tweetu jim vzkázal:

„Na sociálních sítích se mě často ptají na rady pro mladé lidi, tak jsem se chtěl o jednu z mých nejlepších rad pro lidi, kteří zrovna absolvují, podělit. Ať už jste v jakékoliv životní fázi a je vám kolik chce let, snad to pro vás bude hodnotné.“

 

„Právě teď vstupujete do druhé fáze života, do fáze, která se od té první úplně liší. Uvědomte si, že o ní skoro nic nevíte. Musíte pochopit, jaká je a jak ji skvěle zvládnout.“

Daliovi to na střední moc nešlo

Přestože Daliova firma spravuje aktiva zhruba za 160 miliard dolarů, on sám prý nebyl odjakživa studijní typ. „Na střední škole jsem si vedl příšerně. Nenáviděl jsem to tam. Prostě jsem odmítal učit se. Stěží jsem se dostal na vysokou,“ řekl v rozhovoru pro  Academy of Achievement in Washington D.C. 

Na vysoké si každopádně Dalio vedl lépe, protože tam si mohl vybírat předměty, které ho zajímaly. „Pak už to bylo vzrušující. Miloval jsem to. Takže jsem si na vysoké vedl velmi dobře a poté jsem nastoupil na Harvard Business School.“

Dalio má rovnou dva tituly – bakaláře umění z Long Islandské Univerzity a magistra v oblasti obchodní správy z Harvardu. Ale školský systém jako takový často otevřeně kritizuje.

„Pro většinu lidí je to stejné: Jdete do školy, oni vám řeknou, do jaké třídy jít, na jaké hodiny chodit... To pokračuje i na univerzitě. ‚Udělej to a to a to...‘ a potom jdete do třídy a tam vám řeknou ‚nauč se tohle a takové jsou fakty‘ a je to z velké části založené na memorování a procesu, jehož základem jsou instrukce.

Ale opravdu úspěšní lidé, kteří tvoří skutečný svět, mají silnou touhu [věcem] porozumět a pochopit smysl reality. takže všichni přemýšlí nezávisle a jsou rebelové. Nebojí se vám říct ‚trhni si. Tahle cesta dává smysl a já po ní půjdu.‘“ A to je přesně to samé, co udělal sám Dalio v sedmdesátých letech.

Z chudého studenta náhodou miliardářem

Bridgewater Associates Dalio založil ze svého dvoupokojového bytu v New Yorku v roce 1975 dva roky po ukončení studia. Už v roce 2013 šlo o největší hedgeový fond na světě a tuto pozici si s více než 350 klienty, kterým spravuje 160 miliard dolarů, drží dodnes.

„Když se ohlédnu zpátky na pozadí mých úspěchů, mojí největší odměnou vždy byli lidé a vztahy, které jsem měl. Peníze byly jen náhoda. Chci říct, dobrá náhoda. Náhodou jsem se nachomýtl ke hraní hry, kterou miluji,“ řekl Dalio v podcastu Freakonomics Radio Stephenovi J. Dubnerovi.

Dalio svou společnost vybudoval z ničeho a podle jeho vlastních slov za to vděčí především tomu, že se soustředil v první řadě na vztahy s klienty a zaměstnanci.

„Čím více péče dáme jeden druhému, tím tvrdší na sebe můžeme být a čím tvrdší na sebe jsme, tím lepších výsledků dosáhneme a tím větší odměnu, kterou si můžeme rozdělit, získáme,“ říká a ilustruje tím metodu tvrdé lásky a radikální upřímnosti, kterou údajně ve své práci razí.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

 #inspirace #raydalio #dalio #investice #investovani #penize #bohatstvi #miliardar #uspech #hedgeovefondy #rady #tipy

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se