15.05.2020 6 minut čtení

3 finanční chyby, díky kterým nikdy nebudete milionáři

Říká se, že dělat to, co dělají všichni, je téměř vždycky špatně. Většina totiž nikdy nebude bohatá, ba ani šťastná. Proto toto pravidlo platí v otázkách zacházení s financemi dvojnásobně.

Jeden jako druhý, všichni opakují úplně ty samé chyby, které je vedou k úplně stejným osudům a často také k identicky zpackaným bankovním účtům či životům.

Paradoxem (jako ostatně u všeho) je skutečnost, že každý z nás někde hluboko uvnitř tak nějak ví, nebo aspoň tuší, jak se stát bohatým. Zbytečně neutrácet, snažit se šetřit a peníze navíc rozumně a na základě poctivého studia (ne rad druhých) investovat. 

Tři body, tři jednoduché činy. I přesto na ně každý druhý kašle a dělá přesný opak – investuje podle toho, co mu tvrdí druzí (pokud vůbec investuje), utrácí příliš mnoho za hlouposti, neušetří téměř nic, a tak zůstává navždy finančním ignorantem.

Málokdo má chuť vidět skutečnost

Proč tomu tak je? Někdy se tomu říká špatná finanční gramotnost. Já tvrdím, že lidé spíš nechápou svůj vztah k penězům. Neumí, nebo nechtějí pohlédnout pravdě do očí, sednout si a racionálně zjistit, jestli v životě s penězi nakládají inteligentně, nebo nikoliv. Ve světě čísel totiž neexistují výmluvy. Buď máte na konci každého měsíce pod čarou kladnou hodnotu, anebo jste zadlužení.

V dnešní době, kde sami sobě naslibujeme hory doly jen proto, abychom nemuseli opustit svou komfortní zónu, je takový chladnokrevný pohled na realitu přirozeně velmi nepopulární a nepříjemný. Život v iluzi je přece mnohem jednodušší a bezstarostnější. Jedna dobrá zpráva tady však i přes to je.

Bez ohledu na to, jaký vztah máte vůči svým penězům nyní, vždycky zde existuje prostor ke zlepšení. A já se vám nyní s tím zlepšením pokusím pomoct a pomůžu si k tomu třemi nejčastějšími finančními chybami, z nichž aspoň jedna přijde každému z vás zajisté povědomá.

1. Kdo dluží, je jednou nohou v pasti

Kreditní karty ve finančním kontaktu mnohé usnadňují, ale jsou zároveň morem současné populace. Řeč je o kontokorentech a různých povolených přečerpáváních. Není nic horšího, než lidi už od útlého věku učit, že si můžou koupit i to, na co nemají reálně peníze jen proto, že to zrovna chtějí.

Nenechte si nic namlouvat, přílišné utrácení je regulérní nemocí a dluhy na kreditních kartách jsou zhoubnou rakovinou každého rozpočtu. Jednou nesplatíte dluh a už se točíte v kruhu, ze kterého vede jen jediná cesta. Odříkání a šetření každé koruny.

Nebudu vás tady přesvědčovat, ať si neberete hypotéky a nezadlužujete svoje kreditky. Dodám jenom jedno – jestli se někdy chcete stát bohatými, musíte ze všeho nejdříve eliminovat svůj dluh. Nebo ještě lépe - žádným dluh nemít. Proto je na místě začít u jednoho snadného pravidla - pokud si něco bez půjčky nemůžete dovolit, pravděpodobně byste si měli dvakrát... nebo spíš desetkrát rozmyslet, zda to opravdu nezbytně k životu potřebujete.

2. Utrácení nám dělá dobře

Nejen ženy, ale i muži velmi rádi utrácejí peníze. Ti, kteří žijí rozhazovačně, tak většinou činí proto, že jim to aspoň na chvíli dělá dobře. Dříve či později ale začnou peníze docházet a o to horší je pak následné probuzení do reality.

Vidím však v takovém chování něco ještě mnohem horšího – emoce. Mícháním emocí a peněz totiž VŽDY vzniká toxická kombinace. Takový jedovatý elixír, který nás donutí třeba jít nakupovat jen kvůli tomu, abychom si zlepšili náladu.

Může se to zdát jako zcela banální, ale propojení emocí s vaší peněženkou je extrémně nebezpečné. A co je hlavní, oblbování své mysli nakupováním zbytečných hloupostí má stejný efekt, jako droga. Uleví se vám, ale jen krátkodobě. A příště si možná budete mít chuť koupit něco ještě většího, lepšího, dražšího, abyste se tím mohli aspoň na chvíli cítit opojeni.

Garantuji vám, že se však ani nepřiblížíte uspokojení, které vám dopřeje pohled na to, jak vaše investované úspory ve dne v noci pracují a rostou.

3. Přílišná střídmost nebaví nikoho

Řekněme si upřímně, že dnes nežijeme v 15. století, aby si musel každý z nás odpírat vše, co by nám potenciálně mohlo udělat aspoň trochu radosti. Řeč je o paranoidních šetřílcích či vrtkolenech, kteří díky své, nebál bych se opět říct nemoci, v životě jen málokdy pocítí spokojenost.

Udělali totiž příliš radikální řez. Asi jako když se lidé, kteří drží dietu, na několik měsíců zcela odříznou od všeho, co jim chutná. Nedopřejí si za odměnu ani jediný den, kdy by si mohli dát cokoliv. Nakonec dietu po zhubnutí ukončí, vrhnou se na své oblíbené jídlo a veškerou váhu naberou zpět.

Tohle sebemrskačství vážně nemá smysl, velmi brzy vás přestane bavit a lze mu přitom úplně jednoduše předcházet. Chcete šetřit? Fajn, ale započítejte si do nutných výdajů také položku nadepsanou „zábava“. Je na vás, kolik peněz do ní alokujete - co třeba 5 % vašich příjmů? Takhle budete mít vždycky pár set korun navíc, abyste mohli zajít na dobrý oběd, do kina, nebo si něco pěkného koupit. Zkrátka udělat s určitým obnosem každý měsíc cokoliv se vám zamane, aniž byste se kvůli tomu museli cítit provinile.

#osobnirozvoj #penize #finance #financnigramotnost #bohatstvi #investovani #utraceni #budget #dluh #emoce

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
11 minut
7 minut
7 minut
7 minut
6 minut
9 minut
8 minut
6 minut
7 minut
8 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
11 minut
7 minut
7 minut
7 minut
6 minut
9 minut
8 minut
6 minut
7 minut
8 minut