6 minut čtení

Majitelka restaurace neúspěšně žádala o COVID I i II. „Ztratili jsme iluze,“ říká

Vzhledem k tomu, jaké se vedou o podpoře státu pro drobné podnikatele diskuse, jsem se rozhodla zeptat na názor někoho, kdo tuto „podporu“ zažívá z první ruky. Pojďte se podívat na názor manželů, kteří provozují restauraci.

Paní Hana [jméno bylo redakčně změněno] a její manžel se podnikání v pohostinství věnují již přes 20 let. Momentálně provozují sezónní restauraci ve Středočeském kraji v blízkosti kulturní památky. 

„Jelikož ve městysu žije pouze 150 obyvatel, jsme plně odkázáni na turisty, cyklisty či vodáky,“ říká paní Hana. 

Vládní opatření podnikání manželů ovlivnila opravdu výrazně. Sezóna pro ně začíná okolo poloviny března, záleží na počasí. Předem měli nasmlouvané spolupráce s cestovními kancelářemi, jejichž činnost se ale ze dne na den zastavila. 

„Vše, co jsme měli pro hosty nachystané, jsme museli zlikvidovat. Naražené pivo jsme načepovali do pet lahví, uvařené jídlo dali do krabiček a rozdali našim štamgastům.“


Už dva měsíce bez přijmů

Momentálně je restaurace již druhý měsíc zavřená. Rozvážková služba nepřipadá v úvahu, jelikož nejbližší město je 25 kilometrů vzdálené a žádná rozvážková služba v okolí nefunguje. Restaurace by tedy musela rozvážku zajistit sama a to by se jí jen stěží vyplatilo. 

„Se zaměstnanci jsme poslední 2 týdny uklízeli restauraci – vše dezinfikovali, abychom byli na uvolnění opatření plně připraveni.

Pomoc vlády? Žádná není

Na mou otázku, jestli je vládní pomoc dostatečná, dobře organizovaná a férová, odpovídá paní Hana prostě: „Pro nás zatím žádná není.“

Prvotně jsme byli z nabídky podpory vlády mile překvapeni a byli za ní rádi. Nežádali jsme o miliony v řádech desítek, dle nás oproti jiným firmám spíše o symbolickou finanční pomoc. Jsme společnost s ručením omezeným, celkem máme 6 kmenových zaměstnanců + my sami jsme pod sebou zaměstnaní. Nemáme tedy jiný příjem, který bychom mohli do firmy přinést,vysvětluje podnikatelka.

Všechny programy, které vláda nabízí, za manžele řešila účetní firma, takže už samotné žádosti byly pro podnik investicí. Bohužel investicí, která se nevyplatila.

„Neznáme nikoho, kdo by z programů COVID I a II obdržel finanční podporu.“

„Máme zažádáno v programu Antivirus o proplacení 80 % mezd našich zaměstnanců. Do dnešního dne nepřišla ani koruna, ačkoli jsme zaměstnancům vyplatit 100 % jejich mzdy. Ohledně férovosti a dostatečnosti si nejsme úplně jisti. Neznáme nikoho, kdo by z programů COVID I a II obdržel finanční podporu. Není ani možnost se této informace nějak dopídit. Můžeme si tedy o tom jen myslet své.“

COVID I a II – ani haléř podpory, jen samá zamítnutí

Manželé žádali o program COVID I i II. Když jsem se zeptala, jak jejich žádosti probíhaly, tohle jsem opravdu nečekala. Výroky autorit se totiž se zkušenostmi paní Hany a jejího manžela vůbec neshodují.

„O COVID I jsme žádali 16.3. Již v 8:00 byla připravena výše zmiňovaná účetní firma, aby žádosti správně vyplnila včetně všech příloh, které následně v 10:30 odeslala. 

V zápětí nám přišlo potvrzení žádosti. Naivně jsme si mysleli, že bychom v této situaci měli nárok na úvěr bez úroků. O 10 dní později jsme obdrželi zprávu, že se naší žádostí budou teprve zabývat.“

Tohle je ta rychlá pomoc, o které všichni mluví?

„Mezitím se 2.4. spouští program COVID II a účetní firma se opět vrhá na vyplnění žádosti a všech příloh. V této fázi jsme museli být zároveň ve spojení s bankou ohledně podání žádosti o úvěr i u ní, jelikož u COVID II máme pouze záruku od ČMZRB. I v tomto případě jsme byli rychlí a vše včas stihli řádně odevzdat. 

Potvrzovací email přišel hned následující den. Když jsme poté hovořili s naší bankéřkou, říkala, že nezná nikoho jiného, komu se povedlo podat obě žádosti. Přičemž stále hovoříme o úvěru, který musí firma do 2 let splatit,“ líčí paní Hana další zkušenosti s úvěrovým programem na podporu podnikatelů. 

 

Odůvodnění? „Nesplnění programových kritérií“

Že nevíte, co si pod tím představit? To ani já a pravděpodobně ani stovky podnikatelů, kteří obdrželi přesně ten samý verdikt. Nikdo neví, v čem přesně byl problém.

18.4 nám bylo sděleno, že žádost COVID I nesplnila programová kritéria, a proto byla zamítnuta. Ke zprávě byla přidaná poznámka, abychom si zažádali v programu COVID III na přelomu dubna a května.“

Manželé o pár dní později obdrželi telefonát z Ministerstva životního prostředí, ve které jim úřednice sdělila, že v žádosti o program COVID II jim chybí určitá data. (A to navzdory tomu, že ji za podnikatele vyplňovali odborníci z účetní firmy.)

Na jejich dotaz, jestli budou moci žádat o podporu, když informace doplní, jim úřednice nebyla schopna odpovědět. „Je nám jasné, že i ostatní úřady vypomáhají, ale jak máme tedy pak postupovat?“

COVID III? Ne, díky, dvě zklamání stačila

Na mou otázku, jestli mají provozovatelé restaurace v plánu žádat o COVID III, odpověděli, že ne. Z programu jsou už jen frustrovaní a očekávají, že by žádost dopadla stejně jako v předchozích dvou případech.

„Popravdě, po všech peripetiích jsme se rozhodli o COVID III nezažádat. Tím, že jsme opravdu od státu žádnou pomoct nepocítili, nechceme vynakládat další finance na zaplacení účetní firmy, která by opět vyplnila všechno potřebné materiály.“

Manželé podle svých vlastních slov ztratili veškeré iluze, že by stát podanou pomocnou ruku myslel opravdu vážně. Mají za to, že laik není schopný všechny přílohy řádně do určeného času vyplnit.

Ani Antivirus nedorazil

O program Antivirus manželé zažádali hned, jak to bylo možné, ale přesto do včerejšího dne [den rozhovoru, 13. května 2020, pozn.] žádnou finanční pomoc nedostali. 

„Kdo ví, kdy ji dostaneme..,“ přemítá paní Hana.

Vyhlídky do budoucna

Přes mizernou pomoc od státu manželé zůstávají nadále optimističtí.

„Vyhlídky jsou i přes celou situaci spíše pozitivní, ale jen díky rodině a lidem, které kolem sebe máme. Byli ochotni nám pomoci bez jakýchkoliv otázek.“

V těchto těžkých dnech nám stát moc nepomohl. Kvůli nařízením a podmínkám jsme nakoupili dezinfekci, přístroje na dezinfekci, roušky a štíty pro obsluhu. Kdyby alespoň tyto náklady stát proplatil. Stát pouze vypouští jedno nařízení za druhým a my jen poslušně vyplňujeme žádosti,“ dodává paní Hana závěrem.

Máte jiné zkušenosti s programy COVID a Antivirus? Podělte se o  své názory v komentářích.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #koronavirus  #osvc #byznys #rozhovor #nazor #restaurace #pohostinstvi #podnikatel #vlada #pomoc #covid #antivirus

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.